Dzień Dziecka, czyli wielkie święto małych ludzi

Redakcja
DD w Rudzie Śląskiej
DD w Rudzie Śląskiej Stowarzyszenie Przystanek
Udostępnij:
Dzień Dziecka ustanowiono w 1952 roku za sprawą starań organizacji The International Union for Protection of Childhood, zajmującej się zapewnianiem bezpieczeństwa i ochrony dzieci na świecie.

Niech się wreszcie każdy dowie
I rozpowie w świecie całym
Że dziecko to także człowiek
Tyle że jest mały.
[Marcin Brykczyński: O prawach dziecka]

Dzień Dziecka jest świętem obchodzonym niemal na całym świecie, świętem szczególnym, tak sympatycznym i powszechnym, że nikogo do niego przekonywać nie trzeba. W Polsce i w około 120 innych krajach datę obchodów Dnia Dziecka ustalono na 1 czerwca. Datę tę jako Międzynarodowy Dzień Dziecka zatwierdził UNICEF.

Ale na przykład we Francji czy we Włoszech, Dzień Dziecka, a jednocześnie Dzień Rodziny, przypada tradycyjnie w święto Trzech Króli. W Japonii, oficjalne obchody ustanowiono w 1948 roku również na 1 czerwca, ale od wieków obchodzono tam w dniu 3 marca święto dziewczynek Hina Matsuri i 5 maja święto chłopców Tango no Sekku. W Turcji Dzień Dziecka zbiega się z narodowym Świętem Niepodległości wyznaczonym na 23 kwietnia.

Wypada w tym miejscu dodać, że UNICEF (United Nations International Children’s Emergency Fund, od 1953 roku United Nations Children’s Fund, czyli Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom powstał z inicjatywy Polaka, doktora Ludwika Reichmana, w dniu 11 grudnia 1946 roku w wyniku uchwały Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Głównym celem UNICEF jest pomoc dzieciom na całym świecie w zakresie wyżywienia i ochrony zdrowia, praca dla ich dobra oraz rozwijanie oświaty.

Dzień Dziecka ustanowiono w 1952 roku za sprawą starań organizacji The International Union for Protection of Childhood, zajmującą się zapewnianiem bezpieczeństwa i ochrony dzieci na świecie. Rok później ideę tego dnia podjęła Organizacja Narodów Zjednoczonych. Dodatkowo galimatias z datami potęguje także fakt, że ONZ obchodzi "swój" Dzień Dziecka 20 listopada, w podwójną rocznicę: uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Deklaracji Praw Dziecka w 1959 roku oraz Konwencji o Prawach Dziecka z roku 1989.

W dniu tym dorośli, a w szczególności rodzice i bliscy okazują dzieciom swą miłość, wyrazy troski, dbałości o ich rozwój i szczęście. Oczywiście te dowody uczuć nie ograniczają się do jednego w swoim rodzaju momentu w roku, ale wtedy znajdują szczególną ekspresję. Dzieci zresztą są tego świadome bowiem z niecierpliwością oczekują prezentów oraz innych sprawiających im radość gestów, rodzinnych spacerów, wypraw do kawiarni na lody i ciasta, do wesołych miasteczek, na dziecięce festyny i bale.

Rodzice albo dziadkowie mają także sporo innych okazji, by uczcić różne ważne wydarzenia wżyciu dzieci lub wnuków. Nie tylko imieniny czy urodziny, czy dzień dziecka, ale różne znamienne wydarzenia: początek lub zakończenie roku szkolnego albo przedszkolnego, osiągnięcie przez młodego człowieka, raczej człowieczka, pierwszego sukcesu życiowego, to chwile, gdy mamy, lub babcie w pierwszym rzędzie mogą błysnąć wspaniałomyślnością, wydając na przykład przyjęcie wyłącznie dla nich.

Jak podejmować małych gości? Podwieczorkiem albo lekką kolacją, które połączone z zabawami dostarczą milusińskim moc radości. Barwne nakrycia stołu, pomysłowe dekoracje, fantazyjnie i pięknie skomponowane potrawy, kolorowe napoje i desery na pewno spotkają się z entuzjastycznym przyjęciem małych łasuchów.

[Za: Barbara i Adam Podgórscy w: Polska Biesiadna. 1000 pomysłów na udane przyjęcie, Wideograf II, Katowice 2007]

Współautor artykułu:

  • Barbara Podgórska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Życie wiarą rotmistrza Witolda Pileckiego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie