Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziennikarze studenckich mediów przyszłością polskiej prasy?

michalmazik
michalmazik
17-18 kwietnia br. na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie odbyła się trzecia edycja Lubelskich Akademickich Warsztatów Dziennikarskich "Pressmaniak". W szkoleniach uczestniczyło prawie sto osób z kilkunastu redakcji studenckich w Polsce.

Warsztaty rozpoczęły się uroczystą przemową Prorektora Ds. Studenckich i Dydaktyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prof. dr hab. Krzysztofa Gołackiego. Kierownik projektu, Marcin Pastwa z magazynu studenckiego "Radar" podziękował wszystkim redakcjom za przybycie.

Pierwszą prelekcję poświęcono "Sztuce reportażu" Franciszka Piątkowskiego, prowadzącego letnią Akademię Reportażu im. Ryszarda Kapuścińskiego, wykładowcy na Wydziale Politologii UMCS. Kolejny wykład pt: "Media w polityce czy polityka w mediach?" poprowadził Wołodymyr Pawliw, redaktor, współzałożyciel i prezes ukraińsko-polskiego klubu dziennikarzy "Bez Uprzedzeń". Po obiedzie ufundowanym przez restaurację "Koncertowa" o "Mediach w obliczu tragedii" opowiedział Paweł Chromcewicz z Telewizji Polskiej SA, oddział w Lublinie. Dziennikarzy ogromnie zainteresowało różne podejście polskich i zagranicznych mediów, w tym tabloidów, do katastrofy lotniczej, w której zginęła elita państwa polskiego.

Kolejne warsztaty odbyły się równolegle. W budynku Uniwersytetu Przyrodniczego wykład pt.: "Przestrzeń zadruku, jako obraz do zakomponowania. Między sztuką a rzemiosłem" wygłosił Jakub Jakubowski, animator kultury, grafik i ilustrator, obecnie prowadzący 3J-Studio Grafiki i Ilustracji. Część uczestników zainteresowana radiem miała okazję zwiedzić pomieszczenia, studia Akademickiego Radio Centrum, jak również wziąć udział w mini warsztatach radiowych. Sobotnie szkolenia zakończyła prelekcja Yuriy Vannychuka, ukraińskiego pisarza, etnografa, językoznawcy, dziennikarza, redaktora naczelnego ukraińskiego miesięcznika "Postęp" pt. "Czasopisma literackie, czyli co warto wiedzieć o prasie tematycznej".

Następnego dnia, 18 kwietnia, o warsztacie reporterskim opowiedział Łukasz Czeszumski, współpracujący z tygodnikiem "Polityka". Jego prelekcja na temat pisania reportaży, zbierania informacji do reportaży m.in. o wojnie narkotykowej w Kolumbii wzbudziła spore zainteresowanie. Ostatni wykład pt.:"Rola mediów światowych w przemianach społeczno-politycznych” wygłosił Wojciech Giełżyński, autor ponad 60 książek, głównie o krajach Trzeciego Świata. Niestety w związku z tragedią narodową nie mógł przybyć Mirosław Ikonowicz.

Organizatorem warsztatów był Magazyn Studencki Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie "Radar", a patronat honorowy objęli: JM Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prof. dr hab. Marian Wesołowski oraz Ukraińsko-Polski Klub Dziennikarzy "Bez uprzedzeń". Partnerami byli: A4 - miesięcznik samorządu studentów UMCS, Akademia Reportażu im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz Radio Centrum. Patronat medialny nad imprezą objęli: serwis Wiadomości24.pl, "Perspektywy", Radio Centrum, MM Lublin oraz Radio Er. Akcję wspierali MPK Lublin, klub Archiwum oraz Fantasy Park w Lublinie.

Warsztaty były bezpłatne. Pressmaniak organizowany jest corocznie dla dziennikarzy działających w mediach akademickich.

O warsztatach powiedzieli:

Sylwia Mróz, dziennikarka, serwis Wiadomości, Wirtualna Polska:
"Warsztaty Pressmaniak są dobrą zaprawą dla osób, które nie podjęły jeszcze ostatecznej decyzji co do tego czym się będą w życiu zajmować i chciałyby spróbować swoich sił w dziennikarstwie. W ciągu dwóch dni można poznać zarówno teoretyków, jak i praktyków w tej dziedzinie. Osobiście najbardziej lubię spotkania z korespondentami i reporterami, którzy poza praktycznymi poradami zawsze mają wiele ciekawych historii do opowiedzenia."

Katarzyna Michałowska, redaktor naczelna Magazynu Studenckiego "płyń POD PRĄD"
"Tegoroczny Pressmaniak to warsztaty skierowane do dziennikarzy mediów studenckich. Podczas zajęć poruszono tematy od autentyczności reportaży Kapuścińskiego, poprzez etykę mediów w obliczu tragedii narodowej a kończąc na wojnie karteli narkotykowych w Ameryce Łacińskiej. Podczas zajęć panowała atmosfera otwartości. Zadawane pytania pokazywały chęć zdobywania rzetelnej wiedzy przez uczestników. Uważam, że niezwykłe jest to, że w Lublinie - niewielkim mieście na wschodzie Polski, grupa studentów organizuje warsztaty na tak wysokim poziomie. Żaden urząd miasta nie wykona takiej promocji regionu jak zrobiła to grupa ludzi z pasją z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Żaden rektor nie jest w stanie wypromować tak swej uczelni, jak zrobili to dziennikarze z pisma studenckiego "Radar." Ich pasja i chęć zdobycia wiedzy zintegrowała na dwa dni środowisko dziennikarzy studenckich z całej Polski."

Mariusz Kosakowski, Twojaeuropa.pl:
"Na Pressmaniaku byłem już drugi raz. Za każdym razem spotykałem się z bardzo dobrą organizacją i świetną studencką atmosferą. Zaproszeni prelegenci, swoją wiedzą i doświadczeniem dużo wnieśli do mojego medialnego warsztatu, szczególnie ich praktyczne uwagi na co zwrócić uwagę, jak zrobić tę rzecz, a jak spojrzeć na tę sprawę. To sprawiało, że przekazywana mi wiedza nie jest sucha, książkowa, tylko sprawdzona przez człowieka, który siedzi w tym temacie nie od wczoraj. Moim miejscem pracy jest między innymi Internet, z palety tematów, w tym jak i w zeszłym roku znalazłem coś dla siebie. Gorąco polecam tym bardziej, że warsztaty odbywają się w świetnym mieście."

Kinga Bacewicz, Akademickie Radio LUZ:
"Myślę, że Pressmaniak to coś dla tych, którzy nie chcą, by ich przygoda z dziennikarstwem zakończyła się wraz z końcem studiów. Podczas warsztatów można było spotkać naprawdę wybitnych reporterów, którzy dzielili się z uczestnikami swoim doświadczeniem. I nie chodziło tu nawet o to, by w te parę godzin posiąść jakąś „wiedzę tajemną”. Ale o to, by wychwycić dla siebie tych kilka pomocnych zasad, które kiedyś mogą pomóc w zbudowaniu dobrego reportażu, lub dowiedzieć się jak zjednać sobie rozmówcę. Poza tym, na warsztaty przyjechali studenci z różnych miast i dzięki temu można było zobaczyć jak działają ich redakcje. Zawsze podczas takich spotkań można podpatrzeć jakieś rozwiązania i razem uczyć się profesjonalizmu. Jednak, chyba najlepsze w Pressmaniaku jest to, że wyjeżdżając, ma się nową dawkę dziennikarskiego entuzjazmu i myśli się, „że można”, „że da się radę”, a przede wszystkim, że "naprawdę warto". Warto starać się i wkładać w szkolenie dziennikarskiego fachu dużo pracy, bo przecież, nawet Ci których teraz podziwiamy, też kiedyś zaczynali
podobnie."

Magdalena Sass, reporterka Studenckiej Telewizji Internetowej TVPW
"Organizatorzy Pressmaniaka zyskali w moich oczach tym, że zdecydowali się przeprowadzić konferencję pomimo tragedii, jaka zdarzyła się tydzień wcześniej. Udało się im wszystko dobrze przeprowadzić, mimo, że wypadek wprowadził trochę zamieszania do planu wykładów. Szczególnie zaciekawiła mnie prelekcja gościa z zagranicy, Wołodymira Pawliwa, który podzielił się z nami wnioskami z wnikliwych obserwacji dot. kondycji mediów na Ukrainie. Z kolei Wojciech Giełżyński niemal zupełnie odbiegł od swojego tematu, za to udzielił nam wielu pożytecznych wskazówek, jak pisać reportaże. Konferencja była inspirująca - pomogła mi poznać osoby z redakcji mediów studenckich z innych miast i okazała się znakomitą okazją do zwiedzenia Lublina, co wcześniej było dla mnie niemożliwe."

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto