Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś obchodzimy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Dziś święto ludzi niepełnosprawnych. Po raz pierwszy obchodzimy je w Polsce, po wejściu w życie we wrześniu 2012 roku Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony został decyzją Zgromadzenia Ogólnego ONZ w 1992 roku. Głównym celem obchodów tego dnia na świecie jest przybliżenie społeczeństwom i władzom państw problemów osób niepełnosprawnych, związanych szczególnie z ich ograniczeniem w prawidłowym funkcjonowaniu społecznym, kulturalnym, politycznym i zawodowym.

Niepełnosprawność dotyczy kilku odmian zdrowia: fizycznego, psychicznego oraz budowy i funkcjonowania organizmu, w tym kończyn i kręgosłupa, co wiąże się z potrzebą udzielania pomocy we włączeniu takich ludzi w normalne życie społeczne.

Obchody Dnia Niepełnosprawnych mają na celu również nasilenie i zwiększenie świadomości publicznej o wielostronnych korzyściach płynących z integracji tej grupy osób w każdym aspekcie życia społecznego, gospodarczego, kulturalnego, naukowego i politycznego. Ważną tematyką obchodów – jak co roku - są bariery architektoniczne, zarówno w miejscu zamieszkania takich osób, jak i w miejscach publicznych.

W grudniu 2006 roku, na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, przyjęto Konwencję Praw Osób Niepełnosprawnych, której zapisy uprawniają osoby niepełnosprawne do: wolności i bezpieczeństwa, swobody poruszania się na równi z osobami pełnosprawnymi oraz dostępu do przestrzeni i budynków użyteczności publicznej, usług, transportu, informacji i komunikacji, ochrony zdrowia, edukacji, życia prywatnego i rodzinnego, a także ich udziału w życiu politycznym i kulturalnym.

Polska ratyfikowała we wrześniu 2012 roku Konwencję ONZ z zastrzeżeniami, dotyczącymi kwestii związanych z przerywaniem ciąży i zawieraniem małżeństw przez osoby niepełnosprawne intelektualnie. Teoretycznie jednak, zgodnie z treścią jej zapisów, osoby niepełnosprawne mają prawo do uczestniczenia w życiu społecznym i zawodowym, na zasadzie równości z pełnosprawnymi osobami – informuje serwis polskieradio.pl.

Praktyka życia jest, niestety, boleśnie odmienna. Znaki drogowe, słupki ustawione na środku chodnika, ruchliwe ulice, przejście podziemne i jeszcze po drodze autobusowa przesiadka. To wszystko dla niepełnosprawnej Ewy Fraszki Groszkowskiej, redaktor naczelnej czasopism dziecięcych, to nie tylko droga do pracy, ale też bardzo trudny codzienny tor przeszkód. Pani Ewa jest osobą niewidzącą.

Artur Świercz, który od urodzenia porusza się na wózku inwalidzkim, opowiada Polskiemu Radiu o swoich ogromnych problemach z poruszaniem się: schody, brak podjazdów do budynków, wysokie krawężniki, niedziałające windy. O pokonywaniu schodów – dosłownie i w przenośni – mówi z bólem niemocy i zażenowaniem.

W Polsce jest aktualnie około 5,5 mln osób niepełnosprawnych. Najczęstszą przyczyną ich niepełnosprawności są schorzenia układu krążenia, narządów ruchu i neurologiczne.

Stanisław Cybruch

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto