Dziś skoki w Trondheim, trzech Polaków w konkursie

Krzysztof Baraniak
Austriak Andreas Kofler został zwycięzcą kwalifikacji do dzisiejszego konkursu indywidualnego Pucharu Świata w Trondheim. Adam Małysz zajął 20. miejsce, awans wywalczyli również Marcin Bachleda i Kamil Stoch.

Kofler uzyskał 124.5 metra, wyprzedzając drugiego Jerneja Damjana ze Słowenii o 0.4 punktu. Trzecie miejsce zajął Norweg Henning Stensrud. Małysz wylądował na 113. metrze, co dało mu dwudziestą pozycję. Taką samą odległość osiągnęli inni Polacy: Marcin Bachleda (21. miejsce) i Kamil Stoch (27. miejsce). Kwalifikacji nie zdołał przebrnąć natomiast Maciej Kot. Zaledwie 103.5 metra dało mu 47. lokatę (od tego sezonu do konkursu awansuje czołowa czterdziestka).

Groźny upadek Jacobsena

Skoczkowie mają również za sobą dwa treningi w Trondheim. W pierwszym najlepsi na obiekcie Granasen okazali się Andreas Kofler i Tom Hilde, uzyskując po 130 metrów. Czwarty był Małysz (127.5 m), wysoką, siódmą pozycję zajął Stoch. Groźny upadek zaliczył Andres Jacobsen. Norweg popełnił błąd przy lądowaniu, opuścił zeskok na noszach i został przewieziony do szpitala. Lekarze podejrzewają wstrząs mózgu, jednak wstępne badania wykluczyły jakiekolwiek złamania. Jak donosi portal Skijumping.pl, drugi zawodnik ostatniego Pucharu Świata najprawdopodobniej zostanie na razie na obserwacji, a na skocznię wróci pod koniec grudnia w Engelbergu.

Drugi trening wygrał zdecydowanie zwycięzca zawodów w Kuusamo i lider klasyfikacji generalnej obecnego sezonu, Thomas Morgenstern. Austriak wyprzedził dobrze spisującego się przed własną publicznością Hilde i swojego rodaka, Gregora Schlierenzauera. Małysz ponownie uplasował się na czwartym miejscu. - Oba moje skoki treningowe były bardzo dobre - ocenił orzeł z Wisły.

W ten weekend w Trondheim rozegrane zostaną dwa konkursy indywidualne. Polacy staną przed szansą zmazania plamy z Kuusamo, gdzie w kiepskim stylu zainaugurowali rywalizację w PŚ. Kibice liczą przede wszystkim na Adama Małysza (rekordzistę skoczni Granasen), który miejscem w czołówce potwierdzić ma gotowość do walki o piątą Kryształową Kulę. - Z moją formą jest dobrze i jutro mam nadzieję, że też będzie - twierdzi na łamach Skijumping.pl nasz mistrz.