„Edukacja seksualna? To nie boli”

Materiał informacyjny Fundacji Sexedpl
Udostępnij:

Błąd, który popełniasz, rozmawiając z dzieckiem o seksie

Mówimy o pszczółkach i kwiatkach. Czerwienimy się, jąkamy, duszkiem wychylamy szklankę wody, żeby zyskać na czasie. Koniec końców i tak natrafiamy na opór. Padające z ust dziecka pytanie - „Mamo, czy mogę już iść? Umówiłem się…” - wybawia nas z opresji. Czy tak to powinno wyglądać?

Nikt nas nie uczył jak rozmawiać o seksie. W domach seks był tabu, w szkołach suchym tonem mówiono nam jedynie o plemniku, który łączy się z komórką jajową. Kilka dni temu, na premierze książki „SEXEDPL. Dojrzewanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu” Michał Żebrowski opowiadał, że jako nastolatek wiedzę o seksie czerpał z podwórkowego trzepaka. Podobnie jak niemal każdy z nas. Ale czy tego chcemy dla własnych dzieci?

Jak nauczyć się z nimi rozmawiać? Jak być pewnym, że zadbaliśmy o ich zdrowie, bezpieczeństwo i buzujące emocje?

Jeden błąd, który popełnia prawie każdy z nas

Aż 81 proc. rodziców chciałoby dowiedzieć się więcej o tym, jak rozmawiać o seksualności z dzieckiem. Wielu z nich nie wie jednak, na jakim etapie podjąć konkretne tematy albo boi się, że podjęta przez nich kwestia antykoncepcji lub przedstawienie seksu w dobrym świetle (!) zbyt wcześnie popchnie dziecko do inicjacji.

Strach przed potencjalnym „zachęceniem” dziecka do seksu ma swoje odzwierciedlenie w badaniach – aż w 80 proc. rodzin pomija się w rozmowie z dzieckiem fakt, że relacje seksualne dają radość i satysfakcję. Zdarza się, że otrzymywane w domu komunikaty o seksie są wyłącznie negatywne (np. dotyczą niechcianej ciąży przedstawianej jako „bezpowrotne zniszczenie życia”).

Taka komunikacja to zły pomysł. Negatywne przekonania i emocje, które wrosną w dziecko, nie znikną magicznie wraz z osiągniętą dojrzałością i mogą się przyczynić do wielu problemów w życiu dorosłym. Poza tym wcale nie muszą zadziałać „tu i teraz”.

Jak podkreśla seksuolożka Basia Baran na łamach wspomnianej wyżej książki Fundacji SEXEDPL, to nie my decydujemy, kiedy dziecko rozpocznie życie seksualne. Choćbyśmy udawali, że tematu nie ma albo zabraniali nocowania poza domem, jeśli będzie chciało – znajdzie sposób na wejście w intymną relację.

Pocieszeniem jest jednak, że odpowiednia edukacja seksualna nie tylko zmniejsza szanse na niechcianą ciążę, ale również opóźnia inicjację seksualną! Jeśli więc chcemy wychować dziecko bezpieczne, świadome podejmowanych wyborów i – być może – odraczające decyzję o pierwszym razie, nie możemy straszyć, ani unikać tematu. Musimy z nim po prostu o seksie rozmawiać.

I nie nastawiać się na to, że nasze dziecko zachowa wstrzemięźliwość do ślubu! Z badań seksuologa prof. Izdebskiego wynika, że ze współżyciem do nocy poślubnej czeka w Polsce zaledwie 1 proc. osób.

Jak rozmawiać o seksie?

Niedawno odbyła się premiera drugiej książki Fundacji SEXEDPL. Specjaliści i specjalistki w zakresie psychologii i seksuologii odpowiadają w niej na pytania rodziców zarówno znanych (np. Martyny Wojciechowskiej czy Macieja Stuhra), jak i anonimowych. To mapa po świecie rozmów z dziećmi o seksualności. Mapa, która prowadzi do skarbu – wychowania dziecka, które będzie czuło się bezpieczne, wyposażone w odpowiednią wiedzę, szanujące granice własne i cudze.

Porad i wskazówek zawartych w „SEXEDPL. Dorastanie w bezpieczeństwie, miłości i zrozumieniu” jest cała masa, ale teraz możemy przytoczyć jedną, która może przydać się już dziś wieczorem.

- Jeśli nie masz pomysłu, jak zacząć, to stwórz ku temu okazję. Obejrzyjcie wspólnie serial o nastolatkach, przeczytaj artykuł i zacznijcie rozmawiać. A jeśli rodzicowi trudno o tym mówić, można rozbroić tę bombę, przyznać się do tego i pośmiać. To zawsze ułatwia sprawę (…). Można powiedzieć: „Wcześniej o tym nie gadaliśmy, ja czasem nie wiem, jakich słów użyć. Chodź, sprawdzimy w książce, co tam o tym piszą” – tłumaczy Barbara Baran, której rozmowę z Marcinem Prokopem możecie przeczytać w najnowszej książce fundacji Anji Rubik.

Zastosujecie?

SEXEDPL to coś więcej niż fundacja. Doceniona przez najbardziej wpływowe globalne instytucje, takie jak ONZ czy Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych, multimedialna platforma zapewnia młodym ludziom, rodzicom i dorosłym kompleksową, dostosowaną do wieku, edukację w zakresie praw człowieka, równości płci, relacji, reprodukcji. SEXED.PL informuje o ryzykach związanych z życiem seksualnym, prezentując równolegle seks i seksualność w sposób pozytywny, podkreślając takie wartości, jak wzajemny szacunek, inkluzywność, równość, empatia i odpowiedzialność. Fundację wspierają czołowi psycholodzy_lożki i seksuolodzy_lożki w kraju. Dzięki warsztatom oraz anonimowym konsultacjom online z ekspertami, organizacja pomaga setkom dzieci, nastolatkom i dorosłym miesięcznie. Organizuje kampanie edukacyjne zwiększające świadomość, walczące ze stygmatyzacją i przełamujące tematy tabu. SEXED.PL współpracuje z artystami, filmowcami i liderami, wspólnie tworząc projekty wokół edukacji seksualnej, które mają na celu dotarcie do jak najszerszego grona ludzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie