Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Efekty warsztatów "Charette" dla rewitalizacji bytomskiej dzielnicy Szombierki

Redakcja
Od lewej architekt dr hab. Piotr Lorens, prezydent Piotr Koj, dyrektor biura Śl.Z.G.i P. dr Ferdynand Morski, zastępca prezydenta Marian Maciejczyk. Program spotkania przedstawia K. Krzemińska-Kruczek, rzecznik Urzędu Miasta.
Od lewej architekt dr hab. Piotr Lorens, prezydent Piotr Koj, dyrektor biura Śl.Z.G.i P. dr Ferdynand Morski, zastępca prezydenta Marian Maciejczyk. Program spotkania przedstawia K. Krzemińska-Kruczek, rzecznik Urzędu Miasta. Piotr A. Jeleń
W środę, 8 grudnia na spotkaniu w bytomskim Biurze Promocji Miasta, mogliśmy się zapoznać z efektami sierpniowych warsztatów "Charette", które dotyczyły rewitalizacji bytomskiej dzielnicy Szombierki.

Spotkanie zostało zorganizowane przez władze Bytomia w osobach prezydenta Piotra Koja i wiceprezydenta Mariana Maciejczyka oraz Ślaski Związek Gmin i Powiatów, który reprezentował dr Ferdynand Morski. Obecny był także architekt dr hab. inż. Piotr Lorens, odpowiedzialny za sierpniowe prowadzenie warsztatów "Charette".

Środowe spotkanie to finał sierpniowych warsztatów "Charette", jakie odbyły się w Elektrociepłowni Szombierki, a założeniem których było wypracowanie modelu rewitalizacji dzielnicy o tej samej nazwie.

- Warsztaty "Charette" to aspekt przekształceń przestrzennych, jakich wymagają Szombierki, dzielnica Bytomia, ale wszystkie miasta śląskie - na wstępie podkreślił dr Ferdynand Morski. Szombierki zostały wyznaczone przez miasto, a osiągnięty efekt trzydniowych prac daje pozytywny obraz dla podjętych w przyszłości przez władze gminy działań.

Przypomnijmy, że w warsztatach udział wzięli zarówno przedstawiciele instytucji, jak też i społeczności lokalnej. Wydźwięk, jaki sprawiła kampania Śląskiego Związku Gmin i Powiatów spowodował, że uczestniczyli także w projekcie zainteresowani spoza Bytomia.

Warsztaty wypracowały szereg zapisów mających na celu rewitalizację Szombierek, obejmujących ogólną koncepcję urbanistyczną zagospodarowania terenu. Zostało to zawarte w dokumencie zatytułowanym "Założenia do strategii rozwoju przestrzennego dzielnicy Szombierki", a który szczegółowo przedstawił główny architekt projektu, profesor Piotr Lorens, specjalista z zakresu urbanistyki i planowania przestrzennego z Politechniki Gdańskiej.
Podstawą są cztery typy działań rewitalizacyjnych, jakie przyjęto dla dzielnicy Szombierki, a mianowicie:rewitalizacja gospodarcza, rewitalizacja społeczna, rewitalizacja kulturowa i
rewitalizacja środowiskowa.

-Jednym z pierwszych symptomów rewitalizacji w dzielnicy, jest już pozyskanie środków z funduszy unijnych, jakie uzyskała spółdzielnia mieszkaniowa Nasz Dom na termomodernizację budynków mieszkalnych - poinformował prezydent Koj.

Za priorytety w rewitalizacji gospodarczej uznano nowy biznes na terenach poprzemysłowych, rozwój przedsiębiorczości lokalnej, biznes w oparciu o naukę i kulturę, zaś w rewitalizacji społecznej łożono by nacisk na aktywność obywatelską mieszkańców i warunki zamieszkania. Z kolei w rewitalizacji kulturowej wyodrębniono dziedzictwo przemysłowe, atrakcyjne przestrzenie publiczne i zabytki sakralne. I w ostatnim z typów rewitalizacji, środowiskowym, uwaga skoncentrowana byłaby na terenach zdegradowanych, miejskich terenach zielonych i terenach sportowo-rekreacyjnych.

Aby móc podjąć działania w zakresie rewitalizacji należy się uporać z problemami dzielnicy, takimi jak duże bezrobocie, brak nowoczesnego przemysłu, zły stan techniczny obiektów zabytkowych, brak dogodnego dojazdu do interesujących obiektów, nienależyta gospodarka odpadami, likwidacja niskiej emisji w budynkach starego typu a także duża przestępczość.
W toku analizy problemów na liście elementów mogących złożyć się na wizję rozwoju Szombierek znalazły się m.in.: odnowienie części historycznej, dobre skomunikowanie dzielnicy z Centrum i z DTŚ-ką, dobra infrastruktura kulturalna i sportowa, zrewitalizowanie terenów poprzemysłowych, wyższy poziom bezpieczeństwa i lepsza jakość nauczania, rozwój szkolnictwa zawodowego uwzględniającego profil górniczy, rozwój budownictwa mieszkalnego, czysta rzeka Bytomka.

Jak zauważył profesor Lorens: "Projekt wypracowany w trakcie warsztatów ma przynieść miastu pewne, określone korzyści, także materialne, ma również zawiązać partnerską współpracę pomiędzy wszystkimi stronami chcącymi wziąć udział w projekcie."

Reasumując w trakcie warsztatów "Charette" wypracowano szereg elementów mogących złożyć się na uszczegółowienie Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Bytomia w odniesieniu do dzielnicy Szombierki.
Materiał zaprezentowany na środowym spotkaniu z dziennikarzami jest możliwy do wykorzystania przy aplikowaniu do funduszy zewnętrznych, a uspołeczniony sposób jego wypracowania gwarantuje konsens głównych interesariuszy programu co do zasadniczych kierunków działania.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto