Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Egiptologia" - dziennik z tajemniczej wyprawy?

michalmazik
michalmazik
DEBIT
Powodów, dla których warto zainteresować dziecko starożytnym Egiptem, jest wiele: niezwykle fascynująca religia, pozostałości z czasów świetności faraonów, piramidy, mumie, Sfinks, długie karawany ciągnące się przez pustynię i egzotyczny klimat. Dlatego z dużym zainteresowaniem wziąłem do ręki "Egiptologię. W poszukiwaniu grobu Ozyrysa. Dziennik z podróży panny Emily Sands".

W latach trzydziestych XX wieku świat obiegła niesłychana wiadomość - w Egipcie odkryto grobowiec jednego z najbardziej tajemniczych faraonów - Tutanchamona. To był pewnego rodzaju przełom dla afrykańskiego kraju znacznie przyśpieszający rozwój turystyki. Podróżnicy zaczęli organizować wyprawy, próbując zagłębić się w fascynującą krainę i na własne oczy zobaczyć zabytki, które przetrwały tysiąclecia. Jedną z nich była Emily Sands, archeolog-amator, próbujący odnaleźć grobowiec Ozyrysa. Pod koniec 1926 roku wraz z grupą podobnych sobie zapaleńców wyruszyła do kraju faraonów, próbując odnaleźć grobowiec Ozyrysa. Za wskazówkę miała jedynie tajemniczy papirus, pochodzący z Wielkiej Biblioteki Aleksandryjskiej. Po wielu pasjonujących przygodach i dokonaniu pewnych odkryć, słuch o ekspedycji zaginął. Pozostało kilka przesłanych sprawozdań i drobiazgi odesłane przez naczelnictwo hotelu w Kairze.

Przygody panny Emily są pasjonujące. Akcja rozgrywa się w niezwykłym, nieistniejącym już świecie z poprzedniego stulecia, ukazanego w pełnych kolorach. "Wycieczka do Gizy", "Saggara i Memfis", "Bani Hasan i Amarna", "W świątyni Abydos", "Dolina Królów", "Miasto Sokoła" i "Otwarcie grobowca" to tylko tytuły rozdziałów, trzeba jednak przyznać, że już nazewnictwo pobudza wyobraźnię. Nie inaczej jest z treścią, która zawiera wiele interesujących informacji i ciekawostek.

Dziennik Emily Sands kończy się w momencie podjęcia decyzji o otwarciu grobowca. Chwilę wcześniej grupa śmiałków została ostrzeżona przez kobietę podającą się za kapłankę Izydy o konsekwencjach zaburzenia spokoju faraona. Dalsze losy podróżników są nieznane...

Książka od początku robi pozytywne wrażenie - posiada pięknie zdobioną, grubą oprawę, bogatą szafę graficzną okraszoną licznymi ilustracjami a także dodatki-niespodzianki - chociażby załączone listy, doklejane mapy, niewielkie książeczki informacyjne, zestaw do gry w staroegipski senet, zasady czytania hieroglifów czy wzór papirusu Farncombe’ów. "Egiptologia" jest rzeczywistym pamiętnikiem czy fantazją literacką znakomicie stylizowaną na wiekowy autentyk? Bez szczegółowego "dochodzenia" trudno to jednoznacznie stwierdzić. Pewne jest, że będzie to wartościowa i wciągająca lektura zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych.

Wydawnictwo DEBIT

Oficjalna strona książki:
www.egiptologia.com.pl

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto