Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekipa Google odwiedzi zamek w Kórniku. Po co?

Rafał Grząślewicz
Rafał Grząślewicz
Zamek w Kórniku
Zamek w Kórniku Monika Mężyńska, CC 2.5
Co łączy Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, Muzeum d'Orsay w Paryżu, Narodowe Muzeum w Indiach oraz niewielkie miasteczko w Wielkopolsce? Odpowiedź jest prosta - Google Street View. Dlaczego?

W kórnickim zamku gościło już wielu znanych. W 1574 roku w zamkowe mury zawitał Henryk Walezy spieszący na koronację do Krakowa. W 1623 roku w zamku gościł król Zygmunt III Waza z żoną i królewiczem Władysławem. Kilkaset lat później, bo w 1998 roku do zamku przybyli prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski, prezydent Francji Jacques Chirac oraz prezydent Niemiec Helmut Kohl. W ubiegłym roku zamek odwiedził prezydent Bronisław Komorowski, który wpisał zabytek na listę Polskich Pomników Historii. Teraz kórnickie wnętrza otworzą się dla świata, bo 6 maja zawita do nich "Trolley".

"Trolley" to wózek należący do ekipy Google, który wykona zdjęcia zamkowych wnętrz. Dzięki temu będą je mogli oglądać internauci na całym świecie, a wszystko dzięki Google Street View. Tym samym zamek w Kórniku dołączy do takich obiektów jak: Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, Muzeum Narodowego w Indiach, Muzeum d'Orsay w Paryżu, Narodowego Muzeum w Tokio oraz Zamku Książ, którego wnętrza są także "pod lupą" Google Street View.

To jeszcze nie wszystko! Od niedawna zamek zwiedzać można nawet nie przyjeżdżając do Kórnika. Dzieje się tak za sprawą specjalnej aplikacji, którą można pobrać na tablety i smartfony. W aplikacji przygotowanej przez ITgenerator znaleźć można m.in.: interaktywne panoramy zamkowych wnętrz, plany parteru i piętra z opisami pomieszczeń, krótką historię zamku, a także informacje dotyczące godzin otwarcia, cen biletów czy dojazdu do zamku zarówno samochodem, jak i komunikacją publiczną.

Początki kórnickiego zamku sięgają czasów średniowiecznych. Wówczas była to budowla otoczona fosą, do której dostęp możliwy był tylko przez zwodzony most i spuszczaną okutą kratę. Z tego okresu po dzień dzisiejszy zachowały się stare mury oraz piwnice. W XVI wieku zamek rozbudowano i zwiększono jego obronne funkcje. W XVIII wieku Teofila z Działyńskich Szołdrska - Potulicka, znana w całej Polsce jako Biała Dama, zmieniła średniowieczny zamek w pałac barokowy. Obecny kształt zamek zawdzięcza Tytusowi Działyńskiemu.

Zamkowe mury mieszczą wiele unikatowych eksponatów: meble z różnych epok, obrazy pędzla polskich i europejskich artystów, kolekcje numizmatyczne, militaria oraz bogate zbiory etnograficzne z Australii i Oceanii, które do Kórnika przywiózł Władysław hr. Zamoyski. Ten sam, który ofiarował Polakom kórnicką posiadłość oraz Zakopane. W czerwcu 2011 prezydent Bronisław Komorowski podpisał rozporządzenie, na mocy którego zamek wpisany został na listę Pomników Historii.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto