Eliminacje ME U-21. Polska – Malta 2:0

Piotr Drabik
Młodzieżowa reprezentacja pod wodzą Marcina Dorna, pokonała na stadionie Cracovii zespół Malty wynikiem 2:0. Zwycięskie trafienia padły w ostatnich pięciu minutach spotkania.

Po towarzyskim spotkaniu seniorskiej reprezentacji z Liechtensteinem, na stadionie Cracovii ważne spotkanie rozegrali ich młodsi koledzy. Nim jednak młodzi polscy piłkarze stanęli do walki o punkty eliminacyjne do Mistrzostw Europy U-21 z Maltą, rozpoczęli zgrupowanie na obiekcie Hutnika Nowa Huta (w tym samym miejscu swoją bazę treningową mieli Anglicy podczas Euro 2012). Z powodu kontuzji mięśnia krawieckiego, Krakowskie zgrupowanie musiał opuścić jednak Paweł Wszołek. Mimo to, młodzi biało-czerwoni z pełnym zaangażowaniem przygotowywali się do konfrontacji ze zdecydowanie słabszym rywalem. Warto przypomnieć, że czwartkowy mecz rozpoczął dla Polaków eliminacje do kontynentalnego czempionatu w 2015 r., który odbędzie się na czeskich boiskach. Poza Maltą, na drodze do awansu będzie stała jeszcze reprezentacja Grecji, Szwecji oraz Turcji.

Wynik spotkania, mimo sporej przewagi polskich piłkarzy, został ustalony dopiero w ostatnich minutach czwartkowego meczu. W 85. minucie, Mateusz Lewandowski dośrodkowywał piłkę z lewej strony boiska, którą trzeźwo przejął Arkadiusz Milik i z bliskiej odległości umieścił futbolówkę w bramce rywali. Wynik ustalił Michał Chrapek, który pięć minut później po indywidualnej akcji płaskim strzałem podwyższył prowadzenie biało-czerwonych. Nim jednak podopieczni Marcina Dorna zapewnili sobie trzy punkty w meczu z Maltą, nie potrafili zdobyć decydującego trafienia mimo wielu stuprocentowych sytuacji. W 27. minucie prawą stroną wyrwał się Dominik Furman, który celnie podał do czekającego w polu karnym Mateusza Lewandowskiego, a ten w końcu zagrał do Milika - uderzenie z pierwszej piłki skończyło się tylko na poprzeczce. Natomiast w 80. minucie po strzale Michała Żyro, futbolówka minęła golkipera zespołu Malty a w ostatniej chwili przed stratą swoich kolegów uratował Zach Muscat.

Nie można również zapominać o kilku dobrych sytuacjach skonstruowanych przez gości. W 18. minucie Ryan Camenzuli oddał strzał z pola karnego na bramkę Polaków, ale Jakubowi Szumskiemu udało się dosięgnąć piłki. W tym regulaminowym czasie 90 minut strzeliliśmy dwie bramki i z tego się cieszymy. Myślę też, że tym dzisiejszym spotkaniem wykorzystaliśmy w pewien sposób limit zmarnowanych sytuacji na przyszłość i w kolejnych spotkaniach po prostu będzie nam dopisywało nieco więcej szczęścia - podkreślał po wygranym spotkaniu selekcjoner biało-czerwonych, Marcin Dorna. My również ze swojej strony zagraliśmy dobre spotkanie. Problemem naszej narodowej drużyny (...) jest to, że poziom naszej ligi piłkarskiej, a co za tym idzie - także drużyn młodzieżowych - jest zbyt niski - mówił natomiast po przegranym meczu trener Maltańczyków, Ray Farrugia. Nasza młodzieżowa reprezentacja, jeszcze 10 czerwca rozegra w Oslo towarzyskie spotkanie z zespołem Norwegii.

Polska - Malta 2-0 (0-0)
Bramki: Milik (85., asysta Lewandowski), Chrapek (90.).
Polska: Szumski - Tadrowski (46. Żyro), Janicki, Kamiński, Pazio - Lewandowski, Dąbrowski (76. Przybyłko), Wolski (64. Chrapek), Furman, Pawłowski - Milik.
Malta: J. Borg - Grech, Muscat, Kristensen, S. Pisani (70. Milallef), S. Borg, C. Borg (88. B. Ferrugia), Cutajar, Camenzuli (82. J. Pisani), Scilluna, P.J. Farrugia.
Sędziował: Alexander Harkam (Austria);
Żółte kartki: Furman, Tadrowski, Pawłowski - Muscat, C. Borg, Grech, Kristensen;
Widzów: 4000 osób.