MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Elon Musk grozi Apple i Google stworzeniem własnego smartfona za możliwe zbanowanie Twittera

Redakcja
Elon Musk grozi Apple i Google produkcją własnych smartfonów. Czy to rozsądne?
Elon Musk grozi Apple i Google produkcją własnych smartfonów. Czy to rozsądne? Adem AY.Unsplash
Elon Musk poczyna sobie coraz śmielej. Jego decyzję pchnęły Twitter do konfliktu z Apple i Google, a on sam grozi, że wyprodukuje własne smartfony. O co dokładnie tym razem chodzi w całym zamieszaniu wokół przejęcia serwisu społecznościowego?

Spis treści

Czy przejęcie Twittera przez Elona Muska było dla kogokolwiek pozytywne? Wygląda na to, że nie. Nawet sam zainteresowany wycofał się z oferty na kupno akcji firmy, twierdząc, iż został wprowadzony w błąd. Akcjonariusze Twittera poszli jednak do sądu i bogacz został poniekąd przymuszony, aby doprowadzić transakcję do końca.

Jako pierwsi skutki tego odczuli pracownicy. Już pierwszego dnia Elon Musk zwolnił część zarządu, a niektóre osoby kazał wyprowadzić ochronie. Z miejsca zaczęły się także masowe zwolnienia pracowników wszystkich szczebli, a pozostałym przedstawiono przymus powrotu do stacjonarnego trybu pracy lub złożenia wymówienia. Nowy właściciel poinformował także o zwiększeniu rygoru pracy (np. przymusowe cotygodniowe raporty z wykonywanych obowiązków wysyłane bezpośrednio do niego), a także o likwidacji firmowych bonusów i premii.

Z kolei sami użytkownicy Twittera stanęli w obliczu wprowadzania dodatkowych opłat, kar oraz problemów technicznych, jak słynny przypadek znaczka weryfikacji konta. Teraz z kolei Elon Musk może doprowadzić do konfliktu z gigantami technologicznymi w postaci Twittera i Google. O co chodzi?

Twitter, Google, Apple i ban

Wśród najgłośniejszych zapowiedzi Elona Muska, dotyczących jego przejęcia firmy Twitter, należy „wolność słowa”. Multimilioner twierdził, iż pozwoli na swobodne wyrażanie swoich poglądów, czym właśnie zyskał poparcie znacznej części społeczności platformy. Plan zaczął być już wprowadzany w życie, bowiem w zeszłym tygodniu ogłoszono powszechną amnestię dla wszystkich zbanowanych wcześniej kont, w tym konta Donalda Trumpa. Teoretycznie to nic wielkiego i jako właściciel Elon Musk ma prawo do wprowadzania własnych zasad. W tym przypadku stoją one jednak w opozycji do regulaminów innych firm, w tym m.in. Google i Apple. Jakie to ma znaczenie?

Otóż aplikacje Twittera na urządzenia mobilne są dostępne w sklepach Google Play (system Android) i App Store (iOS), ale jak w przypadku wszystkich programów w ich asortymencie, muszą być one zgodne z regulaminem tych właśnie sklepów. Jeśli tak nie będzie, aplikacje mogą zostać z nich usunięte, a tym samym na smartfonach Twitter będzie dostępny jedynie poprzez wyszukiwarkę. To z kolei, w dobie mobilności mediów społecznościowych, zdecydowanie ugodzi w użytkowników platformy.

Powodem potencjalnego usunięcia Twittera ze sklepów Google i Apple mogą być właśnie nowe zasady dotyczące swobody wypowiedzi na serwisie. Stwarzają one bowiem zagrożenie rozpowszechniania mowy nienawiści oraz fałszywych informacji typu fake news, w stosunku do czego regulaminy sklepów z aplikacjami mobilnymi producentów urządzeń są stanowcze. Niemniej nie ma jeszcze oficjalnych informacji, według których Apple i Google miałby rozważać usunięcie Twittera ze swych sklepów.

Elon Musk będzie robił własne smartfony?

Choć nie ma jeszcze przesłanej do tego, że dojdzie do konfliktu pomiędzy Twitterem a Apple i Google, sprawa zrobiła się już głośna. Jedna z prawicowych osobowości medialnych z USA zasugerowała nawet, że w przypadku zbanowania aplikacji Twitter ze sklepów, Elon Musk powinien zacząć produkować własne smartfony.

Co ciekawe, sam zainteresowany także odniósł się do sprawy, w dodatku przychylnie, pisząc:

Mam nadzieję, że to tego nie dojdzie, ale tak, jeśli nie będzie innej opcji, to stworzę alternatywny telefon. – Elon Musk

Czy rozsądne jest grożenie producentom smartfonów i właścicielom sklepów z programami mobilnymi, szczególnie jeśli żadnego konfliktu jeszcze nie ma? Zdecydowanie nie. Nie pierwszy raz jednak Elon Musk wykazuje się lekkomyślnością. Cała akcja z własnym urządzeniem może przy tym podziałać jedynie jako prowokacja, a nie warta rozważenia groźba. Tym razem bowiem Elon Musk obrał sobie za cel silnych przeciwników, o znacznie większej pozycji na świecie, niż jego firmy. Czekamy więc na dalszy rozwój wydarzeń i to, jak skończy się to „straszenie”.

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Oszuści 2 - oferty wyjazdów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Elon Musk grozi Apple i Google stworzeniem własnego smartfona za możliwe zbanowanie Twittera - GRA.PL

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto