Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elżbieta Basia Sochacka Bytomianką Roku 2010

Redakcja
Bytomianka Roku 2010 Elżbieta Basia Sochacka
Bytomianka Roku 2010 Elżbieta Basia Sochacka Piotr A.Jeleń
W czwartkowe południe 10 lutego, Kapituła Męska, pod przewodnictwem prezydenta Bytomia Piotra Koja, wybrała Bytomiankę Roku 2010. Została nią Elżbieta Basia Sochacka, dla której 5 marca odbędzie się "Wieczór Śląski".

Bytomianka Roku 2010

W posiedzeniu Kapituły Męskiej pod przewodnictwem prezydenta Bytomia, Piotra Koja udział wzięli Piotr Bula - radny, profesor Jan Drabina - historyk, Marcin Hałaś - dziennikarz, poeta, Ireneusz Herisz - dyrektor MDK nr1, jednocześnie żeglarz, Jerzy Piątek - przedsiębiorca, Zygmunt Rubin - dyrektor Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych oraz Tadeusz Serafin - dyrektor Opery Śląskiej.

Rekomendacje pań poszczególnych pór roku, tj. Danuty Szymczyk, Barbary Słomki, Elżbiety Basi Sochackiej i Anny Dziadek przedstawiła Kapitule prezes LKN, Beata Kowalewska.
Kapituła przy zamkniętych drzwiach Bytomianką Roku 2010 wybrała Elżbietę Basię Sochacką.

Dla swych przyjaciół Pani Elżbieta Sochacka jest po prostu Basią. Związana jest z Bytomiem od sześćdziesięciu sześciu lat, kiedy przyjechała prawie "zza miedzy", bo z Będzina. Losy na dobre i na złe połączyły ją z Bytomiem, a w szczególności z "Elektronikiem" w którym w 1996 roku była współzałożycielką Klubu Emerytów, Absolwentów i Sympatyków "Energetyk-Elektronik". Pełniła w nim rolę skryby, opisując historię Klubu w dwóch opasłych tomiskach. Pani Elżbieta maluje także obrazy, jest zamiłowaną brydżystką, a w chwilach wolnych oddaje się jednej ze swych pasji - tworzeniu i rozwiązywaniu krzyżówek.

Liga Kobiet Nieobojętnych uhonorowała laureatkę "Złotą Margaretką", a w czerwcu ubiegłego roku została "Melomanem Roku", tytułem przyznawanym przez Operę Śląską w Bytomiu, osobom szczególnie zaangażowanym w życie teatru.

Idea nadawania tytułu "Bytomianki pory roku", a następnie Bytomianki Roku powstała dzięki staraniom bytomskiej Ligi Kobiet Nieobojętnych.

Liga Kobiet Nieobojętnych
Jak czytamy na stronie Stowarzyszenia: "Liga Kobiet Nieobojętnych powstała pod koniec października 2004 roku. W swych szeregach zrzesza panie mieszkające lub pracujące w Bytomiu. Od momentu założenia stale aktywnie włącza się w życie miasta i jego mieszkańców. Ligę tworzą kobiety, które nie boją się wyzwań, kobiety wyjątkowe."

Bytomska Liga Kobiet Nieobojętnych to organizacja, której członkinie połączyła wspólna pasja – "chęć nieobojętnego działania". W ósmym roku działalności, panie szczególnie włączają się w życie bytomskiego społeczeństwa. Organizują i propagują wszelkiego rodzaju imprezy charytatywne, spotkania z naukowcami, ludźmi kultury i sztuki, roztaczają opiekę nad osobami potrzebującymi i dotkniętymi przez los.

Przykładem ich działań mogą być: aukcja obrazów, z których dochód przeznaczono na zabieg dla bytomskich bliźniaczek syjamskich, zbiórka pieniędzy z cegiełek na bajki dla przedszkolaków, a także koncert charytatywny dla ofiar tragedii w katowickiej hali MTK, z którego dochód przeznaczono dla syna policjanta, tragicznie zmarłego podczas akcji ratunkowej.

Nie można także pominąć spotkań z ludźmi nauki, które organizuje Liga, z Janem Drabiną, Anitą Olejek czy Michaelem Zellerem. Panie są także współorganizatorem "Salonu Poezji i Muzyki Anny Dymnej" w Operze Śląskiej, który gości artystów scen, nie tylko polskich.

Bardzo ciekawym projektem Ligi Kobiet Nieobojętnych jest "Anioł Dobrego Gestu". Źródłem pomysłu była rzeźba Magdaleny Wichrowskiej-Tomali, bytomskiej plastyczki, członkini Ligi,
licytowana na corocznej aukcji, a następnie przekazywana dowolnej osobie, która w następnym roku tę akcję powtarza.

W ubiegłym roku Liga Kobiet Nieobojętnych zainicjowała cykl pt. "Bytom miastem wielokulturowym", przedstawiający przekrój społeczeństwa i wynikające z tego konsekwencje, zarowno pozytywne, jak i negatywne. Odbyły się już spotkania poświęcone społeczności żydowskiej, ewangelickiej, kresowej oraz romskiej. Obecnie paniom z bytomskiej Ligi Kobiet Nieobojętnych prezesuje Beata Kowalewska.

5 marca w sali balowej Restauracji Myśliwska odbędzie się Wieczór Śląski dla Bytomianki Roku 2010

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto