Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Energia odnawialna szansą rozwoju powiatu nowosądeckiego?

Redakcja
Bogdan Węgrzynek Menu Group
Bogdan Węgrzynek Menu Group Archiwum Menu Group
Biomasa jako alternatywa dla tradycyjnych źródeł pozyskiwania energii zdaje się być zarzewiem rewolucji w sposobie pozyskiwania energii w powiecie nowosądeckim.

Praktyka badawcza i wieloletnie poświęcenie uwagi przyszłości energetycznej Ziemi Sądeckiej pozwoliły inżynierowi Andrzejowi Zarazce, członkowi Zrzeszenia Audytorów Energetycznych i przedstawicielowi Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej” jednoznacznie stwierdzić, że biomasa stanowi przyszłość energetyczną dla regionu, ale nie tylko.

W czasie, kiedy w polskiej i światowej energetyce królują: gaz, olej opałowy, węgiel czy koks, znacznie zanieczyszczając środowisko naturalne i przyczyniając się do zwiększenia zależności energetycznej od zewnętrznych dostaw paliw i energii elektrycznej, sposobem na zmniejszenie kosztów pozyskiwania energii, drogą do uniezależnienia się od dużych koncernów i metodą zadbania o środowisko naturalne jest biomasa.

- „Wystarczy, że luźno leżące na polu resztki roślin zbierze się i sprasuje. Bele i baloty stanowią tani i dobry opał. Na rynku dostępne są kotły do spalania tak zagęszczonej biomasy. Oczywiście, ze względu na gabaryty nie mogą one być wykorzystywane w małych gospodarstwach, ale można nimi ogrzewać większe budynki (szkoły, urzędy, obiekty przemysłowe). Koszty inwestycji zwracają się w ciągu kilku sezonów. A koszty eksploatacji, determinowane przez cenę opału, są niższe o 30-60 procent od ogrzewania gazowego, olejowego a nawet węglowego”, zaznacza główny koordynator projektu, Andrzej Zarazka.

Ze względu na fakt, że powiat nowosądecki nie dysponuje możliwymi do wykorzystania źródłami paliw pierwotnych i pozostaje uzależniony od dostaw z zewnątrz, a wszechobecna emisja gazów cieplarnianych do atmosfery zmusza do ochrony środowiska naturalnego – utworzono „Sądecki Klaster Energii Odnawialnej”. Zrzesza on przedstawicieli jednostek państwowych, akademickich, badawczo-rozwojowych oraz przedsiębiorstw chcących realizować założenia rozsądnego wykorzystywania lokalnych zasobów środowiska naturalnego.

Wprowadzenie w życie planu zakładającego wykorzystanie biomasy jako podstawowego źródła energii w lokalnej energetyce wymaga nie tylko ogromnego wysiłku organizacyjnego członków „Sądeckiego Klastra Energii Odnawialnej”, ale przede wszystkim dużych nakładów finansowych oraz uświadomienia i przekonania społeczeństwa do wykorzystywania alternatywnych źródeł pozyskiwania energii, a tym samym uniezależnienia się od zewnętrznych dostaw.

- „Biomasa może być używana do bezpośredniego spalania jako drewno kawałkowe lub rozdrobnione oraz jako składnik paliw stałych, gazowych i płynnych. W dłuższym przedziale czasowym, po uprzednim dokonaniu badań potencjału i możliwości oraz rozpowszechnieniu technologii biomasa może stać się motorem rozwoju gospodarczego”, podkreśla Andrzej Zarazka.

O współpracy Sądeckiego Klastra Energii Odnawialnej i Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw na spotkaniu w Nowym Sączu rozmawiali przedstawiciele zarządu Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw: Bogdan Węgrzynek i Jerzy Leszczyński oraz koordynator Nowosądeckiego Klastra Energii Odnawialnej Andrzej Zarazka.

Izabela Okarmus Menu Group Polska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto