Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europejski Kongres Gospodarczy 2013 po pierwszym dniu debat.

Redakcja
Bogdan Węgrzynek Public Relations
Bogdan Węgrzynek Public Relations
Otwarcie Europy na świat, poznanie mechanizmów działania gospodarek krajów innych kontynentów oraz wdrożenie nowej polityki przemysłowej to najważniejsze zagadnienia poruszone w pierwszym dniu V Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Deregulacja i poszukiwanie nowych rynków zbytu mogą stanowić ratunek w obliczu wszechobecnego kryzysu. Pierwszy dzień EEC 2013 przyniósł zarysowanie podstawowych wątków, które w następnych dwóch dniach zostaną rozwinięte i szczegółowo omówione.

„Przeregulowanie gospodarek i zbyt małe otwarcie na nowe rynki nie pozwala europejskim gospodarkom w pełnym wykorzystaniu ich potencjału” – zauważyli ministrowie gospodarek krajów Europy Centralnej podczas inauguracji V Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Pierwszy dzień kongresu poświęcony był tematyce regresu gospodarczego i jednoczesnego poszukiwania sposobów na pobudzenie wzrostu gospodarczego w Europie. Poruszono również problematykę zadłużenia licznych instytucji finansowych, a co za tym idzie kwestię zadłużenia państw. Jednym z rozwiązań, stojąc wobec światowego kryzysu jest wspólnotowe działanie krajów europejskich i łączenie sił w wykorzystywaniu potencjału poszczególnych krajów. Tylko dzięki takim działaniom „Europa wzrostu” ma jakąkolwiek przyszłość.

Reforma systemów podatkowych w celu ułatwienia drogi przedsiębiorcom, zmiany w sposobie zatrudnienia oraz podnoszenia konkurencyjności produktów wytwarzanych przez różnego rodzaju firmy to podstawowe założenia zmierzające ku ratowaniu gospodarek poszczególnych krajów.

Podczas rozmów pierwszego dnia EEC zwrócono uwagę na znaczenie państw kontynentu afrykańskiego i roli jaką dla światowej gospodarki ma ich błyskawiczny rozwój. Według ministrów gospodarki wielu europejskich krajów, Afryka jest obecnie najszybciej rozwijającym się kontynentem świata. Znaczenie rozwoju kontynentu afrykańskiego docenił Jan Kulczyk inwestujący w Afryce. Mimo trudności i wielu niepowodzeń przewodniczący rady nadzorczej Kulczyk Investments potwierdza, że afrykańska gospodarka ma ogromny potencjał. W świetle jego poczynań biznesowych hasło "Go global! Świat, Europa, Afryka. Czas na nowe rozdanie" nabiera zupełnie nowego znaczenia.

Elham Mahmood Ahmed Ibrahim, komisarz do spraw infrastruktury i energetyki Unii Afrykańskiej podkreśliła, że Afryka chce wydobywać, eksploatować i przetwarzać surowce naturalne jednak ciągle brakuje jej wykwalifikowanych kadr, umiejętności organizacyjnych i logistycznych, a przede wszystkim dostępu do kapitału. Komisarz podkreśliła jednak, że wspólnym polem działania europejsko-afrykańskiego może stać się sektor spożywczy.

Podczas rozmów poruszono także wątek europejskiej energetyki i integracji Europy w celu stworzenia konkurencyjności na rynku energetycznym. Wstępnie dyskutowano też na temat połączenia gazowego Polski i Litwy, które będzie niezwykle ważne dla krajów bałtyckich. Rozmawiano również o polskich kopalniach i tym, że nie należy ich zamykać, ale zrobić wszystko, aby były one bardziej produktywne.

Izabela Okarmus Menu Group Polska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto