Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ewolucja - czy jest o co się spierać?

Alicja Karłowska
Alicja Karłowska
fot. A. Karłowska
fot. A. Karłowska
Rada Naukowa Konferencji Episkopatu Polski wydała dokument - "Kościół wobec ewolucji". Dyskusje dotyczące ewolucji nigdy chyba nie należały do spokojnych pogawędek przy ciasteczku...

Ostatnio znów było głośno o ewolucyjnych dyskusjach. W świecie
polityki, w szkole, na lekcjach katechezy. Jak we wszystkich tematach dotyczących relacji Bóg - świat - człowiek, tak też w
tym przypadku dochodzi się w pewnym momencie do punktów zapalnych na zatknięciu płaszczyzny religii i nauki. Tymczasem... zupełnie niepotrzebnie.

Głos kościoła

Kościół
nie milczy. W dokumencie wydanym przez Rade Naukową Konferencji Episkopatu Polski czytamy, że ewolucja pozostaje
w harmonii z wielkim planem Bożym. Krytykowane jest stwierdzenie o ślepej zależności człowieka od determinizmów świata oraz wybór skrajnego, fideistycznego kreacjonizmu.
Oba te stanowiska stanowią wypaczenie właściwego rozumienia człowieka jako osoby, bytu wolnego i rozumnego. Jest też przypomnienie (a przypominać to trzeba chyba nieustannie), że Biblijnego opisu stworzenia świata i człowieka z Księgi Rodzaju, nie należy traktowac dosłownie. Było to juz wielokrotnie podkreślane, np. w dokumencie wydanym w 1993r. "Interpretacja Pisma Świętego w Kościele".

Z tekstem dokumentu "Kościół wobec ewolucji" można zapozanć się tutaj: http://ekai.pl/kultura/?MID=11915

Głos filozofów

Jan Paweł II (teolog ale i filozof) w 1996r., w przesłaniu do Papieskiej Akademik Nauk ukazywał działanie Boga Stwórcy, wyrażające sie w procesach ewolucji.
Ks. prof. dr hab. Michał Heller (PAT, Kraków) i ks. abp prof. dr hab. Józef Życiński (Katolicki Uniwersytet Lubelski) są w grupie naukowców, którzy podpisali się pod oświadczeniem katolickich wykładowców filozofii przyrody, wydanym w październiku tego roku. Był to kolejny głos w dyskusjach: religia a ewolucja. W treści oświadczenia są
zawarte słowa wyrażające krytykę wobec "antynaukowego fundamentalizmu" oraz prób radykalnego rozdzielenia teorii nauk przyrodniczych i nauczania kościoła. Ważne, by nie tworzyć podziałów tam, gdzie ich obecność po pierwsze nie jest konieczna a po drugie - po prostu szkodzi. Kolejny raz widać, że najczęstszym źródłem krytyki jest brak wiedzy albo emocje.

 

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto