MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Facebook w... kościele? Nie uwierzycie, gdzie najczęściej korzystamy z internetu

JK
FOMO to lęk przed odrzuceniem związany z mediami społecznościowymi, na który cierpi coraz większy odsetek Polaków. Obecnie kilka milionów użytkowników internetu w Polsce doświadcza FOMO. Przebywanie bez smartphone'a pod ręką ma budzić niepokój co drugiej osoby cierpiącej na tę przypadłość. O jeszcze większy dyskomfort przyprawia milczący telefon. Uzależnienie od mediów społecznościowych w znacznym stopniu wpływa na życie codzienne. Coraz chętniej przeglądamy media społecznościowe w okolicznościach zupełnie temu niesprzyjających - a czasem nawet niebezpiecznych. Zobaczcie sami, kiedy najczęściej.

FOMO - lęk przed odrzuceniem

FOMO, czyli lęk przed odłączeniem (ang. Fear of Missing Out) to jeden z syndromów współczesności. Coraz większy odsetek Polaków doświadcza strachu przed byciem wykluczonym ze społeczności - tej internetowej. Dokładniej rzecz ujmując - jest to strach przed tym, że inni bawią się bez nas. FOMO jest w oczywisty sposób związane z uzależnieniem od internetu. W grupie wysokiego FOMO co druga osoba określa swoje użytkowanie platform społecznościowych jako intensywne.

FOMO w liczbach

Jeśli odczuwasz stres związany ze zbyt małą ilością lajków, zazdrość, gdy oglądasz posty znajomych z kolejnych imprez czy podróży lub przytłoczenie nadmiarem informacji (od którego nie potrafisz się uwolnić) - możesz cierpieć na FOMO. Na podstawie badań wydziałów Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego sporządzono raport, zgodnie z którym spośród 26,9 milionów polskich internautów aż kilka milionów cierpi na najwyższy stopień FOMO. Wliczają się w to osoby od 15 roku życia wzwyż.

  • 16% użytkowników internetu należy do najbardziej dotkniętej grupy - high FOMO
  • 65% wpisuje się w poziom medium FOMO
  • 19% doznaje FOMO w nieznacznym stopniu, plasując się w grupie low FOMO

Wraz z wiekiem spada liczba użytkowników cierpiących na wysokie FOMO.

FOMO a życie codzienne

FOMO w znacznym stopniu wpływa na życie codzienne. Zgodnie z raportem, osoby z wysokim FOMO bardzo często korzystają z mediów społecznościowych w okolicznościach zupełnie temu niesprzyjających. W jakich sytuacjach najczęściej? Możecie się zdziwić!

Czy twój komputer jest bezpieczny? Może sam jesteś zagrożeniem dla swoich danych? Sprawdź to! QUIZ
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Shownews - Tatiana Okupnik

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Facebook w... kościele? Nie uwierzycie, gdzie najczęściej korzystamy z internetu - Dziennik Zachodni

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto