Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fatalny stan techniczny kamienic w bytomskim Karbiu

Redakcja
Ulica Pocztowa w Karbiu, z której zostaną ewakuowani mieszkańcy.
Ulica Pocztowa w Karbiu, z której zostaną ewakuowani mieszkańcy. Piotr A.Jeleń
Sześciuset mieszkańców z 227 mieszkań bytomskiej dzielnicy Karb będzie ewakuowanych. Powodem takiego stanu rzeczy jest katastrofalny stan techniczny budynków w jakich mieszkają. A winowajcą jest główne bogactwo Śląska - węgiel.

Węgiel bogactwem i zagrożeniem dla życia

Trwająca od końca lipca ewakuacja domów, głównie z ulic Pocztowej i Technicznej, objęła jak do tej pory kilkadziesiąt rodzin.

Jednym z głównych powodów złego stanu technicznego kamienic - zdaniem powiatowego inspektora nadzoru budowlanego - są rozszczelnione przewody kominowe, co podczas sezonu grzewczego będzie zagrażało życiu mieszkańców. Także sypiące się sufity i tynki, odpadające kafelki nie przysparzają komfortu domownikom w mieszkaniach. Mieszkańcy z dotychczas ewakuowanych domostw, a jest ich już 79, znaleźli zakwaterowanie w hotelu, gdyż gmina nie dysponuje lokalami socjalnymi.

Czytaj także: Nowy Bytom dzielnicą Świętochłowic? Tak wynika ze znaków informacyjnych

Właśnie w miniony czwartek, 4 sierpnia, fatalny stan techniczny budynków w Bytomiu-Karbiu przy ulicy Pocztowej i Technicznej był tematem cotygodniowych spotkań prezydenta miasta, Piotra Koja z mediami. Nie ma wątpliwości, co do tego, że głównym powodem katastrofalnego stanu kamienic są szkody górnicze. - 35 proc. powierzchni miasta znajduje się w rejonie szkód górniczych, a tereny wspomnianych ulic w okresie ostatnich kliku lat obniżyły się nawet o 3 metry - komentuje Piotr Koj.

W liście do wicepremiera Waldemara Pawlaka wystosowanym przez prezydenta Bytomia, Piotra Koja, czytamy m.in.: "Jeśli Kompania Węglowa nie zmieni sposobu eksploatacji węgla pod miastem, nie zwiększy nakładów na usuwanie szkód górniczych i nie przyspieszy procedur ich usuwania, będę zmuszony wnioskować o znaczne ograniczenie praw i skuteczniejsze wyegzekwowanie obowiązków, wynikających z koncesji udzielonych Kompanii Węglowej S.A. (…) To przykre, że dopiero tak dramatyczne wydarzenia dla mieszkańców, jakimi są ewakuacje lokatorów budynków, w których pękają ściany, czy uszkodzenie wiaduktu, zwracają uwagę opinii publicznej na problemy miasta, które od dziesiątek lat boryka się z problemami skutków wydobycia - mówi prezydent. Znów mamy do czynienia z sytuacją, kiedy prawo nie stoi po stronie samorządu. Gorzej. Na barki samorządu zrzucana jest odpowiedzialność i koszty, jakie trzeba ponosić w związku w wydobyciem węgla czy restrukturyzacją przemysłu ciężkiego. (…)Nikt nie zaprzecza, że kopalnia daje ludziom pracę, zwłaszcza mieszkańcom Bytomia. Niemniej zyski Kompanii Węglowej nie mogą być stawiane ponad prawem innych bytomian do spokojnego życia. Wydobycie musi odbywać się zgodnie z przyjętymi zasadami - zaznacza Piotr Koj".

Czytaj więcej -->

Eksploatująca bytomskie złoża węgla kopalnia Bobrek-Centrum wchodzi w skład Kompanii Węglowej S.A., która ma koncesję na wydobycie "czarnego złota" do roku 2026 i jest rzeczą nieprawdopodobną, by zaprzestała fedrowania pod Bytomiem.

Z danych statystycznych wynika, że od 1949 roku Śródmieście obniżyło się nawet o 7 metrów. Około 70 proc. zabudowy Bytomia znajduje się nad pokładami wydobywczymi, co bardzo często odzwierciedla się tąpnięciami górniczymi. Nierzadko ich siłę można porównać do trzęsień ziemi, jak chociażby te, sprzed dwudziestudziewięciu lat, którego siła wyniosła 4,3 stopnia w skali Richtera. Ucierpiało wówczas w mieście czterysta budynków.

Jednakże mieszkania i magazyny przy Pocztowej i Technicznej to nie jedyny z problemów. Znajdujący się w centrum Karbia wiadukt, jeden z głównych węzłów komunikacyjnych Bytomia i nie tylko, (drogi 4 i 94) także się wali. Od kilku dni dwunitkowy wiadukt nad trasą kolejową Bytom - Tarnowskie Góry jest zabezpieczany i remontowany, co powoduje wyłączenie z eksploatacji jednej z nitek, stwarzając utrudnienia w ruchu komunikacyjnym.

A problem eksploracji węgla, to dla Bytomia nie tylko niechciane eksmisje z walących się domów i zapewnienie lokatorom godnych warunków życia. Jest to rosnący od lat problem długów Spółki Restrukturyzacji Kopalń, złego stanu ulic i chodników. To problem dewastacji wodociągów oraz instalacji gazowych. W dobie kryzysu ekonomicznego gmina wydaje ogromne kwoty na remonty, które trzeba wykonać w uszkodzonych budynkach, szkołach czy przedszkolach. Z powodu eksploatacji górniczej uszkadzane są zabytki, obiekty sakralne. Miasto nie odzyskało jeszcze w całości od górnictwa odszkodowań za rozebrane w latach 80. i 90. ubiegłego wieku budynki, uszkodzone wskutek wydobycia pokładów węgla.
Po piątkowym spotkaniu władz miasta i Kompani Węglowej z mieszkańcami zagrożonych budynków uruchomiono kontaktowe numery telefonów dotyczące ewakuowanych mieszkańców.

We wtorek, 16 sierpnia od 10.00 do 18.00 w Przedszkolu nr 37 przy ul. Falistej 2 dyżurować będą pracownicy Urzędu Miejskiego, a 22 sierpnia w Domu Kultury przy ul. Popiełuszki odbędzie się spotkanie dla rodziców i opiekunów posyłających dzieci do szkół i przedszkoli.

Sprawy lokalowe - informacji udziela Ewa Świda z Wydziału Gospodarki Lokalowej (ul. Smolenia 35) tel.: 32 - 397 65 67, od 8.00 do 15.00;
Pomoc psychologiczna - Centrum Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Uzależnieniom (ul. Tarnogórska 3), tel.: 32 - 389 00 77 lub 32 - 787 77 22, od 8.00 do 20.00;
Pomoc socjalna - informacji udziela Sabina Witkowska, Punkt Terenowy (ul. Konstytucji 89), tel.: 32 - 281 14 42, od
7.30 do 15.30;
Porady prawne - Kancelaria Radcy Prawnego w Urzędzie Miejskim (ul. Parkowa 2, II piętro, pokój 308), tel.: 32 - 28 36 308, tylko w poniedziałki od 15.00 do 17.00.
Ponadto kopalnia "Bobrek-Centrum" uruchomiła dla mieszkańców Karbia specjalny telefon. Można kontaktować się z kopalnią, dzwoniąc pod nr: 32 - 718 16 50 lub 696 009 573.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto