Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal filmowy zawitał do Lublina

Krzysztof Stanek
Krzysztof Stanek
Plakat imprezy.
Plakat imprezy. Krzysztof Stanek
W ubiegłą sobotę w Lublinie, koncertem Janusza Raichela zakończył się 5. Objazdowy Festiwal Filmowy "Watch Docks". Prawa człowieka w filmie.

W tym roku wyjątkowo festiwal odbywał się nie w Akademickim Centrum Kultury, lecz w Centrum Kultury w Lublinie. Pokazano 38 filmów dotyczących szeroko pojętej problematyki przestrzegania praw człowieka we współczesnym świecie. Wszystkie filmy podzielono na kilka bloków tematycznych: "panorama", "demokracja?", "widma faszyzmu", "być sobą" i "my, przybysze". Na szczególną uwagę zasługują filmy z bloku "demokracja?". Poruszają one problemy państw takich, jak Irak, Iran, Chiny, w których ustrój demokratyczny dopiero się rodzi, bądź nie istnieje. Ukazane zostały też wpływy dużych mocarstw na przebieg wyborów w krajach dużo mniejszych, jak np. w filmie Rachela Boyntona "Stawiamy na kryzys". Innym ciekawym blokiem tematycznym jest blok "widma faszyzmu". Połączono tutaj historyczną wizję faszyzmu z okresu II wojny światowej, ze współczesną odmianą tego zjawiska np. wśród ludzi młodych ( "Krawędź" reż. Andres Veiel). Nieco kontrowersyjna może okazać się część "być sobą", dotycząca m.in. związków homoseksualnych oraz adopcji dzieci przez takie związki.

Oprócz szerokiej gamy filmów w ramach festiwalu zorganizowano kilka debat oraz warsztatów. Wartą zainteresowania była debata poświęcona wolności słowa, w której uczestniczył między innymi prof. Grzegorz Janusz, szef Zakładu Praw Człowieka Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej. Wśród warsztatów należałoby wyróżnić "Gender Mainstreaming" na temat przeciwdziałaniu dyskryminacji ze względu na płeć oraz "Fair Trade" dotyczący idei sprawiedliwego handlu i etycznej konsumpcji. Pomiędzy seansami uczestnicy festiwalu mogli zobaczyć kilka wystaw. Jedna z nich zorganizowana przez Polską Akcje Humanitarną pt. "Zmień świat w 8 krokach - Milenijne Cele Rozwoju" pokazywała, jak za pomocą 8 kroków każdy z nas może przyczynić się do zmniejszenia biedy i ubóstwa szczególnie w krajach biednych.

Zwieńczeniem całego festiwalu był występ Janusza Raichela. Jest to artysta tworzący teksty pokrewne do punkrocka, jednak ich wykonanie już zbliżone jest konwencją do występów np. nie żyjącego już Jacka Kaczmarskiego. Janusz zaczął tworzyć w latach 80. Wtedy to założył punkowy zespół Zima. W latach 90. współpracował z grupą Ataman. Obecnie oprócz działalności indywidualnej, jest członkiem grupy Archinta. Teksty Janusza często nie tracą na swej aktualności. Pomimo swoich spokojnych, akustycznych utworów gromadzi na swoich koncertach sporą ilość publiczności. Jeden z jego utworów został wykorzystany przez formację Dezerter. Oprócz tego jego piosenki znalazły się w dodatku do pisma literackiego "Lampa".

Lubelska część Objazdowego Festiwalu Filmowego została zorganizowana przez Centrum Kultury oraz Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN". Patronat nad festiwalem objęła "Gazeta Wyborcza", Telewizja Polska oddział w Lublinie, Radio Lublin, Akademickie Radio Centrum i portal internetowy student.lublin.pl. Oprócz Lublina festiwal zawita jeszcze w tym roku do Cieszyna, Rzeszowa, Katowic, Suwałk, Gdańska i Krakowa.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto