Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Kultury Żydowskiej: podróż po przedwojennej Warszawie

Redakcja
Od 2 do 9 września odbędzie się w Warszawie czwarta edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej. Będzie to podróż do Warszawy z czasów Isaaca Bashevisa Singera. Program Festiwalu zapowiada się interesująco.

W niedzielę o godz. 12 rozpoczyna się rodzinnym piknikiem z Singerem, który odbędzie się na skwerze, przy ul. Twardej 6. Będzie można spróbować czulentu (zapiekanki z białej fasoli, cebuli i ziemniaków) przygotowanego przez Gołdę Tencer i Macieja Kuronia i posłuchać koncertu zespołu klezmerskiego. W programie także warsztaty tańca żydowskiego oraz wiele atrakcji dla dzieci, jak np. budowanie synagogi z klocków LEGO, czy czytanie bajek Singera. Wystąpi także zespół Klezmer Orkester z Markiem Ravskim (śpiew), a zespół taneczny SNUNIT poprowadzi warsztaty tańca żydowskiego z muzyką na żywo Klezmer Orkester. O godz. 16 nastąpi otwarcie wystawy "Malowane w jidysz" czyli pokaz fotografii Jacka Jędrzejczaka. O godz. 17:30 odbędzie się koncert inauguracyjny kantora Josepha Malovanego oraz jego studentów: Erica Freemana i Berela Zuckera w synagodze im. Nożyków przy ul. Twardej 6. O godz. 20 rozpocznie się przegląd przedwojennych filmów żydowskich.

W poniedziałek czekają kolejne atrakcje. O godz. 18 odbędzie się uroczysty koncert w Kościele Wszystkich Świętych przy placu Grzybowskim. Sinfonia Varsovia i chór Filharmonii Narodowej wykonają utwór "Ocalały z Warszawy" Schönberga oraz "Requiem" Mozarta. O godz. 20 nastąpi wernisaż projektu "Próżna 2007" - pokaz instalacji artystycznych.

We wtorek od godz. 18 rozpocznie się wieczór Sławomira Grűnberga. O godz. 20 będziemy mieli szansę obejrzeć "Straszną Gospodę” – premierę spektaklu na podstawie prozy Singera.

W środę, o godz. 17.30, odbędzie się recital Mariny Yakubovich - "Tumbałałajka" w klubie Mamele na placu Grzybowskim. Zaś o 19 rozpocznie się promocja biografii Szymona Szurmieja autorstwa Krystyny Gucewicz z udziałem m. in. Vadima Brodskiego i Jacka Wójcickiego.

W czwartek rozpocznie się o godz. 10 pięciogodzinna sesja naukowa pod hasłem „Żydowskie życie kulturalne w Polsce we wczesnych latach powojennych”. O godz. 18 odbędzie się wieczór "W kuchni Mamy Soni". Gospodarzem spotkania będzie Nina Terentiew, zaś wśród gości pojawiają się Justyna Steczkowska i Gołda Tencer. O godz. 19:30, w synagodze im. Nożyków można będzie posłuchać koncertu zespołu "Kroke".

Piątek rozpoczyna się warsztatami tańca żydowskiego przed gmachem Teatru Żydowskiego między godz. 16:30 a 18. Następnie, o godz. 17 odbędzie się koncert Edyty Geppert "Śpiewam życie". O godz. 18:52 powitanie szabatu celebruje Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich.O godz. 21:30 zacznie się koncert duetu Leszek Możdżer i Zohar Fresco.

W sobotę każdy gość Festiwalu będzie miał możliwość przepisać jeden werset Biblii, co potwierdzone zostanie specjalnym certyfikatem. O godz. 18 odbędzie się bicie rekordu Guinnessa w tańcu hasydzkim.O godz.19 rozpocznie się koncert plenerowy zespołów klezmerskich na placu Grzybowskim.

Niedziela - ostatni dzień Festiwalu, jest bardzo obfita w warsztaty, koncerty i spektakle. Interesujące wydają mi się warsztaty kaligrafii hebrajskiej - "Tajemnice alfabetu", które odbędą się między godz. 14:30 a 16. Festiwal zakończy się koncertem finałowym "Tradycja" w reżyserii Szymona Szurmieja. Wezmą w nim udział największe gwiazdy Festiwalu i Teatru Żydowskiego.

Więcej informacji na: Festiwal Singera i Fundacja Shalom

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto