Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie po raz dwudziesty trzeci

Piotr Drabik
Piotr Drabik
Szalom na Szerokiej odbędzie się w Krakowie już po raz dwudziesty trzeci
Szalom na Szerokiej odbędzie się w Krakowie już po raz dwudziesty trzeci
154 artystów z 10 krajów świata, m.in. z Meksyku i Australii, zaprezentuje się podczas 23. edycji najstarszego w Polsce święta kultury żydowskiej. Festiwal odbędzie się w Krakowie w dniach 28 czerwca - 7 lipca.

Szanujemy przeszłość w jej czystej formie, jednak podążamy tam, gdzie tradycja zderza się z awangardą. Najciekawsze zjawiska mają miejsce poza murami skansenów i nigdy nie schlebiają oczekiwaniom większości. Od 25 lat prezentujemy w większości niepokorną mniejszość żydowskich twórców, którzy czerpiąc mądrze i odważanie z przeszłości, otwierają nowy rozdział jednej z najstarszych i najciekawszych kultur świata - tak o tegorocznej edycji wydarzenia mówił Janusz Makuch, dyrektor i twórca Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Warto przypomnieć, że jego pierwsza edycja odbyła się w 1988 r. i obejmowała swym programem projekcje zaledwie kilku filmów oraz sesja naukowa. W czasie 25 lat swojego istnienia, festiwal wzbogacił się o koncerty, warsztaty, wykłady, spotkania, prezentacje filmowe, prezentacje sztuk wizualnych, zwiedzania i zbudował markę, rozpoznawaną na całym świecie. Dwudziesta trzecia odsłona festiwalu rozpocznie się w piątek, 28 czerwca i najważniejszym wydarzeniem pierwszego dnia wydarzenia będzie koncert izraelskiego zespołu The Apples na barce przy Bulwarze Wiślanym.

Spodziewana przez organizatorów liczba ponad 20 tys. uczestników festiwalu, na pewno nie będzie narzekać na nudę aż do niedzieli, 7 lipca. 200 zaplanowanych wydarzeń zostało podzielonych na sześć bloków tematycznych: Classic (dla tych, którzy chcą poznać wielowiekową tradycję w najczystszej postaci), Off (dla tych, którzy chcą przekraczać granice: muzyczne, etniczne i religijne), Art (dla tych, którzy wolą odkrywać świat przy pomocy zmysłów), Idee (dla tych, którzy chcą dyskutować, odkrywać i uczyć się), Kids (cykl wydarzeń dla najmłodszych odbiorców) oraz program imprez towarzyszących, czyli &Co (to wypowiedzi przyjaciół FKŻ, które uzupełniają wizję organizatorów na kulturę żydowską). Taki podział festiwalowych przedsięwzięć ma ułatwić jego uczestnikom łatwiejszy wybór, ale i ukazuje skalę zbliżającego się wielkimi krokami wydarzenia.

Centralnym momentem festiwalu będzie tradycyjny koncert "Szalom na Szerokiej" - 6 lipca w samym sercu krakowskiej dzielnicy Kazimierz przez siedem godzin rozbrzmiewać będzie muzyka duety z Izraela Radio Trip, amerykańsko-meksykańskiej grupy łączącej rock z tradycyjną muzyką sefardyjską DeLeon i popowo-hardcorowego zespołu Yiddish Princess. Musimy kontynuować ten nieustający proces edukacyjny i kulturowy, wzbogacać go, wierzyć, że następne pokolenia będą kontynuować polsko-żydowski festiwal - podkreślał dyrektor FKŻ, którego hasłem przewodnim jest cytat z Psalmu 118: Głos radości i zwycięstwa. Warto podkreślić, że wstęp na część wydarzeń jest wolny - na pozostałe obowiązują bilety w cenach od 10 do 200 zł (karnety w trzech wersjach dostępny od 280 do 450 zł). Więcej informacji o wydarzeniu na oficjalnej stronie 23. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto