Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Wysokich Temperatur. Ciepło, cieplej, gorąco!

Redakcja
Logo Festiwalu Wysokich Temperatur
Logo Festiwalu Wysokich Temperatur Materiały promocyjne
- Jak co roku odpalimy piece do ceramiki, szkła i żeliwa. Będzie gorąco – zapewnia Joanna Nowara, współorganizatorka trzeciej edycji wrocławskiego Międzynarodowego Festiwalu Wysokich Temperatur.

Skąd pomysł na zorganizowanie takiego festiwalu?
- Pomysł zrodził się z głodu działania, naszej wewnętrznej potrzeby tworzenia w żywym materiale, jakim są rozgrzane szkło czy żeliwo lub ceramika, dające możliwość kształtowania według zamysłu twórcy. Nasze akcje to prawdziwe widowiska, dlatego chcieliśmy pokazać je większemu gronu odbiorców i tak zorganizowaliśmy pierwszy festiwal. Ogromny sukces, jakim cieszyło się to wydarzenie, utwierdził nas w przekonaniu, że jest to pomysł trafiony.

W tym roku Międzynarodowy Festiwal Wysokich Temperatur odbędzie się 16 maja. Jakie atrakcje czekają na uczestników?
- Zapraszam do zapoznania się z programem festiwalu, który umieszczony jest na naszej stronie

fwt.wroclaw.pl

, ponieważ atrakcji jest bardzo dużo i nie sposób tutaj wszystkich opisać. Jak co roku, odpalimy piece do ceramiki, szkła i żeliwa. Będzie gorąco. Odbędą się rożnego rodzaju warsztaty, pokazy oraz wykłady. Nowością będzie kiermasz „Dzieła artystycznego”, na którym studenci ASP będą sprzedawali swoje prace. Na wrocławskim rynku od 4 do18 maja odbywać się będzie wystawa fotografii Jędrzeja Stelmaszka, na której zobaczymy zdjęcia z poprzednich edycji festiwalu. Zagra Luxated Trio.

Co może Pani powiedzieć o miejscu, w którym odbędzie się impreza?
- Festiwal już po raz trzeci odbędzie się w ogrodzie Akademii Sztuk Pięknych przy ul. Traugutta. Miejsce to jest wspaniałe, taki zaczarowany ogród z rzeźbami i sadzawkami. Jakież inne wspanialsze miejsce moglibyśmy sobie wymarzyć na festiwal? Mamy zaplecze sprzętowe, niczego nam tam nie brakuje.

Ilu ludzi pracuje przy realizacji trzeciej edycji festiwalu?
- Stowarzyszenia pracujące nad festiwalem to: Związek Polskich Artystów Szkła: Joanna Nowara, Jakub Kwarciński, Grawiton w osobach: Michał Staszczak, Piotr Makała, Joanna Kubicka. Akademia Sztuk Pięknych: Magda Gazur. Nad festiwalem pracują również studenci i ta grupa stale rośnie, dzięki nim docieramy do coraz większego grona odbiorców, co mnie niezmiernie cieszy.

Czy na imprezie pojawią się goście z zagranicy?
- Oczywiście, w tym roku odwiedzą nas: Marc Eckstrand, który pokaże jak dmucha się szkło w USA. Rick Batten również z USA, odlewnik metalu, stworzył w Skierniewicach Centrum Odlewnictwa Artystycznego. Były prezes Alabama Art Casting Michael Flynn, nazwany jednym z niepokornych współczesnej ceramiki, nonkonformista. Z pochodzenia Brytyjczyk, tworzący współczesną ceramikę figuratywną. Zapraszany do wygłaszania wykładów w całej Europie i na świecie. Zaprezentuje współczesne sposoby traktowania porcelany oraz współczesne podejście do ceramiki użytkowej.

Jakie emocje, doznania towarzyszą twórcom podczas festiwalu?
- Walka i jeszcze raz walka (śmiech).

Do jakiego typu odbiorcy chcą trafić organizatorzy tegorocznej imprezy?
- Zaraziliśmy już dość wielu ludzi tym szczególnym rodzajem pracy z materią. Chcielibyśmy pokazać te żywioły jak najszerszej publiczności, aczkolwiek wiem, że nie jest to łatwy temat. Tym razem poprowadzimy warsztaty również dla dzieci, ponieważ co roku przychodzą na festiwal całe rodziny. Impreza skierowana jest dla każdego, kto ma ochotę zobaczyć i poczuć atmosferę jaka wytwarza się podczas pracy z żywym materiałem.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto