Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Filatelistyczny jubileusz w Libiążu

Paweł Salawa
Paweł Salawa
Libiąscy filateliści w towarzystwie przedstawicieli samorządu
Libiąscy filateliści w towarzystwie przedstawicieli samorządu Paweł Salawa
Zaczynali od odklejania znaczków z kopert, odwiedzali sklepy i wymieniali się kolekcjonowanym materiałem. Z czasem hobby przerodziło się w zamysł utworzenia samodzielnego koła filatelistycznego, które w Libiążu zawiązano w 1989 roku.

Od 20 lat stowarzyszenie organizuje samodzielnie wystawy, konkursy, wyjazdy na targi czy ogólnopolskie i międzynarodowe ekspozycje, a całość działalności dokumentuje w prowadzonej kronice. Członkami organizacji, kierowanej przez Edwarda Iwaniaka, są od 1991 m.in. Zbigniew Boroń i Władysław Kądzior. - Zainteresowanie filatelistyką zaczęło się w czasie moich studiów w Niemczech w latach 60-tych. Od dzieciństwa interesowały mnie maszyny parowe i w tej tematyce staram się zbudować swój eksponat filatelistyczny. Wiąże się to z posiadaniem unikatu, który zdecydowanie wzbogaca eksponat, ale też sporo kosztuje - komentuje Boroń. Każdy z członków już dawno przestał liczyć ilość posiadanych znaczków. - Jest tego tak dużo, że naprawdę nie sposób zliczyć klaserów, a co dopiero samych znaczków - śmieje się Kądzior, który podobnie mierzy w zebranie odpowiedniego materiału filatelistycznego, budowę eksponatu i jego prezentacje wystawową. - Mam sporo różnorodnych zbiorów, ale jeszcze za mało na tematyczny eksponat.

Jubileusz 20-lecia libiąskiego Koła Filatelistów nr 88 zbiegł się z obchodami czterdziestej rocznicy otrzymania przez Libiąż praw miejskich. Z tej okazji zorganizowano w LCK okolicznościową wystawę. - Prezentując efekty waszej pasji i pracy tradycyjnie uświetniacie ważne w życiu naszej gminy wydarzenia - otworzyła ekspozycję Wiceburmistrz Maria Siuda. Swój filatelistyczny dorobek pokazali Edward Iwaniak, Andrzej Lebiedzki, Leszek Kwaśny, Piotr Tobolski i Wojciech Rzeźnicki. Zaprezentowali oni znaczki, karty pocztowe i telefoniczne w różnorodnej tematyce, m.in. pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, Ziołolecznictwo, Medycyna naturalna, Podziemna eksploatacja złóż, Republika Południowej Afryki oraz „Na grzyby”. Jedną z ciekawostek wystawy był zbiór kart telefonicznych z całego świata własności W. Rzeźnickiego, posiadającego w swoich zbiorach serie kart z Chin, które zestawione wspólnie tworzą puzzle. Z okazji wystawy Poczta Polska wydała okolicznościową kartę oraz stempel.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto