Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Finał Impresji Artystycznych w Ciechocinku. Wygrał Szymon Borkowski

Marta Wróbel
Marta Wróbel
Za nami już XV Festiwal Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej "Impresje Artystyczne 2011". Grand Prix trafiło do Szymona Borkowskiego z Torunia.

Przepiękny koncert poprzedziły kilkunastodniowe warsztaty z profesjonalnymi instruktorami oraz dwa koncerty konkursowe. Cała impreza odbywała się w Parku Zdrojowym w Ciechocinku. Do końca nie było wiadomo kto zdobędzie główną wygraną, bo jak podkreślało jury, poziom był wyrównany.

Tegoroczny Festiwal Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej organizowany przez Fundację Pro Omnibus zgromadził 50 utalentowanych młodych ludzi z całej Polski. I choć konkurs przeznaczony był dla młodych ludzi do 23. roku życia, to w warsztatach oraz koncertach wzięły udział osoby, które przekroczyły już ten wiek - bo jak podkreślają organizatorzy, zawsze można się uczyć i wiek nie powinien nikogo ograniczać. Osoby, które nie brały udziału w etapie konkursowym, wystąpiły jako artyści, rozgrzewając publiczność i dopingując kolegów.

Festiwal swoim patronatem objęła Pierwsza Dama RP, Anna Komorowska. Do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy przybędzie na galę - ostatecznie jej się nie udało.

Tegoroczną Galę, tak jak kilka poprzednich, nagrywała Telewizja Polska - zarówno finał, jak i reportaż z warsztatów, będzie można niedługo zobaczyć w tv.

- Kto raz przyjechał na ten festiwal, zawsze chce tu powrócić. Jak państwo myślą dlaczego?
Przecież jest w Polsce tyle imprez festiwali. Ale tutaj nie przyjeżdżają ludzie, którzy chcą zostać celebrytami, chwalić się znajomym, czy też pokazać się na ekranie telewizora. Tutaj przyjeżdżają ci, którzy kochają piękno, którzy kochają sztukę, którzy kochają muzykę, którzy chcą się podzielić swoimi wzruszeniami z innymi - podkreśliła pani przewodnicząca Jury Krystyna Woźniak-Trzosek.

W swojej wypowiedzi zaznaczyła również, że "każdy z nas nosi w sobie jakiś talent, który nabiera wartości dopiero wówczas, kiedy potrafimy go pokazać i ofiarować innym, ale żeby to było możliwe, potrzebna jest trwała i konsekwentna praca. Młodzi ludzie, których słyszymy, są właśnie doskonałym przykładem".

Osoby znające się na muzyce (a było takich wśród publiczności oraz gości bardzo wiele) podkreślały profesjonalizm uczestników i instruktorów. W tym roku byli to: Aleksandra Stano, Katarzyna Piasecka, Klaudyna Jackiewicz, Paweł Staszczyszyn i Michał Borkowski. Młodzież w rozmowach mówiła nie tylko o profesjonalizmie nauczycieli, ale też o miłej i przyjacielskiej współpracy oraz umiejętnościach pracy z osobami niepełnosprawnymi.

Czytaj także -->

Tegoroczną galę poprowadzili Urszula Guźlecka z Telewizji Polskiej oraz Mirosław Satora, prezydent Fundacji Pro Omnibus. Pani Urszula w rozmowie z nami podkreśliła, iż poziom koncertu jest bardzo wysoki.

Jak zawsze zagrała 25-osobowa Orkiestra Symfoników Bydgoskich im. Johanna Straussa, pod dyrekcją Marka Czekały. To niezwykłe przedsięwzięcie, bo czy nasi Polscy artyści decydują się na występy z żywą orkiestrą? Bardzo rzadko. A w Ciechocinku młodzi artyści muszą się podjąć wyzwania występu z muzykami na żywo. Oczywiście, nie jest to łatwe, wymaga to prób i dostosowania się do indywidualnych potrzeb artysty. Jednak końcowe efekty zaskakują pozytywnie nie tylko widzów, ale też samych piosenkarzy, jak i orkiestrę.

Tegoroczne Laury zdobyli:
Grand Prix: Szymon Borkowski "If I were rich man"- na scenie zachwycił nie tylko niesamowitym śpiewem, ale też zdolnościami aktorskimi.

W tym roku wyjątkowo przyznano dwa pierwsze miejsca w kategorii do 23 lat i otrzymali je: Agata Zakrzewska za "Jest taki samotny dom" i Kamil Czeszel, "Nie mogę Ci wiele dać". W kategorii do lat 23 drugie miejsce przyznano Zuzannie Osuchowskiej za wykonanie piosenki "Uciekaj moje serce. Drugie miejsce w kategorii do lat 14 zdobył debiutujący w Ciechocinku Karol Tomasiak za "Gdy dzieci tańczą". Pierwsze miejsce w kategorii do 14 lat zdobyła Aleksandra Liske z okolic Leszna za wykonanie utworu "Bądź gotowy dziś do drogi".

Przyznano 7 wyróżnień, otrzymali je: Dariusz Buczek "Nadzieja moja", Sandra Chorąży "Modelka",
Renata Galik "Rękawiczki", Kinga Jamroga "Shy boy", Hanna Turowska "Non ho I'eta", Milena Wiśniewska "Dream a little dream", Michał Wiśniewski "Przed śniadaniem". Wyróżnienie specjalne Fundacji otrzymała Aleksandra Daukszewicz "za serce, dobroć, umiejętności wokalne, za całokształt". Wyróżnienie Orkiestry otrzymał Władysław Kaczmarek za ogromne postępy. Wyróżnienia Instruktorów Dariusz Buczek, Matylda Obiegała, Joanna Przyborowska, Michał Wiśniewski.

Podczas koncertu galowego na zaproszenie fundacji Pro Omnibus, głównego organizatora festiwalu wystąpili artyści lokalni: młody gitarzysta Michał Modrzejewski oraz Aleksander Kamedulski z Nieszawy (który śpiewał głosem, określanym jako baryton dramatyczny) oraz profesor pedagog Joanna Kaczorowska, która wykonała utwór na skrzypcach z akompaniamentem pianisty i kompozytora Piotra Salabera.

Już niebawem rusza nabór do XVI Festiwalu, szczegóły będzie można znaleźć na stronie

fundacji

Współautor artykułu:

  • Magdalena Wróbel
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto