Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Finał Szkoły Reprezentacji NGO [Relacja]

Redakcja
W dniach 22-23 czerwca 2012 roku, w Serocku odbyła się 4. - końcowa - sesja Szkoły Reprezentacji NGO.

Projekt realizowany przez Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych objął kilkudziesięciu działaczy obywatelskich z całej Polski, przygotowując ich do reprezentowania trzeciego sektora, głównie w ciałach dialogu obywatelskiego, a także podwyższając ich osobiste kompetencje i umiejętności zarządzania organizacjami. Zajęcia toczyły się plenarnie oraz w grupach tematycznych ds. kultury, ekonomii społecznej i Europejskiego Funduszu Społecznego.

Zdaniem Piotra Frączaka, inicjatora i głównego realizatora owej "Akademii Obywatelskiej", warto aby nauka taka nie miała wymiaru jedynie projektowego, i trzeba zastanowić się, jak nadać szkole kształt instytucjonalny.

W ostatnich dniach szkoleń uczestnicy wysłuchali wykładu Grażyny Kopińskiej z Fundacji im. Stefana Batorego, szefującej Programowi Przeciw Korupcji na temat: Dlaczego warto uczestniczyć w procesie stanowienia prawa. Drugi interesujący wykład (na temat Etyczne aspekty działalności organizacji pozarządowych) wygłosiła Katarzyna Batko-Tołuć ze Stowarzyszenia Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich.

Ze słuchaczami spotkał się również gość specjalny - Maciej Strzembosz z Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, zajmująco przedstawiając własne inicjatywy i doświadczenia w procesie stanowienia prawa.

Odbyła się także debata oksfordzka, otworzona przez Michała Dymkowskiego na temat reprezentatywności organizacji pozarządowych, podczas której spierano się co jest ważniejsze: reprezentowanie organizacji czy beneficjentów ostatecznych.

W części warsztatowej zajęć grupa ds. EFS, moderowana przez Anetę Marczyk i Piotra Frączaka, wypracowała stanowisko NGO w sprawie funduszy europejskich.

Zespól ds. kultury, pracujący pod kierunkiem Weroniki Czyżewskiej, dokonał podsumowania półrocznych dociekań w kwestii: "Jak wypracowywać wspólne stanowiska i dobrze je reprezentować?". Wypracowano procedurę wartą rekomendowania i wdrożenia do praktyki NGO oraz zarys przydatnego narzędzia, wymyślonego przez Karola Zamojskiego - Generatora stanowisk obywatelskich.

W trakcie podsumowania Szkoły Reprezentacji NGO, wszyscy uczestniczy otrzymali pamiątkowe, niedawno wybite, odznaki OFOP. Wiele osób zostało zakwalifikowana do udziału w kolejnej inicjatywie kształcącej "kadry" obywatelskie - Szkole Partycypacji Społecznej.

Szeroki opis przedsięwzięć zrealizowanych w trakcie wszystkich 4. sesji znalazł się w aktualnym, 9. numerze "Federalistki".

Znajdź nas na Google+

Współautor artykułu:

  • Barbara Podgórska
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto