Wybierz region

Wybierz miasto

  Miasta pobliskie

  Firmy w kategoriach

  Dodaj ocenę firmy
  Katedra Św. Floriana

  Katedra Św. Floriana

  adres:
  03-707 Warszawa, ul. Floriańska 3
  tel:
  (22) 619-09-60
  e-mail:
  www:
  http://katedra-floriana.home.pl/
  Zobacz na mapie

  Budowa świątyni miała swe źródło nie tylko w duszpasterskich potrzebach ciągle powiększającej się parafii Matki Boskiej Loretańskiej, ale także stanowiła odpowiedź na rusyfikatorskie poczynania zaborcy. W 1868 r. została wzniesiona na Pradze wielka cerkiew p/w. św. Marii Magdaleny oraz wiele budynków carskiej administracji. W związku z tym w 1886 r. proboszcz parafii praskiej ks. Ignacy Dudrewicz przystąpił do budowy nowego, wielkiego kościoła. Teren na którym rozpoczęto budowę znajdował się na dotychczasowym targowisku. Świątynię projektował inż. architekt Józef Pius Dziekoński. Nadał jej styl modernizowanego gotyku nadwiślańskiego. Konsekracja kościoła miała miejsce w 1901 r. Budowa trwała do 1902 r. Fundusze na tę świątynię katolicką pochodziły nie tylko ze składek praskiej społeczności, ale także z darów płynących ze wszystkich stron kraju. Ukończony kościół otrzymał dwóch patronów św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. Został wzniesiony z surowej cegły. Jego dwie strzeliste 75-metrowe wieże były widoczne z daleka. Sklepienia bazyliki otrzymały polichromię maurytańską będącą dziełem braci Strzałeckich, malarzy ze szkoły Wojciecha Gersona. Kościół mógł pomieścić ok. 8 tys. ludzi.

  Na dwa dni przed opuszczeniem Pragi Niemcy wysadzili kościół używając do tego celu ogromne ilości materiałów wybuchowych.Ruiny kościoła zalegały na wysokość 2 pięter. Z całej konstrukcji kościoła ocalały dwie wysokie części obu przeciwległych ścian transeptu i fragmenty ściany przy prezbiterium.

  Od 1947 r. dzięki staraniom dwóch kapłanów wielkiego ducha i miłości: ks. prał. Feliksa de Ville i ks. prał. Stanisława Wierzejskiego rozpoczęto odbudowę świątyni według projektu architekta Stanisława Marzyńskiego. Specjalnie w tym celu otwarto cegielnię wykonującą dokładnie takie cegły, jakich użyto do budowy w XIX w. W 1964 rozpoczęła się budowa frontonu katedry, a od 1968 r. zaczęto odbudowywać wieże /teraz już ze stalowymi hełmami/, które ukończono w 1970 r.


  Zgłoś nieaktualne dane