Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Forum Rynku Jednolitego zakończyło się "deklaracją krakowską"

Piotr Drabik
Piotr Drabik
Przez dwa dni w Krakowie nad wspólnym unijnym rynkiem obradowało wielu polityków i urzędników
Przez dwa dni w Krakowie nad wspólnym unijnym rynkiem obradowało wielu polityków i urzędników Piotr Drabik
Przyjęcie "deklaracji krakowskiej" było ostatnim punktem dwudniowych obrad w Krakowie Forum Rynku Jednolitego. Jedno z istotniejszych wydarzeń polskiej prezydencji w UE przyciągnęło do Auditorium Maximum około 1,2 tysiąca gości.

"Wartością tego spotkania było też to, że nie mówiliśmy tylko o osiągnięciach, ale był też szereg refleksji, jak możemy likwidować bariery i ograniczenia. Ważne, żeby ten potencjał przekazać dalej, będziemy o tym rozmawiać z kolejnymi prezydencjami: duńską i cypryjską (...). Mam nadzieję, że tym entuzjazmem w stosunku do potencjału jednolitego rynku będziemy mogli zarazić kolejne prezydencje. Polska prezydencja niesie flagę jednolitego rynku bardzo wysoko, to jeden z jej priorytetów" - mówił w ostatnim dniu Forum Rynku Jednolitego Marcin Korolec, podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki. Polityk zaproponował przy okazji powołanie w internecie witryny, na której m.in. mieszkańcy Unii Europejskiej mogliby zgłaszać swoje problemy związane z brakiem jednolitego rynku wewnątrz wspólnoty.

Wcześniej uczestnicy jednego z najistotniejszych wydarzeń polskiej prezydencji podpisali tzw. "deklarację krakowską", która jest wspólnym stanowiskiem kilku grup roboczych, obradujących podczas zakończonego we wtorek Forum. Pojawia się w niej m.in. potrzeba stworzenia Europejskiej Karty Zawodowej oraz narzędzi uznawania kwalifikacji zawodowych we wszystkich państwach unijnych. Nie zapomniano również upomnieć się o ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej, w tym przekształcenia funkcjonujących w większości państw członkowskich unijnych punktów informacji gospodarczej w pełne centra wspierania przedsiębiorczości.

"Deklaracja krakowska" może stać się jednym z ważniejszych środków walki z kryzysem, który coraz bardziej zagląda w oczy europejskim przywódcom. Goście Forum Rynku Jednolitego uznali, że jedną z dróg wyjścia z gospodarczej recesji może być rozwój handlu elektronicznego, pod warunkiem rozwiązania związanych z nim problemów, takich jak m.in. ponadgraniczne płatności za dostawy, ochrona gwarancyjna, bariera językowa.

Czytaj więcej -->

"Obywatele często nie czują się podmiotowo traktowani przez wspólny rynek, dlatego nie biorą za niego odpowiedzialności. Potrzebna jest edukacja i informacja. Zaufanie na wspólnym rynku będziemy mieć wtedy, kiedy będziemy harmonizować prawo, kiedy nie będziemy mieć 27 praw, ale jedno prawo europejskie. Więc harmonizujmy je" - zwracała uwagę w Krakowie Róża Thun, deputowana Parlamentu Europejskiego.

Zakończone we wtorek Forum Jednolitego Rynku przyciągnęło do stolicy Małopolski ok. 1,2 tys. osób - polityków, przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw z Unii Europejskiej, zrzeszeń pracodawców i związków zawodowych oraz organizacji konsumenckich. To nie ostatnie wydarzenie związane z polską prezydencją w UE w Krakowie - już w środę rozpoczyna się Europejskie Forum Turystyki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto