Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fotografie Deniza Saylana z Niemiec w łódzkiej Galerii 87

Mirosława Kasowska
Mirosława Kasowska
Deniz Saylan i Dominika Ostrowska-Augustyniak - dyrektor Biura Promocji Turystyki i Współpracy z Zagranicą UMŁ.
Deniz Saylan i Dominika Ostrowska-Augustyniak - dyrektor Biura Promocji Turystyki i Współpracy z Zagranicą UMŁ. Miroslawa Kasowska
20 stycznia w łódzkiej Galerii 87 odbył się wernisaż wystawy Deniza Saylana z Niemiec. Autor przedstawił piętnaście wielkoformatowych barwnych fotografii będących częścią projektu „Ziemia nocą” („Night on Earth”).

„Ziemia nocą” to cykl pochodzący z lat 2007 i 2008. Powstał w czasie pobytu w Paryżu, Berlinie, Dusseldorfie i Stuttgarcie. Wszystkie zdjęcia zostały zrobione aparatem cyfrowym Leica M8 znanym z ostrości i dokładności jeśli chodzi o detale. Jednak Deniz Saylan konwencję tą niejako przełamał, pokonał na rzecz działania ściśle artystycznego, pełnego wyobraźni, która budzi się nocną porą. Przezwyciężył ją na rzecz projektu nietypowego, przyciągającego wzrok i zabierającego odbiorcę w świat pełen ciemnych zakamarków.

Głównym środkiem wyrazu, niezależnym od treści fotografii, jest tu tak zwany cyfrowy szmer, czyli widoczne piksele, które porównuje się z „ziarnem” na fotografii analogowej. Poza tym prace te, dla uzyskania odpowiedniego efektu, były poddawane obróbce, głównie rozjaśniane.

Zabiegi te podkreślą atmosferę i elementy typowe dla nocnego miejskiego życia, a więc zarówno ludzi, którzy nocą nie śpią jak i miejsca w których spędzają wtedy czas. Mamy tu zdjęcia robione we wnętrzach i na świeżym powietrzu. Wszystkie łączy specyficzne światło, które jednocześnie wydobywa i ukrywa niebezpieczeństwo, śmierć, mroczną tajemnicę ale i intymność, ciepło oraz przytulność.

Artysta wydobył to, co dla nocy najbardziej charakterystyczne – światło księżyca, zmierzchu i sztucznego oświetlenia, które na jego zdjęciach wydaje się być czymś naturalnym. Wszystkie prace nasycone są intensywnymi barwami przenikającymi wyobraźnię i opowiadającymi bajkowe, nocne historie, które nie mają prawa zdarzyć się w dzień, ale które nocą żyją niezwykle intensywnie.

Wystawa została przygotowana w ramach ponad 20-letniej już partnerskiej współpracy Łodzi i Stuttgartu. Z polskiej strony przedsięwzięcie nadzorowało łódzkie Biuro Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą UMŁ. Dlatego wystawę otwierała p.o. dyrektora tego biura Dominika Ostrowska-Augustyniak. Goście przybyli na wernisaż mieli możliwość porozmawiać z Denizem Saylanem, ponieważ specjalnie na tę uroczystość przyjechał on do Łodzi. – Bardzo się cieszę, że mogę być w Łodzi. Uważam, że mają Państwo piękne miasto. Czuje się w nim historię – powiedział artysta witając przybyłych.

Na wernisażu obecnych było wielu przedstawicieli łódzkich władz m.in. dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi Bożena Krasnodębska, dyrektor Delegatury Łódź-Śródmieście UMŁ Piotr Rajchert i dyrektor Wydziału Zdrowia UMŁ Bogumiła Kępińska. Nie zabrakło również łódzkich fotografów a wśród nich legendarnego Eugeniusza Hanemana czy prezesa i sekretarza Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego Sławomira Grzanka i Krzysztofa Kurowskiego. Zbiór gości nie pozostawiał wątpliwości, że mamy do czynienia z istotnym wydarzeniem.

Deniz Saylan urodził się w 1971 roku w Niemczech. Wychowywała go atmosfera aż trzech miast - Wiednia, Istambułu i Baden-Baden. Jako fotoreporter pracował dla tak prestiżowych magazynów jak Stern, Spiegel, Geo, Focus, Time Magazine, New York Times czy Vouge. W 2003 r. ukończył długi reportaż o Afganistanie. Wtedy porzucił dziennikarstwo i zajął się fotografią mody, wydawniczą, reklamową oraz portretową. Tworzy m.in. portrety polityków, aktorów i muzyków. „Ziemia nocą” to projekt, który pozwolił mu zająć nową pozycję artystyczną zarówno pod względem tematycznym jak i technicznym.

Deniz Saylan wystawiał swoje prace w Monachium, Baden-Baden, Paryżu, Nowym Jorku, Salzburgu i Stuttgarcie, gdzie jest twórcą znanym i uznanym. „Ziemia nocą” to jego pierwsza wystawa nie tylko w Łodzi, ale i w Polsce. Czynna będzie do 10 lutego. Można ją oglądać przy ul. Piotrkowskiej 87 - w tygodniu w godzinach 8.00 -18.00, a w soboty 10.00 – 14.00. Warto się na nią wybrać, choćby z tego powodu, że fotografia niemiecka bardzo rzadko gości w naszych galeriach. Celem Galerii 87, czyli Galerii Urzędu Miasta Łodzi jest właśnie prezentacja twórczości nie tylko artystów łódzkich, ale także tych, którzy pochodzą z miast partnerskich tej metropolii.

10 lutego w Galerii 87 rozpocznie się kolejna wystawa. Jej tytuł to „Technologies Modern”. Dwadzieścia jeden analogowych fotografii składających się na trzy cykle zaprezentuje Michał Kuligowski. Dodatkową atrakcją tych prac o wymiarach 35x45 cm będzie design ram, zaprojektowany i własnoręcznie wykonany przez artystę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto