Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fotowoltaika ma nie tylko plusy. Oto 12 minusów paneli słonecznych, o których warto pamiętać przed zakupem instalacji PV

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Fotowoltaika jest dziś tak popularna, że nieraz zapominamy o jej minusach. Część z nich wiąże się z samymi panelami, inne dotyczą kwestii pobocznych, ale wszystkie warto wziąć pod uwagę przed zakupem paneli.

 Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub gestów.
Fotowoltaika jest dziś tak popularna, że nieraz zapominamy o jej minusach. Część z nich wiąże się z samymi panelami, inne dotyczą kwestii pobocznych, ale wszystkie warto wziąć pod uwagę przed zakupem paneli. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub gestów. 123RF.com
Fotowoltaika jest dziś chętnie montowana na domach i budynkach gospodarczych. Czytając o zaletach paneli słonecznych, można odnieść wrażenie, że taka inwestycja ma wyłącznie plusy. Przed zakupem instalacji PV warto jednak wziąć pod uwagę także minusy paneli fotowoltaicznych. O czym trzeba wiedzieć?

Fotowoltaika od kilku lat sprzedaje się jak świeże bułeczki – jak szacuje rząd, w Polsce posiada ją już ponad milion gospodarstw domowych. Jednak wiele osób kupuje panele słoneczne bez głębszego namysłu, za namową rodziny czy znajomych. Tymczasem fotowoltaika ma kilka istotnych minusów i związanych z nią problemów, których trzeba być świadomym przed zakupem.

Poznaj 12 wad i problemów związanych z inwestycją w fotowoltaikę:

Sięgnij po energię ze słońca

Materiały promocyjne partnera

Fotowoltaika. Jej koszt to najczęściej wymieniany minus

Jeśli chodzi o minusy fotowoltaiki, mówi się o nich stosunkowo rzadko. Jeśli już się o tym wspomina, to najczęściej wymieniany jest wysoki koszt. Jak podają strony firm sprzedających panele fotowoltaiczne, typowa montowana w Polsce domowa instalacja kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych. To niemały wydatek, który tylko częściowo można obniżyć dzięki dotacji z programu „Czyste Powietrze” (5000 zł) albo „Mój Prąd” (2000–4000 zł).

Przejdź do galerii i poznaj największe minusy związane z inwestycją w fotowoltaikę:

Od samego kosztu zakupu paneli słonecznych ważniejsze jest jednak to, jak szybko taka instalacja się zwraca. Zależy to od wielu czynników, m.in. powierzchni paneli, ich ceny oraz liczby słonecznych dni na danym obszarze. Na ogół inwestycja w panele fotowoltaiczne zwraca się po około 6–10 latach. Okres ten można skrócić, korzystając z państwowego dofinansowania oraz z ulgi termomodernizacyjnej.

Warto jednak pamiętać, że w 2022 r. zmienił się system rozliczeń za energię elektryczną dla posiadaczy fotowoltaiki. Zniknął (dla nowych prosumentów) obowiązujący wcześniej system opustów, dzięki któremu można było za darmo oddać nadwyżkę wyprodukowanej energii do sieci, a następnie bardzo tanio ją odzyskać. Zamiast tego nowi posiadacze paneli muszą odsprzedawać nadwyżkę prądu firmom energetycznym, a następnie z powrotem ją kupować.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Fotowoltaika ma nie tylko plusy. Oto 12 minusów paneli słonecznych, o których warto pamiętać przed zakupem instalacji PV - RegioDom.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto