MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Fotowoltaika – obalamy popularne mity. Awaryjność paneli, pozwolenie na budowę, praca zimą – jakie są fakty?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Przejdź do kolejnych slajdów, żeby poznać fakty na temat fotowoltaiki. Możesz w tym celu użyć strzałek na klawiaturze, przycisków po bokach zdjęcia lub gestów.
Przejdź do kolejnych slajdów, żeby poznać fakty na temat fotowoltaiki. Możesz w tym celu użyć strzałek na klawiaturze, przycisków po bokach zdjęcia lub gestów. Janusz Wójtowicz / PPG
Na temat paneli słonecznych krąży wiele mitów, z którymi warto się rozprawić. Wyjaśniamy m.in. kwestie awaryjności fotowoltaiki, jej wydajności zimą oraz tego, jak szybko zwraca się inwestycja.

Fotowoltaika stale zyskuje w Polsce na popularności – według Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV pod koniec 2019 r. w naszym kraju było już ponad 160 tys. instalacji. Do kupowania paneli słonecznych zachęcają m.in. dotacje z państwowych programów „Czyste Powietrze” i „Mój Prąd”. Mimo to na temat fotowoltaiki wciąż krąży wiele mitów, które utrudniają podjęcie przemyślanej decyzji. W oparciu o dane producentów paneli i statystyki sprawdziliśmy, ile w tych mitach jest prawdy.

Przejdź do galerii i sprawdź, w jakie mity o fotowoltaice nie warto wierzyć:

Fotowoltaika – fakty i mity. Jakie obiegowe opinie są powtarzane najczęściej?

Znalezienie rzetelnych informacji na temat fotowoltaiki nie jest łatwe. Osoba zainteresowana inwestycją w panele słoneczne z jednej strony natyka się na naginające fakty materiały reklamowe, a z drugiej – na obiegowe opinie, które często mijają się z prawdą. Najczęściej powtarzane mity na temat fotowoltaiki dotyczą m.in. następujących kwestii:

  • po jakim czasie zwraca się fotowoltaika,
  • jaka jest awaryjność fotowoltaiki,
  • czy fotowoltaika jest bezpieczna,
  • jaka jest cena instalacji fotowoltaicznej,
  • czy panele słoneczne działają zimą,
  • jak szybko spada wydajność paneli fotowoltaicznych,
  • czy fotowoltaika może wywołać pożar,
  • czy montaż paneli wymaga wzmocnienia dachu,
  • jak sprzedać prąd z fotowoltaiki,
  • czy budowa instalacji fotowoltaicznej wymaga pozwolenia na budowę.

Zwięzłe wyjaśnienie wszystkich tych zagadnień przedstawiliśmy w galerii, gdzie znalazły się m.in. ceny paneli fotowoltaicznych, polskie i zagraniczne dane dotyczące awaryjności fotowoltaiki (w tym zagrożenia pożarowego), wyjaśnienia na temat kwestii prawnych związanych z OZE oraz informacje o tym, jakie dotacje można uzyskać w ramach programów „Mój Prąd” i „Czyste Powietrze”.

Zobacz, ile prawdy jest w popularnych mitach na temat fotowoltaiki:

Fotowoltaika a liczba dni słonecznych w Polsce. Czy w naszym kraju jest dość słońca?

Pocieszający jest fakt, że w miarę wzrostu popularności fotowoltaiki w Polsce pewne mity zaczynają zanikać. Gdy panele słoneczne dopiero pojawiały się na krajowym rynku, często można było na przykład usłyszeć opinię, jakoby w Polsce było zbyt mało słonecznych dni, żeby inwestycja w fotowoltaikę mogła kiedykolwiek się zwrócić. Mit ten krążył nawet mimo faktu, że do krajów najsilniej inwestujących w panele słoneczne należą m.in. deszczowa Wielka Brytania oraz Niemcy, gdzie liczba dni słonecznych jest podobna jak w Polsce.

fotowoltaika
Mapa nasłonecznienia w Polsce.
LicencjaWikimedia Commons/SolarGIS © 2011 GeoModel Solar s.r.o./CC BY-SA 3.0

Jak pokazują dane SolarGIS, średnie nasłonecznienie w Polsce wynosi ok. 1050–1160 kWh/m kw. rocznie. Jest to wartość wystarczająca, żeby instalacja fotowoltaiczna mogła pracować, choć oczywiście ilość wytwarzanej energii waha się w ciągu roku. Do najlepiej nasłonecznionych obszarów kraju należą tereny centralne i południowe, a szczególnie południowy wschód.

Obawy o to, czy w Polsce jest dość słońca, są najwyraźniej coraz rzadsze, bo rynek fotowoltaiki rozwija się w naszym kraju niezwykle szybko. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki między 2014 r. a kwietniem 2020 r. moc fotowoltaiczna w polskiej sieci wzrosła o 9000 proc. – z 20 MW do 1,83 GW (z czego 1,2 GW wygenerowali prosumenci, czyli – w uproszczeniu – użytkownicy indywidualni).

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fotowoltaika – obalamy popularne mity. Awaryjność paneli, pozwolenie na budowę, praca zimą – jakie są fakty? - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto