Fotowoltaika – obalamy popularne mity. Awaryjność paneli, pozwolenie na budowę, praca zimą – jakie są fakty?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Przejdź do kolejnych slajdów, żeby poznać fakty na temat fotowoltaiki. Możesz w tym celu użyć strzałek na klawiaturze, przycisków po bokach zdjęcia lub gestów.
Przejdź do kolejnych slajdów, żeby poznać fakty na temat fotowoltaiki. Możesz w tym celu użyć strzałek na klawiaturze, przycisków po bokach zdjęcia lub gestów. Janusz Wójtowicz / PPG
Na temat paneli słonecznych krąży wiele mitów, z którymi warto się rozprawić. Wyjaśniamy m.in. kwestie awaryjności fotowoltaiki, jej wydajności zimą oraz tego, jak szybko zwraca się inwestycja.

Fotowoltaika stale zyskuje w Polsce na popularności – według Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV pod koniec 2019 r. w naszym kraju było już ponad 160 tys. instalacji. Do kupowania paneli słonecznych zachęcają m.in. dotacje z państwowych programów „Czyste Powietrze” i „Mój Prąd”. Mimo to na temat fotowoltaiki wciąż krąży wiele mitów, które utrudniają podjęcie przemyślanej decyzji. W oparciu o dane producentów paneli i statystyki sprawdziliśmy, ile w tych mitach jest prawdy.

Przejdź do galerii i sprawdź, w jakie mity o fotowoltaice nie warto wierzyć:

Fotowoltaika – fakty i mity. Jakie obiegowe opinie są powtarzane najczęściej?

Znalezienie rzetelnych informacji na temat fotowoltaiki nie jest łatwe. Osoba zainteresowana inwestycją w panele słoneczne z jednej strony natyka się na naginające fakty materiały reklamowe, a z drugiej – na obiegowe opinie, które często mijają się z prawdą. Najczęściej powtarzane mity na temat fotowoltaiki dotyczą m.in. następujących kwestii:

  • po jakim czasie zwraca się fotowoltaika,
  • jaka jest awaryjność fotowoltaiki,
  • czy fotowoltaika jest bezpieczna,
  • jaka jest cena instalacji fotowoltaicznej,
  • czy panele słoneczne działają zimą,
  • jak szybko spada wydajność paneli fotowoltaicznych,
  • czy fotowoltaika może wywołać pożar,
  • czy montaż paneli wymaga wzmocnienia dachu,
  • jak sprzedać prąd z fotowoltaiki,
  • czy budowa instalacji fotowoltaicznej wymaga pozwolenia na budowę.

Zwięzłe wyjaśnienie wszystkich tych zagadnień przedstawiliśmy w galerii, gdzie znalazły się m.in. ceny paneli fotowoltaicznych, polskie i zagraniczne dane dotyczące awaryjności fotowoltaiki (w tym zagrożenia pożarowego), wyjaśnienia na temat kwestii prawnych związanych z OZE oraz informacje o tym, jakie dotacje można uzyskać w ramach programów „Mój Prąd” i „Czyste Powietrze”.

Zobacz, ile prawdy jest w popularnych mitach na temat fotowoltaiki:

Fotowoltaika a liczba dni słonecznych w Polsce. Czy w naszym kraju jest dość słońca?

Pocieszający jest fakt, że w miarę wzrostu popularności fotowoltaiki w Polsce pewne mity zaczynają zanikać. Gdy panele słoneczne dopiero pojawiały się na krajowym rynku, często można było na przykład usłyszeć opinię, jakoby w Polsce było zbyt mało słonecznych dni, żeby inwestycja w fotowoltaikę mogła kiedykolwiek się zwrócić. Mit ten krążył nawet mimo faktu, że do krajów najsilniej inwestujących w panele słoneczne należą m.in. deszczowa Wielka Brytania oraz Niemcy, gdzie liczba dni słonecznych jest podobna jak w Polsce.

fotowoltaika
Mapa nasłonecznienia w Polsce.
LicencjaWikimedia Commons/SolarGIS © 2011 GeoModel Solar s.r.o./CC BY-SA 3.0

Jak pokazują dane SolarGIS, średnie nasłonecznienie w Polsce wynosi ok. 1050–1160 kWh/m kw. rocznie. Jest to wartość wystarczająca, żeby instalacja fotowoltaiczna mogła pracować, choć oczywiście ilość wytwarzanej energii waha się w ciągu roku. Do najlepiej nasłonecznionych obszarów kraju należą tereny centralne i południowe, a szczególnie południowy wschód.

Obawy o to, czy w Polsce jest dość słońca, są najwyraźniej coraz rzadsze, bo rynek fotowoltaiki rozwija się w naszym kraju niezwykle szybko. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki między 2014 r. a kwietniem 2020 r. moc fotowoltaiczna w polskiej sieci wzrosła o 9000 proc. – z 20 MW do 1,83 GW (z czego 1,2 GW wygenerowali prosumenci, czyli – w uproszczeniu – użytkownicy indywidualni).

Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fotowoltaika – obalamy popularne mity. Awaryjność paneli, pozwolenie na budowę, praca zimą – jakie są fakty? - Portal i.pl

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość

Ja polecam instalacje paneli fotowoltaicznych każdemu kto ma taką możliwość. Sam mam, od firmy Maxcom eco energy i uważam że to świetna technologia.

w
wmanipulowany

Na terenie sporej części kraju oferuje swoje usługi firma Rem Energy Sp. z o.o. (43-300 Bielsko-Biała, ul. Chochołowska 28, KRS 0000709078), m.in. montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej. Jednakże jej działanie jest dalekie od dobrej etyki biznesowej. Sprzedawcy oferując usługi Spółki i podpisując Umowę udzielają informacji, które nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością, co dopiero okazuje się na etapie montażu. Zniechęcają do rzetelnego zapoznania się z pełną treścią Umowy, jednocześnie przemilczając ważne jej fragmenty, które mogą mieć wpływ zarówno na proces montażu, jak i są bardzo istotne, przy ewentualnych przyszłych zgłoszeniach reklamacyjnych. Podobna dezinformacja ekipy monterów sprawia wrażenie celowości podejmowanych działań, by firma w przyszłości mogła formalnie odrzucić zgłoszenia reklamacyjne.

Chcąc skorzystać z rabatu musimy wpłacić w momencie podpisania Umowy 1400 zł na rzecz innego podmiotu. To Stowarzyszenie Błękitna Atmosfera (KRS 0000658262) działające pod tym samym adresem, co Spółka i mające tych samych właścicieli ! Po wpłacie otrzymujemy deklarację, w której jest zapis, że to było wpisowe do Stowarzyszenia i nie podlega ono zwrotowi w przypadku rezygnacji z członkostwa. W ten sposób, w przypadku chęci odstąpienia od Umowy (Prawo zapewnia taką możliwość przez 14 dni bez podawania przyczyny) możemy

stracić 1400 zł. Członkostwo w Stowarzyszeniu nie przynosi nam żadnych praktycznych korzyści w przypadku, gdy rezygnujemy z Umowy. To działanie wysoce nieetyczne i zwyczajnie jest obejściem Prawa. Kontakt na etapie namawiania sprzedawców na podpisanie Umowy oraz ustalania szczegółów projektu jest dobry. Po zatwierdzeniu projektu nagle się psuje, wiele maili zostaje bez odpowiedzi.

Pełne koszty zakupu i montażu instalacji są skalkulowane bardzo wysoko i nijak nie można ich wytłumaczyć. Brak wsparcia dla klienta, który nie jest specjalistą w zakresie fotowoltaiki i instalacji elektrycznych. Fotowoltaika to dobra inwestycja. Jej opłacalność zależy od cen energii elektrycznej, jakie będą w przyszłości. Zależy jednak także od kwoty jaką wydaliśmy na zakup i montaż instalacji. Na każdym etapie współpracy (pokaz, podpisanie umowy, projekt, montaż) brak profesjonalizmu. Przeglądając historię Rem Energy nie mamy gwarancji, jak długo Spółka utrzyma się na rynku, przynajmniej pod aktualną nazwą.

Tym samym gorąco odradzam i przestrzegam mieszkańców powiatu przed korzystaniem z usług Rem Energy Sp. z o.o. Zdecydowanie namawiam na poszukanie innej firmy na lokalnym rynku.

Kilka linków związanych z firmą:

https://www.remenergy.pl

https://www.blekitnaatmosfera.com

https://www.imsig.pl/krs/0000709078

https://aleo.com/pl/firma/limber-net-sp-z-oo-krakow

https://rejestr.io/krs/709078/rem-energy

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie