Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Franciszek Walicki, ojciec polskiego rocka obchodzi 90. urodziny

Grażyna Wosińska
Grażyna Wosińska
Franciszek Walicki ( z lewej) z Józefem Skrzekiem
Franciszek Walicki ( z lewej) z Józefem Skrzekiem
Dzisiaj (20 lipca) Franciszek Walicki, ojciec polskiego rocka obchodzi dziewięćdziesiąte urodziny. Tworzył pierwsze zespoły mocnego uderzenia, m.in. z Niemenem, Kordą i Klenczonem.

Franciszek Walicki urodził się 20 lipca 1921 roku w Łodzi, a w następnym roku mieszkał już w Wilnie. Nie ukończył tam szkoły. Opuścił ją z niską lokatą i przeniósł się do Gimnazjum i Liceum im. Książąt Sułkowskich (polski Eton) w Rydzynie, koło Leszna. Tak go wspomina Stanisław Ostrowski, kolega szkolny: „ Franek był przykładem skuteczności rydzyńskiego systemu wychowania. Przyjechał z sześcioma dwójami, opuszczał Rydzynę z piątkami i czwórkami. Był doskonałym sportowcem: lekkoatletą i koszykarzem. Ciekawe, że już wtedy interesował się muzyką. Leopold Kronenberg, jego kolega z klasy, komponował melodie, a Franek układał teksty”.

Egzotyczny rejs

Franciszek Walicki po maturze wybrał jednak Państwową Szkołę Morska w Gdyni. Przeżył wielką przygodę podczas wielomiesięcznego rejsu szkolnego „Darem Pomorza” na wyspy Morza Karaibskiego: Barbados, Martynikę, Puerto Rico, Jamajkę i Kubę w roku szkolnym 1938/1939. Powrócił do kraju w kwietniu 1939 roku.

Wybucha wojna. O jego postawie podczas okupacji świadczy Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Przełożony rozstrzelany

Po wojnie Franciszek Walicki został powołany do marynarki wojennej w Polsce. Został redaktorem naczelnym fachowego kwartalnika Marynarki Wojennej Przegląd Morski (1946-1948) i miesięcznika Morze (1948-1952).

Zrezygnował z kariery w marynarce, gdy jego przełożonego kmdr. Stanisława Mieszkowskiego
rozstrzelano po fikcyjnym procesie grupy wyższych oficerów marynarki wojennej. Trafia potem do „Głosu Wybrzeża”. Jest autorem pierwszego w Polsce artykułu ujawniającego kulisy tragedii oficerów skazanych na karę śmierci lub dożywotnie więzienie. Tekst zatytułował „Miecz i prawo”.

Z Niemenem i Klenczonem

W połowie lat pięćdziesiątych Walicki wraca do młodzieńczych zainteresowań. Stara przyjaźń z Leopoldem Tyrmandem zaowocuje zorganizowaniem w 1956 roku w Sopocie pierwszego Festiwalu Muzyki Jazzowej, a w 1957 roku drugiego.

Wybrał jednak rock and roll. W 1959 roku tworzy zespoły: Rhythm&Bues, Czerwono-Czarni, Niebiesko-Czarni z takimi sławami: Niemenem, Burano, Kordą, Klenczonem, Popławskim i Adą Rusowicz. Potem inspiruje działalność Breakoutu z Tadeuszem Nalepą i tria SBB założonego przez Józefa Skrzeka.

Czy mnie jeszcze pamiętasz

Franciszek Walicki zna się na muzyce, kulturze i subkulturze jak nikt. Jest autorem ponad 2 tysięcy publikacji na ten temat. Któż nie zna piosenek z jego tekstami: „Czy mnie jeszcze pamiętasz?”, „Zabawa w ciuciubabkę”, „Puste koperty” czy „Taka jak ty”.
Otrzymał wiele nagród: w roku 2009 Złoty Medal "Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS", Oficerski Krzyż Odrodzenia Polski, Medal "Spadkobiercom Komisji Narodowej", Medal "Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata", Medal prezydenta Gdańska, medal "CIVITE e MARI" prezydenta Gdyni, "Sopocką Muzę" miasta Sopotu, Grand Prix jubileuszowego XXXV Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz Złotą Odznakę Autorów i Kompozytorów Zaiks.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto