Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Francuski senat za małżeństwami homoseksualnymi i adopcją dzieci

Ania Grochowina
Ania Grochowina
commons.wikimedia
W piątek francuski senat opowiedział się za zgodą na zawieranie małżeństw między osobami tej samej płci oraz adoptowaniem przez nich dzieci. Zanim ustawa zostanie definitywnie zatwierdzona, w maju musi trafić na drugie czytanie.

Projekt ustawy o zawieraniu małżeństw homoseksualnych Zgromadzenie Narodowe (izba niższa francuskiego parlamentu) przyjęło w lutym, w piątek zaś za dokumentem opowiedział się Senat. Ustawa musi jednak jeszcze trafić w maju na drugie czytanie do Zgromadzenia Narodowego. Izbę niższą zasiadają w większości socjaliści popierający dokument, więc jest niemal pewne, że zostanie ostatecznie zatwierdzona. Jeśli do tego dojdzie, pary tej samej płci będą mogły zawierać małżeństwa od połowy roku.

"Małżeństwa dla wszystkich"
Jeden z projektów rządu prezydenta Francji, François Hollande'a, to "małżeństwa dla wszystkich", który umożliwia zawieranie cywilnych związków małżeńskich parom homoseksualnym oraz daje im prawo do adopcji dzieci według takich samych zasad, co osobom heteroseksualnym. Ustawa zabrania jednak korzystania homoseksualistom z metody in vitro, która aktualnie przysługuje tylko parom heteroseksualnym.

Zgromadzenie Narodowe, na początku lutego, zmieniło definicję instytucji małżeństwa. Wcześniej definiowane jako związek kobiety i mężczyzny, zostało zmienione na "dwie osoby". Za rozwiązaniem umożliwiającym głosowanie w sprawie homoseksualnych małżeństw za było 249 parlamentarzystów, sprzeciw wyraziło jedynie 97.

Społeczeństwo Francji, o ile przychylnie odnosi się do małżeństw homoseksualnych, ma spore wątpliwości w kwestii adopcji dzieci. Za legalizacją małżeństw między osobami tej samej płci opowiada się ok. 63 proc. mieszkańców, podczas gdy jeśli chodzi o adopcję dzieci jest to 49 proc. W związku z tym, w kodeksie rodzinnym rząd określenia "ojciec" i "matka" zastąpił słowem "rodzic".

We Francji osoby tej samej płci od 1999 r. mogą zawierać rejestrowane związki partnerskie, tzw. PACS. Takie nieformalne związki umożliwiają parom homoseksualnym korzystanie z identycznych praw, co osobom będącym w małżeństwach heteroseksualnych. Dotyczy to np. rozliczania się z fiskusem.

Związki homoseksualne są uznawane w wielu krajach Unii Europejskiej. Pary tej samej płci mogą zawierać związki małżeńskie w Hiszpanii, Danii, Holandii, Szwecji oraz Portugalii. Jeśli zaś chodzi o adopcję dzieci, mają do niej prawo małżeństwa homoseksualne w Hiszpanii, Belgii, Danii, Szwecji, Holandii i Wielkiej Brytanii.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto