MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Frankowicze nie zapłacą podatku w 2022 roku. Ulga dla osób mających kredyt we frankach przedłużona. Sprawdź, kiedy skorzystasz z ulgi

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Zaniechanie poboru podatku od umorzonych kredytów hipotecznych przedłużone na 2022 rok. Ukłon dla frankowiczów od Ministerstwa Finansów. Zaniechanie może być zastosowane do przychodów (dochodów) osiągniętych od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r.
Zaniechanie poboru podatku od umorzonych kredytów hipotecznych przedłużone na 2022 rok. Ukłon dla frankowiczów od Ministerstwa Finansów. Zaniechanie może być zastosowane do przychodów (dochodów) osiągniętych od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. ginasanders/123RF.com
Ministerstwo Finansów podpisało rozporządzenie przedłużające na 2022 rok zaniechanie poboru podatku od części dochodów dla kredytobiorców zadłużonych m.in. we frankach szwajcarskich. To bardzo dobra wiadomość dla frankowiczów, którzy walczą z bankami o zmiany w umowach dotyczące zaciągniętych kredytów mieszkaniowych. Dowiedz się, kogo dotyczy podpisane rozporządzenie i w jakim zakresie można skorzystać z ulgi.

Spis treści

Ulga podatkowa dla kredytobiorców na 2022 rok

11 marca 2022 roku resort finansów podpisał rozporządzenie dotyczące zaniechania poboru podatku od niektórych dochodów (przychodów), które uzyskali podatnicy mający kredyty hipoteczne na cele mieszkaniowe i związanych z ich spłatą. Ma ono na celu m.in. zachęcenie frankowiczów obciążonych wieloletnim kredytem mieszkaniowym we frankach szwajcarskich do podpisywania ugód z bankami.

– Tak jak zapowiadaliśmy w @MF_GOV_PL przedłużam na kolejny rok ulgę podatkową dla frankowiczów. Osoby, które zawarły ugodę z bankiem, nie będą miały obowiązku zapłaty PIT od umorzonej kwoty z tytułu kredytu mieszkaniowego, warunek: zaciągnęły kredyt tylko na jedno mieszkanie/dom – komentuje decyzję na Twitterze Artur Soboń, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Co zawiera ulga podatkowa dla frankowiczów?

Zaniechanie poboru PIT przez fiskus w 2022 dotyczy:

  • Wierzytelności – związanych z kredytami, które zostały umorzone przez bank osobom spłacającym. Wierzytelności mogą dotyczyć wyłącznie jednej inwestycji mieszkaniowej. Z ulgi mogą skorzystać tylko osoby fizyczne, które nie korzystały z niej już w ramach innej nieruchomości.
  • Świadczeń – otrzymanych przez kredytobiorcę z tytułu kredytu mieszkaniowego w związku z ujemnym oprocentowaniem.

– Zaniechanie poboru PIT ma być stosowane do przychodów (dochodów) osiągniętych od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. Tym samym, rozporządzenie obejmie również osoby, które zawarły ugody w okresie od 1 stycznia 2022 r. do dnia wejścia w życie rozporządzenia, jeśli osoby te spełnią wymienione w rozporządzeniu warunki – czytamy na stronie Ministerstwa Finansów.

A co z CIT (podatek od dochodów osób prawnych)? Banki też skorzystają na ugodach z frankowiczami

Rozporządzenie obejmuje również zaniechanie poboru CIT od banków, które udzieliły kredytu. Obejmuje więc dochody osób prawnych, które stanowią równowartość umorzonych wierzytelności z tytułu kredytów. Dotyczy więc tej części kapitału umorzonego zadłużenia, od którego zaniechano poboru podatku dochodowego od osób fizycznych.

Ponieważ rozporządzenie obowiązuje do końca 2022 roku, to banki nie będą miały obowiązku wystawienia za ten rok podatkowy formularza PIT-11 w zakresie przychodów, które będą objęte wspomnianym zaniechaniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto