Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Futbol jest okrutny – recenzja książki

Wojtas WuWu
Wojtas WuWu
Futbol jest okrutny
Futbol jest okrutny Michał Okoński
"Choć futbol jest okrutny, pozostanie miłością naszego życia." Po przeczytaniu tej książki przekonałem się, że nie wyłącznie moja - Rafał Ulatowski. Tak i jest moja opinia po przeczytaniu książki co byłego asystenta Leo Beenhakkera.

Książka "Futbol jest okrutny" składa się z pięciu części. Jak przystało o książce o piłce nożnej pierwszy rozdział to "Rozgrzewka". W nim poruszany jest termin „Fergie Time”, czyli mecze których rozstrzygnięcie pada w ostatnich sekundach czy to ostatniej kolejki sezonu czy w pamiętnym finale Ligi Mistrzów z przełomu roku 1998/99. Do tego spotkania często wracam i oglądam ostatnie minuty. Kolejce części to "pierwsza połowa", "druga połowa", "dogrywka" oraz "zamiast rzutów karnych". Z większym zaciekawieniem czyta się tą pierwszą cześć książki, gdzie czytanie dostarcza sporo przyjemności oraz podkreśla jej wartość oraz wyjątkowość

Michał Okoński jest prawdziwym pasjonatem i potrafi tą pasję przelać na papier. Potrafi w prosty, inteligenty sposób pisać o piłce nożnej. Uważam, że książkę powinny przeczytać osoby, które często nie potrafią zrozumieć problemów, rozterek targających fanem futbolu. Z wieloma poglądami opisywanymi w książce można się zgodzić jak również dyskutować. Jest jednym z największych znawców Premier League w Polsce, człowiekiem bezgranicznie zakochanym w Tottenhamie, któremu ta miłość nie przeszkadza jednak życzliwie patrzyć na inne zespoły ligi angielskiej. W swojej książce tworzy niezwykłą historię swoich przeżyć piłkarskich. Te wszystkie opisy, napięcie z jakim Okoński je nam przedstawia sprawiają, że czytelnik czuje się naprawdę świetnie z tak ekscytującą książką w dłoni. Odkrywanie rozdział po rozdziale piłkarskiego świata, gdzie przenosimy się myślami na stadion, gdzie Tottenham, zwycięża w pięknym stylu najcenniejsze trofea.
W książce autor porusza także kwestię społeczna jaka panuje na Wyspach.
Angielskie kluby były zawsze zakorzenione w swoich miastach i dzielnicach, gdzie 60 proc. tamtejszych kibiców wynosi swój "piłkoholizm" z domu, dziedziczony po rodzicach i dziadkach, i chodzi na te same trybuny, co oni.

Bloger opisuje o wielkości współczesnej piłki i jej chorobach. Do których można zaliczyć: rasizm, agresję kiboli, nietolerancję, homofobię, uzależnienie od narkotyków, alkoholu czy hazardu. Jeżeli chodzi o jasne punty to z pewnością są to entuzjazm i radość, jakie daje piłka nożna, poczucie zjednoczenia, a także współdziałanie dla dobra sprawy. Tak jak wcześniej wspomniałem książka ta nie jest tylko o samym futbolu.

Podsumowując „Futbol jest okrutny” Michała Okońskiego to książka o emocjach, dyskusjach i uczuciach, które towarzyszą nam przy każdym meczu piłkarskim czy to przed telewizorem czy to na trybunie. Szczerze polecam.

Michał Okoński – autor bloga „Futbol jest okrutny”. Pierwsze kroki w kibicowaniu stawiał na stadionie Okocimskiego, kolejne na Cracovii. Od 1987 roku emocjonalnie związany z londyńskim Tottenhamem, od 1991 roku – emocjonalnie i zawodowo z „Tygodnikiem Powszechnym”, gdzie obecnie jest zastępcą redaktora naczelnego. W 2011 roku został laureatem Nagrody Dziennikarzy Małopolski w kategorii „Dziennikarz internetowy – publicystyka”. Poza futbolem interesuje się stosunkami polsko — i chrześcijańsko-żydowskimi.

Futbol jest okrutny
Michał Okoński
Wydawnictwo Czarne
Wołoniec 2013

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto