Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Geniusz Leonarda da Vinci

Redakcja
Most wiszący skonstruowany według projektu Leonarda da Vinci.
Most wiszący skonstruowany według projektu Leonarda da Vinci. Krzysztof Krzak
Od kwietnia do połowy października 2009 roku w Międzynarodowym Centrum Wystawowym Krety, które znajduje sie na terenach byłej amerykańskiej bazy wojskowej w Gournes można oglądać ogromną ekspozycję zatytułowaną "Leonardo da Vinci: wynalazca i uczony".

To pierwsze na taką skalę wystawowe przedsięwzięcie zorganizowane na tej urokliwej wyspie, która w sezonie przyciąga miliony turystów z całego świata. Więc jeśli nie widzieli oni w swoich krajach tej wystawy (a była prezentowana do tej pory w większości europejskich stolic), tu mają doskonałą okazję, by zapoznać się z dokonaniami tej wybitnej postaci.

A jest co oglądać! Na wystawie zgromadzono 120 rysunków, wykresów, planów, listów i notatników Leonarda da Vinci o unikalnej i bezcennej wartości tak artystycznej, jak i naukowej. Mamy tu prace z zakresu anatomii, geometrii, mechaniki, żeglugi morskiej, chronometrii, wojskowości i lotnictwa. Da Vinci zapisywał je na zasadzie "lustrzanego odbicia", pewnie dlatego, by nie posłużyli się nimi "złodzieje własności intelektualnej". Oglądając modele skonstruowane według projektów opracowanych przez da Vinci w XVI wieku, możemy się przekonać jak bardzo ten genialny człowiek renesansu (w pełnym znaczeniu tego słowa) wyprzedzał nie tylko swoją epokę, ale i wiele następnych okresów w dziejach ludzkości i jak bardzo jego obliczenia, badania, wykresy ułatwiły skonstruowanie nowoczesnych urządzeń. Wystarczy popatrzeć na model pierwszego w świecie samochodu, helikoptera czy mostu, który już 500 lat temu mógł połączyć brzegi Morza Czarnego. Hydromechaniką da Vinci pasjonował się od najmłodszych lat. Szczególnie interesowały go wiry wodne. Natomiast mosty stanowiły dla niego przejaw panowania człowieka nad przyrodą. Stanowiły one tło wielu jego dzieł malarskich, m.in. "Mony Lisy".

Inaczej było z uzbrojeniem. Wojnę Leonardo da Vinci uważał za "ohydną głupotę", co jednak nie przeszkodziło mu zaprojektować cały arsenał oryginalnej broni, zwłaszcza że takie były potrzeby czasów, gdy wojny miast - państw (Mediolan, Wenecja, Watykan) z Francją były na porządku dziennym. Leonardo da Vinci to także protoplasta współczesnej medycyny. Aby dogłębnie poznać ciało człowieka, sporządził on ponad 200 niezwykle szczegółowych szkiców. I gdyby nie stanowisko Kościoła, zakazujące w tamtym czasie przeprowadzania sekcji zwłok, można przypuszczać, iż postęp w dziedzinie nauki o zdrowiu byłby o wiele szybszy. I oczywiście byłoby to mozliwe dzięki wyjątkowemu geniuszowi Leonarda da Vinci, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli rodu ludzkiego.

Prezentowana w centrum wystawienniczym na Krecie ekspozycja wręcz zmusza oglądających do głębokiej refleksji na temat człowieczeństwa, jego wyjątkowości i wyzwala szacunek dla naszych przodków, którzy nie byli - jak niektórzy sądzą - prymitywnymi zjadaczami chleba. I nawet jeśli organizatorzy zrobili z tej wystawy także wydarzenie komercyjne, to pewnie tym lepiej dla samego Leonarda. Koszulki, czapeczki, kubeczki, przylepce magnetyczne na lodówkę i temu podobne gadżety mogą tylko utwalić w świadomości ludzi dzieło tego malarza, architekta, filozofa, muzyka, poety, odkrywcy, matematyka, mechanika, anatoma, wynalazcy i geologa.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto