Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gestsemanii dziękowało za ŚDM w swojej diecezji

Karolina Pławny
Karolina Pławny
3 września 2016 roku blisko 300 wolontariuszy posługujących w diecezji sosnowieckiej podczas tygodnia poprzedzającego Światowe Dni Młodzieży spotkało się na Mszy świętej oraz festynie, aby w ten sposób podziękować za tych kilka dni.

Kościół p.w. Matki Boskiej Bolesnej w Czeladzi-Piaskach jeszcze raz stał się miejscem młodych. To do tej niepozornej parafii biskup Grzegorz Kaszak zaprosił wszystkich młodych wolontariuszy, aby podczas wspólnej Mszy świętej o godzinie 16:00, a następnie festynu podziękować za ich trud i poświęcenie. Bo przecież, jak mogliśmy usłyszeć na kazaniu: większość z nas miała w tym czasie wakacje, podczas których mogła odpoczywać i nie przejmować się obcokrajowcami mającymi przybyć pod koniec lipca do naszej diecezji. Tymczasem my przyjęliśmy wezwanie do służby bliźniemu. W dużej mierze dzięki wolontariuszom pielgrzymi z różnych stron świata spędzili, jak sami przyznali, najlepsze Światowe Dni Młodzieży w swoim życiu. A wielu z nich było na tego typu spotkaniu już kolejny raz. Chcieli poznać jakąś polską tradycję – nasza diecezja jako jedyna w kraju pokazała im polskie pielgrzymowanie do Serca Polskiego Narodu. W piątek wszyscy szli przez 15 kilometrów na Jasną Górę. Pragnęli zobaczyć obóz zagłady w Oświęcimiu – pojechali tam w sobotę. Chcieli jedną Mszę świętą podczas której mogliby się wszyscy razem spotkać – sosnowiecki Plac Papieski w sobotnie popołudnie zamienił się od różnobarwnych flag przyniesionych przez obcokrajowców na wspólną Mszę świętą. A następnie bawili się do późnych godzin pomimo różnic kulturowych i językowych. Chcieli też jeden dzień przeżyć w typowej polskiej rodzinie – w niedzielę pokazaliśmy im naszą polską gościnność. Nauczeni poprzednimi Światowymi Dniami Młodzieży w diecezjach przygotowani byli na dokupywanie sobie produktów żywnościowych. Tymczasem wyjeżdżając do Krakowa nie wydali ani jednej złotówki na jedzenie. Co więcej, podczas wspólnego obiadu jeden z biskupów pokazał zdjęcie swojego śniadania u rodziny goszczącej żartując, że z powodzeniem wykarmiłby tym pół swojej diecezji. Było więc tak, jak od początku zaplanowano, a nawet jeszcze lepiej. Duża zasługa w tym nas, wolontariuszy. Na lotnisku w Pyrzowicach kierowaliśmy przybyłych pielgrzymów do odpowiednich punktów w diecezji, zawsze znalazł się ktoś, kto do późnych godzin nocnych pakował prowiant na wycieczkę do Częstochowy, czy Oświęcimia. Nie wspominając już o tym, że w każdym dniu byliśmy z naszymi gośćmi, zawsze z uśmiechem na twarzy i bez marudzenia. Dziękował nam też główny diecezjalny koordynator całego przedsięwzięcia – ksiądz Szymon Wojciechowski, zaznaczając że każdy, nawet najmniejszy gest był w tych dnia na wagę złota. Zaznaczył, że co prawda Diecezjalne Centrum Wolontariatu kończy swoją działalność, ale już dzisiaj zaprasza nas na Światowe Dni Młodzieży w Panamie w 2019 roku. Kulminacyjnym punktem Mszy świętej było złożenie życzeń imieninowych od wolontariuszy zaangażowanych w przedsięwzięcie księdzu biskupowi.
Ale to jeszcze nie koniec podziękowań, po Mszy świętej zorganizowano dla młodzieży piknik wraz z zabawą. Było i smaczne jedzenie(w tym ogromny tort), i zabawa muzyczna(gdzie królowały wręcz utwory z repertuaru „Siewców Lednicy”. Wszyscy wspólnie odśpiewali i odtańczyli hymn Światowych Dni Młodzieży – „Błogosławieni miłosierni”. Zabawie i rozmowom nie było końca. To było wspaniałe uhonorowanie tych kilku dni poprzedzających spotkanie papieża Franciszka z młodzieżą całego świata w Krakowie. Dni, które z pewnością na długo zostaną w pamięci każdego z wolontariuszy.
W Getsemani(bo taką biblijną nazwę otrzymała diecezja sosnowiecka) przez 5 dni poprzedzających centralne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, przebywało blisko 3200 obcokrajowców z 29 krajów. Pierwsze grupy przybywały już w poniedziałek, 18 lipca. Nad przebiegiem ich wizyty w naszej diecezji czuwała blisko 500 osobowa rzesza wolontariuszy. A było ich z pewnością więcej, jeżeli doliczyć osoby które nie zostały oficjalnie zgłoszone do Centrum Wolontariatu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto