Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głód i cholera w dotkniętej suszą Somalii. Ponad 400 tys. uchodźców

Piotr Drabik
Piotr Drabik
Klęska głodu w Rogu Afryki zbiera krwawe żniwo (http://www.flickr.com/photos/oxfameastafrica/5974213297/in/photostream/)
Klęska głodu w Rogu Afryki zbiera krwawe żniwo (http://www.flickr.com/photos/oxfameastafrica/5974213297/in/photostream/) Oxfam East Africa, CC 2.0
Nękana od miesięcy katastrofalną suszą oraz klęską głodu Somalia, teraz musi się zmierzyć z kolejnym problemem. WHO poinformowała, że w Mogadiszu odnotowano wzrost zachorowań na cholerę.

Michel Yao, genewski ekspert Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) poinformował, że od początku tego roku w szpitalu Banadir w Mogadiszu odnotowano 4272 przypadki ostrej biegunki. Co gorsze, głównie wśród dzieci w wieku poniżej pięciu lat. Niestety, 181 chorych nie udało się uratować. Przyczyną wzrostu zachorowań na cholerę jest m.in. korzystanie z brudnej wody oraz złe warunki sanitarne w stolicy Somalii. Poza tym, wśród powodów rozwinięcia epidemii, wymienia się wysoki wskaźnik niedożywienia wśród dzieci oraz ograniczone możliwości ośrodków zdrowia.

Yao przy okazji zwrócił uwagę, że obecnie notuje się o dwukrotnie lub nawet trzykrotnie więcej przypadków zachorowań niż przed rokiem. Możemy więc powiedzieć, że w kraju trwa epidemia cholery. Jest duże prawdopodobieństwo, iż choroba będzie się rozprzestrzeniać w szybkim tempie - ostrzega ekspert WHO. Cholerą można się zarazić za sprawą skażonej wody lub jedzenia. W zaledwie kilka godzin może ona doprowadzić do śmierci z odwodnienia.

Póki co, najwięcej przypadków cholery odnotowano w Mogadiszu. Jednak epidemię potwierdzono także w kilku regionach, na południu Somalii. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy, do stolicy kraju mogło dotrzeć nawet 100 tys. szukających pożywienia i lepszej opieki uchodźców z południa kraju. W tym rejonie, największa od 60 lat susza, wyrządziła najwięcej szkód.

Osoby te dołączyły do pozostałych 370 tys. Somalijczyków, którzy już wcześniej opuścili swoje domy, by uciec przed klęską głodu. Kolejne 1,5 tys. somalijskich uchodźców trafia codziennie do sąsiedniej Kenii. Łącznie, schronienie w przepełnionych obozach dla uchodźców, znalazło się już ponad 400 tys. ludzi. Klęską głodu w Rogu Afryki (Somalia, Kenia, Etiopia i Dżibuti) dotkniętych jest około 12 mln osób, z czego 2 mln to dzieci - alarmuje UNICEF. Organizacja szacuje, że następne 500 tys. może umrzeć, jeśli w najbliższych tygodniach nie dostanie pomocy.

Pod koniec lipca, WHO ostrzegała o możliwości epidemii cholery w Etiopii, również nękanej przez suszę oraz klęskę głodu. Rosnące zagęszczenie ludności w połączeniu z zatrważającymi warunkami sanitarnymi stanowi idealny grunt do rozwoju chorób. Już wtedy, w regionach Somali, Afar i Oromia etiopska służba zdrowia zarejestrowała wiele przypadków ostrej biegunki.

Polska Akcja Humanitarna organizuje zbiórkę pieniędzy na najpotrzebniejsze artykuły spożywcze oraz medyczne dla głodującego Rogu Afryki. Więcej szczegółów na stronie internetowej PAH: pah.org.pl

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto