Kategorie
Polecane

Gmina Koszęcin

Koszęcin, ul. Powstańców Śląskich 10
  • Przejmij firmę
  • Zgłoś błąd

Koszęcin i jego malownicze okolice, to miejsce niezwykłe, które swoim niepowtarzalnym urokiem zachwyca i podbija serca wielu turystów - kto raz odkryje tę magię, z pewnością będzie powracał tutaj przy każdej sposobności.

Jednym z największych atutów koszęcińskiej gminy jest jej naturalne piękno i bogactwo przyrody. Mała Panew - jedyna nizinna rzeka w Europie, polodowcowe wydmy holoceńskie, unikatowe gatunki roślin i zwierząt jak np. owadożerna rosiczka lub mysikrólik - najmniejszy ptak Europy, to tylko nieliczne z wielu skarbów natury. 
Połowę z ok. 130 km2 powierzchni Gminy stanowią lasy, które z łąkami i polami uprawnymi kształtują jej zielony krajobraz, tworząc równocześnie oazę ciszy, czystego powietrza i schronienia przed zgiełkiem wielkich miast. Trasy rowerowe i spacerowe, ścieżka przyrodniczo – dydaktyczna, rezerwat przyrody „Jeleniok–Mikuliny”, wieża widokowa, czy oferta Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji – m.in. otoczony zielenią basen, możliwość wędkowania, kajakowania  oraz możliwość popływania rowerem wodnym - to nie wszystko. Obserwatorium astronomiczne, kino „Panorama” czy Ośrodek Kultury i Edukacji Regionalnej oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku to ciekawe propozycje także dla tych szukających strawy dla ducha.
Gminę tworzy 14 miejscowości, z których siedem to sołectwa: Koszęcin, Brusiek, Bukowiec, Cieszowa, Irki, Łazy, Nowy Dwór, Piłka, Prądy, Rusinowice, Rzyce, Sadów, Strzebiń i Wierzbie. Każda z nich ma coś wyjątkowego do zaoferowania - zabytkowe kościoły, dworki, kapliczki i inne obiekty to prawdziwe perły architektury.
W sercu Koszęcina, otoczony angielskim parkiem, znajduje się neoklasycystyczny pałac z początku XVII wieku, który od prawie 60 lat jest siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. „Śląsk” prezentuje nie tylko feerię barw, dźwięków i energii zawartych w muzyce i tańcach ludowych, ale także pozycje muzyki klasycznej i sakralnej. Kompleks pałacowo- parkowy jest znakomitą bazą noclegowo – konferencyjną.
Geograficzne położenie Gminy w połączeniu z dobrą infrastrukturą – łatwym dostępem do służby zdrowia, edukacji i oferty kulturalnej jest naprawdę interesującą i wartościową propozycją nie tylko dla turystów i przedsiębiorców, ale także potencjalnych mieszkańców.

zdjęcia