Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Górny Śląsk. Ołowica ciągle groźna

Redakcja
Wprawdzie śląskie media nie biją już na alarm jak dawniej, przywołując przykłady Szopienic, czy Miasteczka Śląskiego ale ołowica wciąż stanowi realny i niebezpieczny problem.

Ołów jest pierwiastkiem całkowicie zbędnym dla życia. Nauka nie zna jakichkolwiek związków ołowiu, które wchodziłyby w skład naturalnych cząstek istot żywych. Nie jest on potrzebny w jakichkolwiek procesach metabolicznych. Ołów trafia do organizmów roślin, zwierząt i człowieka w sposób przypadkowy, na skutek skażenia środowiska przez przemysł i powoduje rozmaite, szkodliwe następstwa.

- Zapewne jest to wynikiem tego, że ołów jest pierwiastkiem stanowiącym produkt końcowy przemiany jądrowej uranu i toru. Dlatego nie wziął udziału w ewolucyjnym procesie tworzenia się życia - mówi Mieczysław Dumieński, prezes działającej od 21 lat Fundacji na Rzecz Dzieci "Miasteczko Śląskie".

Przed paroma dniami ukazała się cenna publikacja autorstwa Mieczysława Dumieńskiego: "Ołów - dziecko. Zagrożenia - środowisko - profilaktyka. Pytania i odpowiedzi". W podtytule czytamy, że jest to zeszyt edukacyjny dla młodzieży szkolnej. Jego lektura ma za cel pogłębianie wiedzy na temat zagrożeń środowiskowych spowodowanych przez ołów, ich uwarunkowań oraz podstawowych zasad profilaktyki. Praca jest adresowana do młodzieży, rodziców i nauczycieli w aglomeracji górnośląskiej.

Wydanie pożytecznej książeczki sfinansowano z wykorzystaniem pieniędzy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Współautor artykułu:

  • Barbara Podgórska
od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto