MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Góry Sowie - wieża widokowa. 8 najciekawszych punktów widokowych, z których można podziwiać górską panoramę

Monika Golonka
Monika Golonka
Górska Panorama widoczna z Wielkiej Sowy
Górska Panorama widoczna z Wielkiej Sowy Jaroslaw Jakubczak/Polska Press
Góry Sowie. Wieża widokowa to najlepsze miejsce do podziwiania górskiego krajobrazu - jedno spojrzenie na panoramę gór potrafi wynagrodzić nawet długą i męczącą wędrówkę na szczyt. To również okazja na zrobienie wyjątkowych zdjęć. Na Dolnym Śląsku znajdziemy wiele miejsc do obserwacji gór - poniżej zebraliśmy te położone w Górach Sowich. Punkty widokowe tej okolicy pozwolą nam zobaczyć najważniejsze szczyty pasma, a także Śnieżkę, Ślężę i wzniesienia w Górach Stołowych.

Spis treści

Góry Sowie to najstarsze pasmo górskie Sudetów. Rozciągają się na długości 26 km pomiędzy Górami Wałbrzyskimi i Pogórzem Wałbrzyskim od wschodu, Górami Bardzkimi od zachodu, Kotliną Dzierżoniowską od północy i Obniżeniem Noworudzkim oraz Wzgórzami Włodzickimi od południa. Najwyższym szczytem Gór Sowich jest Wielka Sowa o wysokości 1015 m n.p.m. (niestety wieża widokowa na tym szczycie jest obecnie remontowana).

Wieża widokowa - Góry Sowie

Region Gór Sowich obfituje w atrakcje turystyczne - do grupy tych najpopularniejszych należą wieże widokowe, których w ostatnich latach w Polsce wybudowano dziesiątki. W planach jest już też kolejna wieża widokowa w Górach Sowich - na Małej Sowie. Ma tam powstać nie tylko wieża, ale cała ścieżka w koronach drzew, podobna do tej, którą wybudowano w czeskiej miejscowości Janské Lázně (inwestycja została wpisana w Strategię Rozwoju Gminy Walim na lata 2020-2027, na jej realizację trzeba będzie jeszcze poczekać).

Wieża widokowa zapewnia najlepszy widok na okolicę, pozwala zobaczyć krajobraz z innej perspektywy, a także zrobić piękne zdjęcia. Wejście na punkt widokowy jest idealnym zwieńczeniem długiej wędrówki na górski szczyt.

Podczas pobytu w Górach Sowich warto odwiedzić przynamniej jeden punkt widokowy, by móc w całości ogarnąć wzrokiem krajobraz tych wyjątkowych gór. Ci, którzy nie planują zdobywania najwyższych szczytów pasma, mogą zdecydować się na przykład na odwiedzenie punktu widokowego na Górze Parkowej w Bielawie, do którego można dojść w kilkanaście minut.

Poniżej znajdziecie najpopularniejsze punkty i wieże widokowe w Górach Sowich.

Wieża widokowa Kalenica

Kalenica (964 m n.p.m.) to trzeci pod względem wysokości szczyt Gór Sowich. Stalowa wieża widokowa została tam zamontowana w 1933 r. Punkt widokowy na Kalenicy ma wysokość 20 metrów, a żeby wejść na jego wierzchołek, trzeba pokonać 79 schodów. Droga na Kalenicę prowadzi przez gęsty las, więc dopiero wchodząc na wieżę, będziemy mogli podziwiać panoramę Bielawy, Jugowa i okolic. Przy dobrej pogodzie zobaczymy również Śnieżkę. Dzięki tablicom umieszczonym na tarasie można łatwo rozpoznać widoczne szczyty gór.

Wieża widokowa na Kalenicy jest otwarta dla turystów codziennie. Wejście jest bezpłatne.

Punkt widokowy Koci Grzbiet

Na zboczu Kociego Grzbietu znajduje się niewielka platforma widokowa, z której rozciąga się widok na Kotlinę Dzierżoniowską i Ślężę, po przeciwnej stronie zobaczymy z kolei Kalenicę i Ciemny Jar.

Punkt widokowy na Kocim Grzbiecie to jeden z tych, do których najłatwiej dotrzeć. Trasa, prowadzącą na szczyt ma długość 1 kilometra i powinniśmy ją pokonać w około 20 minut.

Widok z platformy widokowej na zboczu Koci Grzbiet. Od lewej: Kalenica i Słoneczna, Chmielina, BielawaTomasz Gąsior/wikimedia commons/CC BY-SA 3.0
Widok z platformy widokowej na zboczu Koci Grzbiet. Od lewej: Kalenica i Słoneczna, Chmielina, Bielawa

Tomasz Gąsior/wikimedia commons/CC BY-SA 3.0

Wieża widokowa Góra Parkowa w Bielawie

Na skraju Gór Sowich, w Bielawie, wznosi się Góra Parkowa. Na jej szczycie - wysokim na 455 m n.p.m. - stoi metalowa wieża widokowa, z której można oglądać panoramę miasta i okolicy, a przy dobrej pogodzie także Kalenicę.

Na szczyt można wejść jednym z trzech szlaków spacerowych 3 szlaków spacerowych lub ścieżką przyrodniczo-edukacyjna. Czas wejścia to około 20 minut.

Punkt widokowy Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra to jedna z najciekawszych atrakcji regionu. Została wybudowana w XVIII w. i jest największą górską twierdzą w Europie.

Ze szczytu twierdzy rozpościera się widok na całą okolicę. Na tarasie widokowym umieszczono tablicę informacyjną, dzięki której bez problemu rozpoznamy wszystkie szczyty. Poza podziwianiem widoków warto wybrać się na wycieczkę po terenie twierdzy z przewodnikiem (bilet normalny: 25 zł, ulgowy: 17 zł).

Twierdzę Srebrna Góra można zwiedzać codziennie. Od listopada do marca w godzinach 10 - 17, a od kwietnia do października 10 - 18. W wakacyjne weekendy godziny otwarcia są wydłużone do 19.

Punkt widokowy Sokolica

Sokolica to wzniesienie o wysokości 915 m n.p.m. Na jego południowo-wschodnim zboczu, przy szlaku na szczyt Wielkiej Sowy, w pobliżu schroniska Orzeł, znajduje się taras widokowy z miejscem do odpoczynku, z którego możemy podziwiać panoramę Parku Krajobrazowego Gór Sowich.

Punkt widokowy Żmij

W drodze na szczyt Żmij (887 m n.p.m) warto zboczyć na chwilę na polanę, która jest świetnym punktem widokowym do podziwiania m.in. Szczelińca Wielkiego, a nawet Gór Bystrzyckich i czeskich Gór Orlickich.

Punkt widokowy Osówka

To miejsce, w którym warto zatrzymać się po drodze do Podziemnego Miasta Osówka lub Kompleksu RIESE. Wystarczy na chwilę zjechać z drogi, by z wzniesienia zobaczyć panoramę Parku Krajobrazowego Gór Sowich i okolicy.

Punkt widokowy Cesarskie Skały

Cesarskie Skały zlokalizowane są na południowo-zachodnim zboczu Jedlińskiej Kopy (744 m n.p.m.). Spacerem z Głuszycy można dotrzeć tam w kilkanaście minut. Z punktu widokowego zobaczymy m.in. panoramę Gór Suchych.

Wieża widokowa Wielka Sowa

Wieża widokowa na najwyższym szczycie Gór Sowich obecnie jest zamknięta z powodu remontu. Turyści wyczekują jej otwarcia, bo poza tym, że jest atrakcją samą w sobie, to z jej szczytu - dzięki położeniu w środkowej części Sudetów - rozpościera się wyjątkowy widok na panoramę gór od Śnieżnika po Śnieżkę i od Wzgórz Trzebnickich po Broumovské Stěny w Czechach.

Wieża widokowa została wybudowana w latach 1905-1906. Ma wysokość 23 metrów, a żeby wejść na samą górę, trzeba pokonać 128 schodów.

Obecnie panoramę gór można oglądać ze szczytu Wielkiej Sowy, który ma wysokość 1 015 metrów. Z tego poziomu również dostrzeżemy piękną górską panoramę.

Betonowa wieża została wybudowana w latach 1905-1906.
Betonowa wieża została wybudowana w latach 1905-1906. Jaroslaw Jakubczak/Polska Press

Obejrzyjcie galerię pięknych panoram z wież i punktów widokowych Gór Sowich!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto