Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gospodyni obroni i opatrzy rany

Krzysztof Kalkowski
Krzysztof Kalkowski
Kobiety uczyły się między innymi resuscytacji
Kobiety uczyły się między innymi resuscytacji Krzysztof Kalkowski
Od kilku tygodni członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu starogardzkiego biorą udział w dwóch projektach, podczas których uczą się między innymi zasad udzielania pierwszej pomocy oraz technik samoobrony.

Oba projekty realizuje stowarzyszenie Kobiety Kwiaty Kociewia. Pierwszy z projektów pod nazwą „Pogotowie nie może, gospodyni pomoże” współrealizowany jest przez starogardzki oddział Maltańskiej Służby Medycznej. W ramach tego przedsięwzięcia 90 kobiet przejdzie profesjonalny kurs pierwszej pomocy przedmedycznej.

Dlaczego taki projekt?

Czas dojazdu karetki pogotowia ratunkowego do najbardziej oddalonych miejscowości powiatu może przekroczyć nawet piętnaście minut. A w przypadku poważnego zdarzenia lub wypadku każda sekunda oczekiwania może decydować o ludzkim zdrowiu i życiu.

Dlatego dobrze, gdy w pobliżu jest osoba, która przeszła kurs pierwszej pomocy przedmedycznej. - Pomysł projektu powstał w głowie zastępcy komendanta starogardzkiej Maltańskiej Służby Medycznej. Moim pragnieniem było zorganizowanie go dla kobiet z powiatu starogardzkiego. Jednym z celów kursów jest wszechstronny rozwój kobiet na wsi i nauka zasad udzielania pierwszej pomocy – mówi Alina Jeleń ze stowarzyszenia Kobiety Kwiaty Kociewia. - W projekcie wzięło udział 90 kobiet, od nastolatek po panie, które ukończyły już 60 rok życia.

Krwotok im nie straszny

Każda z przeszkolonych członkiń Kół Gospodyń Wiejskich, w oczekiwaniu na przyjazd karetki pogotowia ratunkowego, będzie umiała „zaopiekować” się rannym, co w dużym stopniu zwiększy jego szansę na przeżycie lub może zmniejszyć skutki wypadku. Podczas kursu w ramach programu „Pogotowie nie może, gospodyni pomoże” uczestniczki uczą się między innymi jak należy zachować się w otoczeniu poszkodowanego, postępowania w przypadku krwotoku, porażenia słonecznego czy zatrucia. Każda z pań, podczas kursu, zdobywa też wiedzę jak przeprowadzać resuscytację krążeniowo-oddechową, ułożyć poszkodowanego w bezpiecznej pozycji czy jak w prawidłowy sposób zdjąć motocykliście kask.

– Każda z kobiet otrzymała książeczkę z zasadami pierwszej pomocy oraz zaświadczenie ukończenia kursu. Podczas kursów uczestniczki zadawały wiele pytań, podając sytuacje bardzo życiowe. Wszystkie były zachwycone realizacją tego projektu – dodaje Alina Jeleń. – Miejmy nadzieję, iż nie będzie trzeba zdobytej wiedzy wprowadzać w życie, dobrze mieć jednak świadomość, iż posiada się minimalne zdolności, które mogą przyczynić się do uratowania ludzkiego życia lub zdrowia.

Nie tylko medycznie

Obecnie stowarzyszenie Kobiety Kwiaty Kociewia realizuje również inne przedsięwzięcie pod nazwą „Silna jak Kociewianka”. Projekt rozpoczęły spotkania z psychologiem, podczas których uczestniczki poznały sposoby radzenia sobie ze stresem poprzez takie reduktory jak np.: aktywność fizyczna, techniki relaksacyjne, akceptacja zmian, kontrolowanie oddechu, eliminowanie niepewności czy właściwe zarządzanie czasem.

Dodatkowo od 14 listopada kobiety biorą też udział w zajęciach z technik samoobrony, które prowadzi
znany starogardzki instruktor Krzysztof Kamysz z Pomorskiego Centrum Dalekowschodnich Sztuk i Sportów Walki.

Projekty „Pogotowie nie może, gospodyni pomoże” oraz „Silna jak Kociewianka” są dofinansowane ze środków programu „Działaj Lokalnie VI” Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto