Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grafiki Oktawii Ogniew w łódzkiej Galerii Sztuki Brodzka

Mirosława Kasowska
Mirosława Kasowska
Grafika Oktawii Ogniew - "Opalizacja I", akwafinta/akwaforta.
Grafika Oktawii Ogniew - "Opalizacja I", akwafinta/akwaforta. Mirosława Kasowska
W łódzkiej Galerii Sztuki Brodzka odbył się wernisaż Oktawii Ogniew. Wystawa jest nagrodą od galerii, które artystka zdobyła w ubiegłorocznym prestiżowym konkursie im. Władysława Strzemińskiego organizowanym przez łódzką ASP.

Młoda artystka przedstawiła dwadzieścia grafik – osiem barwnych i dwanaście czarno-białych. Wszystkie wykonane są technikami mokrymi. Większość z nich, bo dwanaście to akwaforty. Pozostałe – pięć to akwafinty, a trzy wykonane są techniką mieszaną akwaforta-akwafinta. Inspiracją dla każdej z nich był mechanizm zegara. Jednak nie jest to grafika figuratywna. Zegar jest jedynie punktem wyjścia do refleksji odbiegającej bardzo daleko od zwykłego znanego wszystkim mechanizmu. Jawi się jako symbol na który za każdym razem oddziałują inne siły.

Przypadkowe rozebranie budzika i fascynacja jego wnętrzem określiła tematykę graficznych działań autorki. Tematykę, która w rozległy sposób uczula na nieskończoną ilość mechanizmów - zarówno tych kierujących człowiekiem jak i funkcjonujących obok niego. To prace posiłkujące się indywidualnym zainteresowaniem, które zaowocowało różnymi syntezami. Konsekwentne skupienie na jednym wątku (w tym przypadku częściach tylko zegarowego mechanizmu) jest zabiegiem dość odważnym.

Trzeba mieć dużą wrażliwość i wielki dar obserwacji, żeby zdecydować się na tworzenie odmiennych wariantów jednego doznania. Tak uproszczona wypowiedź artystyczna wymaga dojrzałości. Prace te stawiają też określone wymagania oglądającym. Muszą oni bowiem zdobyć się na samodzielną ich interpretację. Jednak jednocześnie otwierają widzowi drogę do wolności, bo w proponowanej przez artystkę uniwersalności każdy może odnaleźć ważne dla siebie odnośniki.

Przedstawione grafiki to wynik 2.5–letniej pracy artystki w pracownitechnik wklęsłodrukowychASP. Powstały one pod okiem prof. Krzysztofa Wawrzyniaka, Krzysztofa Wieczorka i Wiesława Przyłuskiego. Wernisaż odbył się 13 lutego, a prace Oktawii Ogniew można oglądać przez najbliższy miesiąc. Wystawa tej artystki to pierwsze tegoroczne artystyczne przedsięwzięcie Galerii Sztuki Brodzka znajdującej się przy ul. Piotrkowskiej 109.

Oktwia Ogniew urodziła się w 1984 roku. Ukończyła łódzkie Liceum Plastyczne. Obecnie jest studentką V roku na Wydziale Malarstwa i Grafiki łódzkiej ASP - kierunek: malarstwo u prof. Piotra Stachlewskiego. Niedługo czeka ją obrona pracy dyplomowej. Jej sześć czarno-białych grafik biorących udział w konkursie im. Władysława Strzemińskiego zobaczyć można na obecnej wystawie. Artystka jest też kandydatką do Nagrody Guliano Santiniego.

Oktawia Ogniew otrzymała także inne wyróżnienie od swojej uczelni. Był to wyjazd we wrześniu 2008 r. na sympozjum graficzne do Urbino we Włoszech. Wcześniej kilka jej grafik i szkiców malarskich zostało przedstawionych na „Wystawie Otwartej” w jedynym w Polsce łódzkim Muzeum Książki Artystycznej. Na przełomie listopada i grudnia również ubiegłego roku jej malarstwo prezentowane było w galerii łódzkiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków „Na Piętrze” podczas zbiorowej wystawy „Studenci Malarstwa Pracowni 210” – pracowni ASP w Łodzi prowadzonej przez prof. Piotra Stachlewskiego i Grzegorza Kalinowskiego.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto