Granty, które zmieniają małe ojczyzny. Ruszyła V edycja programu „Moje miejsce na Ziemi”

Materiał informacyjny PKN Orlen
Najciekawsze projekty Fundacja ORLEN nagradza grantami w wysokości od 5 do 20 tys. zł
Najciekawsze projekty Fundacja ORLEN nagradza grantami w wysokości od 5 do 20 tys. zł PKN Orlen
Fundacja ORLEN przekaże granty o wartości 2 mln zł tym lokalnym organizacjom, które zaproponują najciekawsze projekty działań dla swojej okolicy. Do beneficjentów czterech poprzednich edycji programu trafiło już łącznie 9 mln zł.

Nikt nie zna tak dobrze potrzeb lokalnych społeczności jak ci, którzy w nich działają. W jednej miejscowości niezbędne mogą być warsztaty ze zdrowego odżywiania, w innej stworzenie przyrodniczej ścieżki edukacyjnej albo projekt pokazujący, jak zadbać o pożyteczne owady. Wielu lokalnym organizacjom, bibliotekom czy kołom gospodyń wiejskich nie brakuje pomysłów. Potrzebują jedynie impulsu do działania i środków, które pomogą im w realizacji projektu.

Fundacja ORLEN postanowiła wyjść im naprzeciw. W 2018 r. stworzyliśmy program „Moje miejsce na Ziemi”. To nasz największy program grantowy i jeden z największych prowadzonych przez fundacje korporacyjne w Polsce. Najciekawsze projekty nagradzamy grantami w wysokości od 5 do 20 tys. zł.

Przyroda, ekologia, pierwsza pomoc

Wśród beneficjentów ubiegłorocznej edycji, w której szczególnie docenialiśmy projekty ekologiczne, znalazła się Stacja Kultury w Świeradowie-Zdroju (województwo dolnośląskie). W ramach projektu „Świeradów-Zdrój? Jesteśmy eko!” zachęcała mieszkańców tej uzdrowiskowej miejscowości, by do zakupionych nakrętkomatów zbierali plastikowe nakrętki, z których zysk przeznaczany jest na cele charytatywne. Przeprowadziła także warsztaty z prawidłowej segregacji odpadów, stworzyła materiały informacyjne na temat recyklingu i uświadamiała mieszkańców, jakie konsekwencje niesie za sobą podrzucanie śmieci do lasu.

Z kolei Biblioteka Publiczna Miasta Rydułtowy (woj. śląskie) uczyła najmłodszych z klas I-III, jak zadbać o florę i faunę, wodę i powietrze. W ramach comiesięcznych spotkań dzieci dowiadywały się, jak ograniczać smog w sezonie grzewczym. Wraz z organizatorami odwiedziły stację uzdatniania wody. Tego, jak dbać o rośliny i zwierzęta, uczyły się od specjalistów podczas spotkań z zaproszonymi do biblioteki gośćmi − leśnikiem, weterynarzem, ornitologiem, a nawet pszczelarzem. Projekt zwieńczyło uroczyste pasowanie maluchów na młodych ekologów.

Zwycięskie projekty dotyczyły także innych dziedzin niż ekologia. Nie zabrakło przedsięwzięć edukacyjnych, sportowych, promujących zdrowy styl życia czy zachęcających do uczestnictwa w kulturze. Koło Gospodyń Wiejskich Wilamowianki z Wilamowa (województwo warmińsko-mazurskie) postanowiło poszerzyć wiedzę z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. W ramach cyklicznych warsztatów uczyły się, jak należy zareagować, gdy jest się świadkiem wypadku komunikacyjnego. Zdobywały wiedzę z zakresu ratownictwa wodnego. Poznały zasady udzielania pomocy osobom wychłodzonym, z odmrożeniami.

Motywacja dla małych miast i wsi

- Zależy nam szczególnie na tym, by program „Moje miejsce na Ziemi” motywował mieszkańców małych miast i wsi do tego, by zmieniali swoje małe ojczyzny na lepsze. Dane wskazują, że udaje nam się osiągać ten cel. Spośród projektów nagrodzonych w 2021 r. aż 70 proc. było realizowanych na wsiach i w miastach do 20 tys. mieszkańców - mówi Marta Soluch, członek zarządu Fundacji ORLEN. - Program cieszy się ogromną popularnością.

W ubiegłym roku wpłynęło do nas ponad 1,2 tys. wniosków. Grantami nagrodziliśmy 185 organizacji. W ciągu czterech edycji było ich aż 1048 - dodaje Marta Soluch. Nabór wniosków do piątej edycji programu „Moje miejsce na Ziemi” zakończy się 1 sierpnia. Laureatów poznamy w październiku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Granty, które zmieniają małe ojczyzny. Ruszyła V edycja programu „Moje miejsce na Ziemi” - Strona Podróży

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto