Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

GUS: ogrzewanie gazowe najpopularniejsze w nowych domach. Ale węgiel wciąż trzyma się mocno

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Choć popularność ogrzewania węglowego stale w Polsce spada, nadal stosuje je ok. jednej trzeciej populacji.
Choć popularność ogrzewania węglowego stale w Polsce spada, nadal stosuje je ok. jednej trzeciej populacji. pxhere.com
GUS sprawdził, jakie typy ogrzewania są najczęściej stosowane w nowych mieszkaniach i domach. Na prowadzeniu znalazły się ciepło sieciowe oraz gaz.

Ogrzewanie gazowe było w 2019 r. najpopularniejszym rodzajem ogrzewania indywidualnego stosowanym w nowych budynkach mieszkalnych – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Na drugim miejscu znalazły się kotły na paliwo stałe. Inne typy ogrzewania wybrała zaledwie garstka Polaków.

GUS: ogrzewanie gazowe i ciepło sieciowe na prowadzeniu

Eksperci serwisu RynekPierwotny.pl cytowani przez Bankier.pl zajrzeli do danych GUS dotyczących ogrzewania w nowym budownictwie. Okazało się, że spośród polskich mieszkań i domów, które oddano do użytkowania w 2019 r., 41,8 proc. miało centralne ogrzewanie z sieci. Jak łatwo się domyślić, to źródło ciepła stosowano częściej w budynkach wielorodzinnych niż jednorodzinnych.

Jak ogrzewano nowe budynki, w których nie podłączono ciepła sieciowego? W 2019 r. wyglądało to następująco:

  • 62,6 proc. – piec na paliwo gazowe,
  • 31,3 proc. – piec na paliwo stałe,
  • 1,8 proc. – piec na biopaliwa,
  • 1,6 proc. – ogrzewanie elektryczne.

W pozostałych domach i mieszkaniach zastosowano inne rodzaje ogrzewania, jak np. paliwo ciekłe czy piec wielopaliwowy. Jak widać, choć coraz więcej osób wybiera bardziej ekologiczne ogrzewanie gazowe, wciąż popularne są kotły na węgiel i drewno.

Jak podaje GUS, nowe budynki najchętniej wyposażano w kocioł gazowy w województwach dolnośląskim, zachodniopomorskim i wielkopolskim. Kotły na paliwo stałe najchętniej wybierano z kolei w województwach łódzkim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.

wykres GUS ogrzewanie 2019
Nowe lokale mieszkalne w Polsce w 2019 r. pod względem rodzaju ogrzewania. Domy i mieszkania ujęto łącznie. GUS

Jedna trzecia Polaków ogrzewa dom węglem?

Jak wygląda popularność różnych typów ogrzewania, jeśli spojrzeć nie tylko na nowe, a na wszystkie domy i mieszkania w Polsce? Tu niestety nie ma jeszcze aktualnych danych. Najnowsze ustalenia GUS, do których dotarli eksperci serwisu RynekPierwotny.pl, dotyczą roku 2018 i prezentują się następująco:

  • 40,3 proc. Polaków ogrzewało się ciepłem sieciowym,
  • 33 proc. Polaków wybrało węgiel kamienny,
  • 13,1 proc. Polaków zdecydowało się na gaz ziemny,
  • 8,7 proc. Polaków ogrzewało dom drewnem opałowym,
  • 2,6 proc. Polaków stosowało ogrzewanie elektryczne.

Jeśli chodzi o koks, węgiel brunatny i gaz ciekły, to każde z tych paliw wybrało mniej niż 1 proc. Polaków. Pompy ciepła miały w 2018 r. popularność na poziomie 0,1 proc.

Warto dodać, że powyższe dane dotyczą stosowania danego typu ogrzewania jako podstawowego źródła ciepła. GUS osobno policzył osoby, które dane źródło ciepła stosują tylko dodatkowo, do dogrzania się. W tej kategorii zdecydowanie prowadziło drewno opałowe, które jako dodatkowe paliwo wybrało 16,8 proc. z nas.

Wciąż sporą popularność węgla kamiennego w Polsce potwierdza raport Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla. Według tego źródła w sezonie grzewczym 2018/2019 ogrzewanie węglowe stosowało 32 proc. Polaków. Najpopularniejsze okazały się wówczas sortymenty średnie, czyli groszek i ekogroszek.

Przeczytaj też:

„Czyste Powietrze”: wykorzystano tylko 1,64 proc. budżetu programu

Ogrzewanie domu węglem jest szczególnie niekorzystne dla środowiska i ludzkiego zdrowia, gdy w budynku zamontowany jest przestarzały, nieefektywny „kopciuch”. Do ich wymiany na bardziej ekologiczne piece ma zachęcać program „Czyste Powietrze”, w ramach którego można uzyskać dotację na termomodernizację. Do zgarnięcia jest nawet 37 tys. zł, jednak jak dotąd wyniki programu nie były zbyt imponujące.

Jak informuje portal Gramwzielone.pl na podstawie danych NFOŚiGW, od września 2018 roku do połowy maja 2020 r. Polacy podpisali łącznie 91 tys. umów na dofinansowanie z „Czystego Powietrza”. Uzyskali w ten sposób 1,699 mld zł, co stanowi zaledwie 1,64 proc. budżetu programu, który w latach 2018–2029 ma łącznie wynieść 103 mld zł.

SPRAWDŹ GDZIE JEST NAJGORSZE POWIETRZE W WOJEWÓDZTWIE ŁODZKIM

Jest jednak szansa, że program jeszcze rozwinie skrzydła – w maju 2020 r. znacząco uproszczono proces ubiegania się o środki, a od 21 października 2020 r. uruchomiono możliwość ubiegania się o wyższe niż wcześniej dopłaty. Według NFOŚiGW do 16 października 2020 r. Polacy złożyli 172 tys. wniosków o dofinansowanie w ramach „Czystego Powietrza” na łączną kwotę prawie 3,3 mld zł. Ile z tych wniosków zostanie rozpatrzonych pozytywnie – czas pokaże.

[QUIZ] Zaskakujące fakty o polskich miastach. Prawdziwe czy nie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: GUS: ogrzewanie gazowe najpopularniejsze w nowych domach. Ale węgiel wciąż trzyma się mocno - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto