Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Habemus Papam! Kim jest Jorge Mario Bergoglio?

Rafał Grząślewicz
Rafał Grząślewicz
Kard. Jorge Mario Bergoglio - papież Franciszek I.
Kard. Jorge Mario Bergoglio - papież Franciszek I. VanKleinen, CC 2.0
13 marca kolegium kardynalskie wybrało następce Benedykta XVI. Nowym papieżem został kard. Jorge Mario Bergoglio z Argentyny, który przyjął imię Franciszek. Jak wyglądała jego droga do Piotrowego Tronu?

Jorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 w Buenos Aires. Obronił dyplom z chemii po czym rozpoczął studia w seminarium w Villa Devato niedaleko stolicy Argentyny. 11 marca 1958 wstąpił do zakonu jezuitów i nadal kontynuował naukę w zakonnych domach studiów. Poświecił się m.in. naukom humanistycznym, filozofii, literaturze, psychologii i oczywiście teologii.

13 grudnia 1969 przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Ramóna José Castellano. Bergoglio został mistrzem nowicjatu w Villa Barilari, a następnie profesorem Wydziału Teologii i rektorem Colegio Maximo San Jose w San Miguel. Funkcję tę pełnił do roku 1986. Swoją pracę doktorską ukończył w Niemczech, po czym wrócił do Argentyny i objął stanowisko dyrektora duchownego Colegio del Salvador w Cordobie i ponownie rektora Colegio Maximo San Jose.

20 maja 1992 mianowany został biskupem pomocniczym Buenos Aires. Sakry biskupiej udzielił mu 27 czerwca 1992 arcybiskup Buenos Aires kard. Antonio Quarracino. W 1997 promowany został na arcybiskupa-koadiutora i objął ten urząd po śmierci kard. Quarracino w 1998 r. W tym samym roku został ordynariuszem dla wiernych rytów orientalnych, pełnił także funkcję Wielkiego Kanclerza Katolickiego Uniwersytetu Argentyny oraz wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Argentyny.

W 1997 r. wziął udział w Światowym Synodzie Biskupów w Watykanie, m.in. w specjalnej sesji poświęconej Kościołowi w Ameryce. W lutym 2001 roku papież Jan Paweł II wyniósł biskupa Jorge Mario Bergoglio do godności kardynalskiej, nadając mu tytuł prezbitera San Roberto Bellarmino. W latach 2005-2011 był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Argentyny.

Będąc kardynałem kilkakrotnie powoływany był na stanowiska administracyjne w Kurii Rzymskiej. Pracował m.in. w Kongregacji Duchowieństwa, Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz w Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Był także członkiem Komisji ds. Ameryki Łacińskiej oraz zasiadał w Radzie Rodziny.

Po śmierci Jana Pawła II był jednym z najpoważniejszych papabile. Nieoficjalnie mówi się, że przegrał tylko z kard. Josephem Ratzingerem. W tym roku nie był wymieniany wśród faworytów. Po raz kolejny sprawdziła się stara rzymska maksyma mówiąca, że kto wchodzi na konklawe papieżem, wychodzi kardynałem. Kolegium Kardynalskie nowego papieża wybrało w piątym głosowaniu. Kardynał Jorge Mario Bergoglio został 266. następcą Świętego Piotra i pierwszym papieżem z Ameryki Południowej.
Nowo wybrany papież już dawno zasłynął z osobistej pokory. Mieszkał w małym mieszkaniu, a nie w biskupiej rezydencji; korzystał z transportu publicznego, a nie z limuzyny, która mu przysługiwała i podobno sam sobie gotował... Franciszek I jest konserwatystą. Stanowczo potępia aborcję i eutanazję. Sprzeciwia się małżeństwom homoseksualnym i adopcji dzieci przez homoseksualistów. Jednocześnie zwraca uwagę, że zarówno homoseksualnych kobiet, jak i mężczyzn nie należy dyskryminować, ale odnosić się do nich z czułością i współczuciem. Potępia także nierówny podział społeczeństwa.

Zarejestruj się i napisz artykuł

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto