Henin w półfinale, Kubot odpada w deblu

Znamy już skład pierwszych par półfinałowych wielkoszlemowego Australian Open.

W pierwszym ćwierćfinale spotkały się Belgijka Justine Henin i Rosjanka Nadia Pietrowa. Belgijka przełamała Rosjankę i prowadziła 4:2 i 5:4, ale nie wykorzystała swojego serwisu (tylko 45 proc trafionego pierwszego serwisu w całym meczu) i Pietrowa odrobiła stratę podania. Tie breaka wygrała jednak Henin 7:2. W drugim secie Pietrowa prowadziła już 3:0, ale Henin zdołała odrobić stratę i wyrównać stan meczu. Ten set zakończył się wynikiem 7:5. Mecz trwał nieco ponad godzinę, Belgijka wygrała dwadzieścia piłek, zepsuła dwadzieścia sześć. Rosjanka popełniła aż czterdzieści jeden niewymuszonych błędów i miała szesnaście uderzeń kończących.

W drugim ćwierćfinale zagrały Chinka Jie Zheng i Rosjanka Maria Kirilenko. Pierwszego seta wygrała Chinka, spychając Rosjankę za linię końcową. W przerwie pomiędzy setami Kirilenko korzystała z pomocy trainera. Na początku drugiego seta Zheng szybko odebrała serwis rywalce. Przy stanie 3:2 Rosjanka mogła przełamać Chinkę, ale nie udało się jej wykorzystać żadnego break pointa. Przy wyniku 5:3 Kirilenko serwowała i mogła poprawić wynik, ale bardzo szybko przy nazwisku Chinki pojawiły się trzy meczbole. Spotkanie zakończyło się już przy drugim podwójnym błędem Rosjanki wynikiem 6:1, 6:3. Trwało niecałe półtorej godziny, Chinka wygrała szesnaście piłek, popełniła dziewięć niewymuszonych błędów wobec osiemnastu i dwudziestu dwóch Rosjanki. Dla Chinki jest to już drugi wielkoszlemowy półfinał.

Po piątej polskiego czasu rozpoczął się mecz Andy’ego Roddicka z Marinem Ciliciem. Chorwat pewnie wygrał dwa pierwsze sety, następne dwa padły łupem Amerykanina (czwartego mógł nawet wygrać do zera). W piątym secie wydawało się, że Cilic zapomniał o dwóch przegranych setach, objął szybko prowadzenie 3:1, i wygrał cały mecz 7:6,, 6:3, 3:6, 2:6, 6:3. W trakcie trwającego ponad trzy i pół godziny meczu Roddick odczuwał bóle w ramieniu( interwencja w drugim secie), co niewątpliwie miało wpływ na porażkę. To pierwszy awans Cilicia do półfinału imprezy tej rangi.

Przeciwnikiem Cilicia będzie rozstawiony z piątką Szkot Andy Murray. Broniący tytułu Hiszpan poddał mecz z powodu kontuzji kolana. W trzecim secie Nadal poprosił o pomoc medyczną, zagrał jeszcze jednego gema i zrezygnował z dalszej gry. Spotkanie trwało prawie dwie i pół godziny, zakończyło się wynikiem 6:3, 7:6, 3:0. Półfinałowy pojedynek Murraya z Ciliciem będzie rewanżem za porażkę Szkota w zeszłorocznym US Open.

Z turnieju deblowego odpadła polsko- austriacka para Łukasz Kubot, Oliver Marach, przegrywając z Ivo Karloviciem i Dusanem Vemiciem 6:2, 6:7(11), 6:7(4). W turnieju juniorskim swoje mecze przegrały też Paula Kania i Sandra Zaniewska, która urwała seta rozstawionej z numerem pierwszym Timei Babos.