Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia Grodziskiej Amatorskiej Ligi Siatkówki

Ralf
Ralf
W 1997 roku grupa studentów z Grodziska Mazowieckiego, widząc coraz większą popularność siatkówki w Polsce, postanowiła stworzyć ligę, która skupiałaby najlepsze drużyny z okolicy. Zwykłe powiatowe miasto zaistniało dzięki... GALS-owi.

Z pomocą Ośrodka Sportu i Rekreacji w Grodzisku Mazowieckim, Mariusz Filipiak wraz z przyjaciółmi stworzył Grodziską Amatorską Ligę Siatkówki. Od początku istnienia, mecze odbywały się w hali sportowej przy ulicy Westfala 3a.

W pierwszej edycji udział wzięło tylko 5 drużyn. Na początku sezon ligowy trwał cały rok. Z biegiem czasu, GALS zyskał na popularności, co zaowocowało kilkoma zmianami organizacyjnymi. Po pięciu latach ilość zespołów podwoiła się. W związku z tym, zawody podzielono na pierwszą oraz drugą ligę, a w ciągu roku zaczęto rozgrywać po dwa sezony (edycję wiosenną oraz jesienną). W 2006 roku było już tylu chętnych do udziału w GALS, że trzeba było powołać do życia III ligę, w której grano do dwóch wygranych setów. Dopiero od tego sezonu, w każdej klasie rozgrywek mecze rozgrywane są do trzech wygranych setów.

Liga cieszyła się tak dużą popularnością, że swego czasu w sieci istniały dwa portale, poświęcone grodziskiej siatkówce. Inicjatorzy zawodów poszli więc krok dalej i założyli młodzieżowy klub siatkarski – Grom. Okazał się jednak niewypałem, gdyż w Grodzisku funkcjonował już jeden klub siatkarski i nie było zapotrzebowania na kolejny zespół.

Od początku historii GALS w lidze gra zespół Apudu, odnoszący spore sukcesy (wielokrotny mistrz ligi). W ilości udziałów, tuż za „Apudziakami” plasuje się zespół Tuska Płochocin, który gra aż do dzisiaj z różnym skutkiem. Długi staż mają również siatkarze Olympu Błonie.

Liga jest przeznaczona zarówno dla najmłodszych adeptów siatkówki, którzy mogą szlifować swoje umiejętności w trzeciej lidze z rówieśnikami, jak i dla siatkarzy-amatorów, którzy prezentują już odpowiedni poziom. Po zakończeniu rywalizacji, najlepsze drużyny otrzymują puchary oraz medal, a czołowi zawodnicy poszczególnych lig – nagrody rzeczowe.

W ciągu roku odbywają się również dwa jednodniowe turnieje o puchar burmistrza Grodziska Mazowieckiego - Wielkanocny oraz Bożonarodzeniowy. Poziom zawodów stoi na bardzo wysokim poziomie, dzięki udziałowi zespołów z całego Mazowsza, które grają w niższych ligach MWZPS. Natomiast w trakcie wakacji odbywa się Grand Prix w siatkówce plażowej, na który składa się cykl turniejów na boiskach przy stawach Walczewskiego.

Rangę GALS-u podnosi udział znanych ludzi siatkówki, chociażby Artura Popko (prezes Polskiej Ligi Siatkówki), czy Piotra Nowakowskiego (zawodnik AZS Częstochowa oraz reprezentant Polski). Zawodami kierują sędziowie z Mazowiecko-Warszawskiego Związku Piłki Siatkowej, którzy również mają za sobą doświadczenia z meczów Plus Ligi Mężczyzn.

Do Grodziska na mecze przyjeżdża ponad 200 zawodników z całego Mazowsza: począwszy od Warszawy poprzez Błonie, Ożarów Mazowiecki po Tarczyn, Puszczę Mariańską czy Mszczonów. Oprócz wysokiego poziomu gry oraz sędziowania, GALS kusi nowe zespoły niskim wpisowym do ligi oraz dobrą organizacją i miłą atmosferą. Wyniki można przeczytać na znanych portalach siatkarskich oraz lokalnych i wysłuchać w miejscowym radiu Bogoria.

Na początek października planowana jest już XVII edycja Grodziskiej Amatorskiej Ligi Siatkówki.
Wszelkie aktualne informację o GALS można znaleźć na oficjalnej stronie www.siatkowka-grodzisk.pl.

Na koniec mała ciekawostka: skąd wzięła się nazwa zespołu założycieli GALS - Apud? Proszę przeczytać nazwę ekipy od końca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto