Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia i turystyka to jego pasje - wywiad z Grzegorzem Sanik

Dariusz Trybuła
Dariusz Trybuła
Na zdjęciu Grzegorz Sanik
Na zdjęciu Grzegorz Sanik Fot. Prywatne archiwum Grzegorza Sanik
Grzegorz Sanik ma 30 lat. Jest to niezwykły młody człowiek z Wałbrzycha, który zafascynowany jest historią Dolnego Śląska i nie tylko. Ciekawa postać, warta uwagi.

Grzegorz Sanik, to młody 30-sto letni mężczyzna z Wałbrzycha, którego fascynuje historia, zwłaszcza Dolnego Ślaska oraz turystyka i nowinki tehniczne. Jest autorem strony http://eloblog.pl/, na której pisze o historii, turystyce, ciekawostkach i nowoczesnych technologiach. Posiada też kanał na Youtube.com, gdzie zamieszcza swoje filmiki, które realizuje. Grzegorz Sanik prowadzi takze stronkę fan page na facebook'u o nazwie Podróżnik w czasie.

Zgodził się na wywiad dla portalu ...

Dariusz Trybuła:Grzegorzu opowiedz czytelnikom coś o sobie.

Grzegorz Sanik: Nazywam się Grzegorz, wychowałem się w Wałbrzychu na Dolnym Śląsku. Interesuję się historią i turystyką naszego dolnośląskie regionu. Od kilku lat prowadzę bloga i serwis turystyczny.

Grzegorz, od jak dawna interesujesz się tematyką historii Dolnego Śląska?

Już od dziecka interesowałem się ogólnie historią, zwłaszcza tą związaną z okresem II wojny światowej. Historię Dolnego Śląska zgłębiam od ponad 4 lat. Myślę, że do zainteresowania się regionalną historią trzeba było po prostu dojrzeć.

Co daje Tobie odkrywanie tajemnic naszego wspaniałego Dolnego Śląska?

Przede wszystkim pozwala poznawać ciekawe miejsca i niezwykłych ludzi. Odkrywając tajemnice Dolnego Śląska poznaje się również miejsca, które są z nimi związane. Przy okazji można poznać naprawdę niezwykłych ludzi, którzy również są jej częścią. Dla przykładu powiem, że realizuje obecnie materiał filmowy na temat pobytu na terenie Polski wojsk Armii Radzieckiej. Całkiem przypadkowo na terenie dawnych koszar spotkałem Ukraińca, który 30 lat temu służył w tym miejscu, jeszcze za czasów ZSRR. Tak samo, jak ja, w ten sam dzień postanowił zwiedzić to miejsce. Przypadek sprawił, że się spotkaliśmy. Takie sytuacje pozwalają nawiązywać bardzo wartościowe kontakty.

Opowiedz coś o swoim blogu www.Eloblog.pl - http://eloblog.pl/, gdzie zamieszczasz swoje materiały, zdjęcia, reportaże, ciekawostki itp.

Eloblog jest moim autorskim pomysłem, ale nie tylko ja jestem tam autorem tekstów i artykułów. Czasem zamieszczane są również gościnne artykuły moich znajomych. Blog pozwala docierać do dużej ilości osób. Staje się w pewnym sensie Twoją marką i nośnikiem informacji, które chcesz przekazać innym. Jest również sposobem na zmonetyzowanie swoich zainteresować.

Zgodzisz się z tym, że Dolny Śląsk kryje w sobie wiele historycznych tajemnic, zagadek, sekretów itp.?

Tak, na pewno wiele z nich pozostaje jeszcze do odkrycia.

Co najbardziej fascynującego jest w historii Dolnego Śląska?

To, że Dolny Śląsk znajduje się na styku trzech kultur i narodów: Polaków, Czechów i Niemców. To właśnie sprawiło, że historia jest tak niezwykle bogata w tym regionie. Praktycznie z każdego okresu historycznego mamy tutaj jakieś pozostałości, zabytki, niezwykłe wydarzenia. Dolny Śląsk był również na styku religii katolickiej i ewangelickiej. To również wpłynęło na jego bogactwo.

Co zaskoczyło Ciebie najbardziej w historii Dolnego Śląska?

Na pewno zaskoczyło mnie wiele historii, takich drobnych epizodów, które miały miejsce na Dolnym Śląsku. Na przykład katastrofa niemieckiego samolotu Ju-52 na Śnieżce, albo latającej amerykańskiej fortecy B-17 pod Świdnicą. Niezwykła była również budowa zapory w Pilchowicach i przyczyny jej powstania. Na temat jej budowy przygotowałem nawet film na moim kanale na YouTube. Jest wiele niezwykle ciekawych wydarzeń. Jak pokazała historia Złotego Pociągu są one na tyle ciekawe i interesujące, że mogą zainteresować również ludzi z całego świata. Czego dowodem są liczne zagraniczne telewizje odwiedzające Wałbrzych.

Jakie tereny oprócz Dolnego Śląska jeszcze Ciebie interesują pod względem historycznym?

Czechy, Górny Śląsk, Wielkopolska, Kresy Wschodnie. W zasadzie nie mam jakichś ograniczeń terytorialnych. Często „skaczę” z tematami po różnych regionach.

Twoje ulubione miejsca w Polsce i na świecie?

Trudno je wszystkie wymienić. Myślę, że szczególnie lubię Góry Izerskie i Stary Zamek Książ, do którego zawsze miałem sentyment.

Z kim udaje Ci się współpracować?

Realizuję trochę materiałów filmowych na mój kanał na YouTube. W związku z tym często jeżdżę z kolegą po różnych miejsca, które są tłem do opowieści. Gościliśmy już na Zamku Grodziec, Książ, Wieży Książęcej w Siedlęcinie, Kopalni Uranu w Kowarach, Sztolniach Walimskich, Obserwatorium Astronomicznym w Piwnicach. Często proszę również o wsparcie merytoryczne, czasem są to autorzy książek historycznych, albo pracownicy instytucji rządowych i muzeów.

Czym jeszcze się interesujesz oprócz tematyki historycznej?

Lubię nowinki techniczne, gadżety. Moją wielką pasją od zawsze były militaria i wojsko. Interesuje się także turystyką, produkuję filmy. Udaje mi się to łączyć wszystko w całość.

Dziękuję za rozmowę i życzę sukcesów i wszystkiego dobrego z okazji zbliżajacych się urodzin

Dariusz Trybuła

Zapraszam na stronę BLOGA Grzegorza Eloblog.pl:

- http://eloblog.pl/

Polecam też stronkę fan page facebookowe Grzegorza o nazwie Podróżnik w czasie

- https://www.facebook.com/podroznik.w.czasie.tv/?fref=ts

Zapraszam też na kanał Grzegorza na Youtube.com:

- https://youtube.com/elomaps

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Historia i turystyka to jego pasje - wywiad z Grzegorzem Sanik - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto