Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Historia papieży" jakiej nie znacie. Recenzja książki

Ewa Bo
Ewa Bo
"Historia papieży" John W. O'Malley SJ
"Historia papieży" John W. O'Malley SJ Okładka książki
John W. O'Malley opowiada o biskupach Rzymu, którzy na przestrzeni wieków brali udział w największych dramatach historii świata zachodniego, a w niektórych wydarzeniach odegrali znaczące role. "Historia papieży" pokazuje powstawanie instytucji papiestwa, zalety i wady głównych bohaterów książki.

John W. O'Malley "Historię papieży" napisał w oparciu o 36 słuchowisk nagranych i wydanych w 2006 roku przez Now You know Media. Autor opisuje historię papiestwa, która rozpoczęło się od św. Piotra, a obecnie jest rządzone przez papieża Benedykta XVI, przedstawiając wydarzenia w sposób przejrzysty i zrozumiały dla bardzo wielu czytelników.

Na przestrzeni wieków ten zaszczytny urząd piastowało około dwustu sześćdziesięciu pięciu papieży. Biskupi Rzymu pochodzili z różnych klas społecznych i byli różnej narodowości. Niektórzy z nich byli święci, a innych nazwano wielkimi grzesznikami (np. Jan XII, który swoim rozpustnym życiem siał zgorszenie w Rzymie i poza nim). Nie brakowało również antypapieży, którzy na historii papiestwa odcisnęli głęboki ślad.

Jeżeli najwyższy urząd w kościele katolickim kojarzy się z przepychem i bogactwem, to powszechne wyobrażenie burzy haniebna śmierć Piusa VI. Uwięziony papież zmarł w ostatnim roku XVIII wieku w twierdzy Valence, w wieku 82 lat, a wierne Napoleonowi władze odmówiły mu chrześcijańskiego pochówku. Natomiast w aktach miejskich tak odnotowano jego personalia: "Obywatel Braschi. Zawód - papież".

Państwo kościelne przez dwa tysiące lat obejmowało różny obszar. Największe terytoria posiadało na początku XVI w., aby obecnie poprzestać na 44 hektarach.

John W.O`Malley na przeszło czterystu stronach książki kreśli niezwykle dramatyczne dzieje papiestwa i historycznych następców Świętego Piotra. Wprowadza czytelników w tajemnice kolejnych konklawe, podczas których wybierano kontynuatora pełniącego dożywotni urząd papieża. Autor ze znawstwem opisuje tak przełomowe chwile w dziejach instytucji Kościoła, jak usankcjonowanie wielkiej schizmy zachodniej i wschodniej, czy reformacyjnego ruchu wiernych pod wodzą niemieckiego pastora Marcina Lutra.

Historia papieży obfituje w tryumfalne krucjaty, ostre konflikty ze zbuntowanymi przywódcami państw, nieformalnie działającymi frakcjami, zakonami, a także wstydliwie pomijaną działalność Świętej Inkwizycji. Kościół wiele z tych trudnych do oceny zdarzeń przez długi czas oddalał z listy tematów do nieuchronnego rozliczenia.

Jednym z nich był problem stosunku biskupa Rzymu do nazizmu podczas drugiej wojny światowej. Okazało się, że Pius XII ma udokumentowane zasługi w ochronie Żydów, zaś przywoływane w licznych publikacjach poparcie dla hitlerowskich okupantów, zostało wymuszone politycznymi warunkami, na które nie miał najmniejszego wpływu. Watykan był schronieniem dla prześladowanych przez Niemców i włoskich faszystów ludzi, którzy mogli wykorzystywać wywalczoną przez papieża neutralność terytorium państwa kościelnego.

Przytoczone z przeszłości fakty i anegdoty obfitują w historyczne porównania z perspektywy współczesnego obrazu Watykanu i realiów świata. Bardzo porządnie wydana publikacja jest zaopatrzona w indeks, mapy terytoriów państwa kościelnego oraz pełną listę papieży.

Na zakończenie zacytuję osobiste przesłanie autora do czytelnika:
Jeśli interesujesz się w ogóle religią lub historią, powinieneś zapoznać się również z historią papiestwa. W naszych czasach działania papieży nie schodzą z pierwszych stron gazet.... Papieże brali udział praktycznie we wszystkich największych dramatach dwu-tysiącletniej historii świata zachodniego, mało tego - w wielu wydarzeniach odgrywali główne role. Historia papiestwa nie jest więc historią opowiadaną "w zakrystii".

"Historia papieży" John W. O`Malley SJ
Tłumaczenie: Michał Zmuda
Wydawnictwo: WAM ,
Liczba stron: 440

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto