Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia zamku w Ćmielowie. Czy jego ruiny utoną pod śmieciami?

Robert Głodek
Robert Głodek
Część właściwa, położona na wyspie.
Część właściwa, położona na wyspie. R.Głodek
"W Ćmielowie Szydłowiecki pobudował tak piękne gmachy i tak je malowidłami ozdobił, że zjeżdżali się ludzie nawet obcy cuda te oglądać: przedsionki, komnaty, izby niewieście, ogrody, ganki, sale senatorskich narad - wszystko było wspaniałe".

Tak o ćmielowskim zamku opowiadał kronikarz. Jak budowla wygląda teraz? Zapraszam do lektury.

Jedziemy do Ćmielowa

Dwa szlaki rowerowe mogą zaprowadzić turystę w to miejsce, niebieski transwojewódzki i czarny szlak architektury obronnej. Żadnego problemu nie stanowi także dojazd samochodem lub PKS-em. Ćmielów, miejscowość znana z wielowiekowej tradycji produkcji porcelany, znajduje się pomiędzy Ostrowcem Świętokrzyskim, a Ożarowem. Nie sposób nie trafić.

Nieco historii

Zamek leży na dnie doliny w rozlewisku rzeki Kamiennej. Widoczne są dwie zasadnicze jego części. Rezydencja magnacka, znajdująca się na wyspie, oraz przedzamcze. Fosa, licząca około 15 metrów szerokości do dziś wypełniona jest wodą. Większość badaczy uważa, że zamek ufundował Krzysztof Szydłowiecki w latach 1519-1531. Szydłowiecki był wysokim urzędnikiem królewskim. Pełnił funkcję kasztelana sandomierskiego, kasztelana krakowskiego, a także kanclerza koronnego. W 1532 r. po śmierci Krzysztofa Szydłowieckiego zamek odziedziczyła jego żona, Zofia Targowska, a od 1606 r. był własnością Janusza Ostrogskiego. W 1621 r. po śmierci Ostrogskiego, z uwagi na brak spadkobierców, dobra ćmielowskie przeszły w ręce jego krewnych - Zasławskich. W 1657 r. kwaterowały tu szwedzkie wojska okupanckie. To właśnie w zamku ćmielowskim Książę Siedmiogrodzki Jerzy II Rakoczy, który wsławił się rabowaniem i paleniem polskich miast, spotkał się z królem szwedzkim Karolem X Gustawem. Stąd też wspólnie ruszyli w kierunku Zawichostu na dalszy podbój Rzeczypospolitej.

Od 1709 r. właścicielem był Aleksander Dominik Lubomirski. Następnie kanclerz wielki koronny Jacek Małachowski herbu Nałęcz (od 1753 r.) i Małachowscy (od 1773 r.). W 1800 r. budynki zaadaptowano na browar. W XIX w. potomkowie Małachowskiego sprzedali Ćmielów. Nową właścicielką została Teresa z książąt Druckich-Lubeckich hrabina Scipio del Campo oraz jej szwagier Wojciech Pusłowski. Na początku XX w. ruiny zamku kupił Kacper Bargieł i urządził tu łaźnię parową. W czasie okupacji w 1944 r., Niemcy w zamku utworzyli szpital wojskowy.

Stan na dziś

Zamek znajduje się obecne w stanie ruiny. Nic też nie wskazuje, aby na miejscu prowadzone były jakieś prace. Miejsce zabezpieczono co prawda prowizorycznym płotem, ale brama stoi otworem. Bez problemu można dostać się do środka. Brak nadzoru nie służy temu miejscu. Butelki, śmieci, pozostałości po ogniskach i przywleczona stara wersalka psują klimat. Od 2009 roku zamek jest własnością prywatną. Nie zmienia to faktu, że stanowi także ważny element kultury regionu i Polski. Szkoda, żeby został zasypany butelkami po tanich winach.

Źródła:
zamki.res.pl
Wikipedia
cmielov.ovh.org

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto