Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Historie ucha". Nowy projekt w Zachęcie

Ewa Bo
Ewa Bo
Wystawa "Historie ucha" w warszawskiej Zachęcie.
Wystawa "Historie ucha" w warszawskiej Zachęcie. Ewa Krzysiak
Na wystawie "Historie ucha" w warszawskiej Zachęcie można usłyszeć dżwięki niesłyszalne dla ucha, a odczuwane w ciele (przez osoby niesłyszące) oraz dźwięki, które można zobaczyć (np. w malarstwie).

"Historie ucha" zostały zainspirowane współpracą Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena (organizatora Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena) z artystami-autorami plakatów promujących to muzyczne wydarzenie. Mowa tu m.in. o grupie Twożywo, Bartku Materce, Marcinie Maciejowskim i Annie Molskiej. Prezentacja ich prac stała się pretekstem do ukazania powiązań między sztukami wizualnymi a dźwiękiem.

Temat dźwięku i jego postrzegania został szeroko ujęty. Bardzo interesujący w tym kontekście jest projekt przygotowany przez Bartka Materkę, pokazujący problemy zaburzeń słuchu i głuchoty, a oparty na gestach języka migowego. Natomiast prace Anny Molskiej bazują na znalezionej dokumentacji naukowej dziadka artysty (prowadzącego badania nad propagacją fal dźwiękowych).

Na wystawie "Historie ucha" w warszawskiej Zachęcie można usłyszeć dźwięki niesłyszalne dla ucha, a odczuwane w ciele (przez osoby niesłyszące) oraz dźwięki, które można zobaczyć (np. w malarstwie).

"Historie ucha", oprócz zaprezentowanej ekspozycji zawierają bogaty projekt edukacyjny. Młodzież i dzieci chętnie przychodzą na warsztaty wizualno-muzyczne, które dotyczą różnego rodzaju dźwięków i sposobów ich percepcji. Poruszają równocześnie temat niepełnosprawności i umiejętności poruszania się w świecie pełnym hałasu.

Z prezentacją związana jest seria działań zrealizowanych w przestrzeni miejskiej. Autorzy murali: Mariusz Libel i Krzysztof Sidorek odwołują się do własnych fascynacji muzycznych i obrazują uniwersalne idee związane z muzyką.

Kuratorami projektu "Historia ucha" są Joanna Kordjak-Piotrowska (wystawa), Michał Libera (program muzyczny) i Zofia Dubowska-Grynberg (program edukacyjny).

Wystawę będzie można oglądać do 15 maja 2011 r. Śpieszmy się więc, bo warto!

Trzy kobiety w Zachęcie
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto