HIV może dotyczyć także ciebie – wykonaj bezpłatnie i anonimowo test

Materiał informacyjny .
1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS. To dobra okazja, by zwrócić uwagę na tę chorobę i bez skierowania, bezpłatnie oraz anonimowo wykonać test w kierunku wirusa HIV.

Każdego dnia na całym świecie z powodu HIV/AIDS umiera około trzech tysięcy osób. W Polsce od początku epidemii w 1985 roku, HIV zdiagnozowano u ponad 22 tys. osób1, a z powodu choroby zmarły 1374 osoby2. Każdego dnia o swoim zakażeniu dowiadują się średnio trzy - cztery osoby3. Szacuje się jednak, że nawet 60 proc. osób żyjących z HIV w Polsce może nie wiedzieć o swoim zakażeniu4.

Wbrew powszechnym opiniom HIV nie przenosi się tylko w następstwie kontaktów homoseksualnych, ale również, a obecnie coraz częściej w Polsce, poprzez kontakty heteroseksualne5. Każdy, kto prowadzi aktywne życie seksualne lub ma kontakt z krwią zakażoną HIV, może zakazić się wirusem − bez względu na pochodzenie rasowe, religię czy orientację seksualną. Większość zakażonych osób to mężczyźni. Co piąta osoba leczona z powodu zakażenia HIV to kobieta6. Krajowe Centrum ds. AIDS rekomenduje, że test na obecność wirusa powinien wykonać każdy, kto miał choć raz w życiu kontakt seksualny niezabezpieczony prezerwatywą7.

HIV nie daje początkowo charakterystycznych dolegliwości. Bardzo często pierwsze objawy przypominają grypę. Po kilku tygodniach dolegliwości zwykle mijają. Następuje okres bezobjawowy, który może trwać od kilku miesięcy do nawet kilkunastu lat. Jak podaje Krajowe Centrum ds. AIDS, z zakażeniem można żyć średnio 8-10 lat - nie mając objawów AIDS8.

Jednak przez cały czas wirus w ukryciu niszczy układ odpornościowy. Ważne jest wczesne rozpoznanie zakażenia i wdrożenie odpowiedniego leczenia. U połowy osób rozpoznano zakażenie HIV późno, co spowodowało rozpoczęcie leczenia w zaawansowanym stadium choroby8. Z tego względu istotne jest wykonywanie testów ‒ chorzy, którzy zostali zdiagnozowani w krótkim czasie po zakażeniu, lepiej odpowiadają na leczenie. Ponadto, wczesne wykrycie zakażenia HIV i właściwe stosowanie leków antyretrowirusowych (ARV) pozwala na przedłużenie życia osoby zakażonej, aż do okresu naturalnego starzenia się organizmu oraz bardzo istotnie ogranicza przenoszenie zakażenia na inne osoby (partnerów seksualnych czy noworodki)9. Osoby żyjące z HIV, dzięki nowoczesnym terapiom lekowym, mogą prowadzić normalne życie – pracować, zakładać rodziny i mieć zdrowe potomstwo 10.

Największą trudnością w rozpoznawaniu zakażenia HIV jest zwykle podjęcie decyzji o wykonaniu testu 11. Tymczasem badanie w kierunku HIV nie jest ani skomplikowane ani bolesne. Badania w kierunku HIV można wykonać w szpitalach i poradniach całego kraju pod nadzorem lekarza oraz dodatkowo anonimowo i bezpłatnie w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych na terenie całej Polski. Szczegółowe informacje na temat punktów PKD można znaleźć na stronie aids.gov.pl.

Światowy Dzień AIDS został ustanowiony 1 grudnia przez zgromadzenie Ogólne ONZ w 1988 roku, w celu zwrócenia uwagi świata na problemy związane z epidemią HIV/AIDS. Temat jest wciąż aktualny. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że pod koniec 2016 roku na świecie z HIV żyło około 36,7 milionów osób 12. Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS oraz ich bliskimi jest Czerwona Kokardka. W związku z Światowym Dniem AIDS na całym świecie odbywają się akcje edukacyjne mające na celu przekazanie rzetelnych informacji na temat HIV/AIDS oraz sposobów ograniczania ryzyka zakażenia, wykonywania testów i odpowiedniego leczenia. Takie akcje prowadzi m.in. firma farmaceutyczna GSK.


Dodatkowych informacji udziela:

Urszula Karniewicz
Corporate Communications Manager
[email protected] 
+48 504 144 704

PL/HIVP/0023/17a
Listopad 2017

O GSK

GSK to jedna z wiodących firm branży farmaceutycznej i opieki zdrowotnej na świecie. Prowadzi badania mające na celu poprawę jakości życia ludzkiego, pozwalając ludziom osiągać więcej, czuć się lepiej i żyć dłużej. Realizując misję poprawy jakości życia ludzi, tworzymy nowoczesne leki i szczepionki oraz angażujemy się w zwiększanie dostępu do efektywnych terapii i edukacji zdrowotnej dla polskich pacjentów. Pragniemy być odpowiedzialnym partnerem, budując oparte na zaufaniu relacje z uczestnikami polskiego systemu ochrony zdrowia, stawiającym na dialog i transparentną współpracę. Będąc wiodącym inwestorem w branży farmaceutycznej w Polsce, wnosimy swój wkład do zrównoważonego, długoterminowego rozwoju społecznego i gospodarczego. Więcej informacji o firmie znajduje się na stronie pl.gsk.com

1 https://aids.gov.pl/. Opracowano na podstawie danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego [Dostęp: listopad 2017]
2 https://aids.gov.pl//. Opracowano na podstawie danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego [Dostęp: listopad 2017]
3 Rogowska-Szadkowska D., Fakty i mity o HIV i AIDS. Dostępne na: http://www.aids.gov.pl/hiv_aids/454/ [Dostęp: listopad 2017]. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Sytuacja epidemiologiczna HIV/AIDS w Polsce. Dostęp na: http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/hiv_aids/index.htm [Dostęp: listopad 2017]
4 Rekomendacje PTN AIDS 2017. Dostępne na:

http://www.ptnaids.pl/images/pliki/zalecenia2017-FINAL.pdf

[Dostęp: listopad 2017]
5 Rogowska-Szadkowska D., Bąkowska E., Zakażenie, rozpoznanie, i co dalej?, Warszawa 2008, s.6
6 Rekomendacje PTN AIDS 2017. Dostępne na: http://www.ptnaids.pl/images/pliki/zalecenia2017-FINAL.pdf [Dostęp: listopad 2017]
7 Kampanie informacyjne KC AIDS http://www.aids.gov.pl/kampanie/CWL/04.html [Dostęp: listopad 2017]
8 Informacje na temat TestingWeek. Dostępne na: http://www.testingweek.eu/about-testing-week [Dostęp: listopad 2017]
9 Informacje zamieszczone na Portalu edukacyjnym Krajowego Centrum ds. AIDS. Dostępne na: http://www.hiv-aids.edu.pl/ [Dostęp listopad 2017]; Zalecenia PTN AIDS, Zasady opieki nad osobami zakażonymi HIV, Warszawa–Wrocław 2015, s. 55.
10 Opracowano przez Krajowe Centrum ds. AIDS, Co musisz wiedzieć o HIV i AIDS bez względu na to, gdzie mieszkasz i pracujesz, Warszawa 2013, s. 3.
11 Rogowska-Szadkowska D., Bąkowska E., Zakażenie, rozpoznanie, i co dalej?, Warszawa 2008, s.2
12 WHO, HIV/AIDS Global Summary, July 2017.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto